Gospodarka się rozwija, pociągając za wiele zmian, także w obrębie rynku pracy. Na przestrzeni lat zmieniła się struktura zatrudnienia w Polsce. Niektóre profesje zupełnie zniknęły, inne pojawiają się, by wypełnić niszę. Istnieją także zawody, które wraz z rozwojem technologii i postępującą automatyzacją pracy znacznie straciły na popularności, ale mimo wszystko wracają na rynek. Z czego to wynika i o jakich zawodach mowa?
Przegląd zawodów
Rzemiosło ma w Polsce wiekową tradycję. Wiedza o narzędziach, technikach pracy często była przekazywana z pokolenia na pokolenie, a firmy wykorzystujące doskonalone przez stulecia metody funkcjonują i dziś.
Do rzemieślników, o których trudno mówić, że reprezentują wymierające zawody, należą m.in.:
- Kaletnik – zajmuje się wytwarzaniem i naprawą skórzanej galanterii, toreb, walizek, portfeli itp.
- Hafciarka – jak możemy przeczytać w Klasyfikacji zawodów i specjalności: „wykonuje haft ręczny za pomocą krosien do haftu lub maszynowy z użyciem prostych maszyn hafciarskich albo automatów hafciarskich”. Ten sposób zdobienia wraca do łask, a w przypadku hafciarki komputery znacznie ułatwiają pracę.
- Ludwisarz – zwany też odlewnikiem – wykonuje dzwony, posągi, moździerze, świeczniki i kandelabry z brązu, spiżu i mosiądzu. W Polsce działa jedynie kilka zakładów ludwisarskich, ale cieszą się one wysoką renomą.
- Zdun – zgodnie z cytowaną już klasyfikacją: „wykonuje, naprawia i rozbiera różne rodzaje pieców ogrzewczych i kuchennych w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, administracyjnych itp. przy zastosowaniu narzędzi murarskich i zduńskich oraz maszyn do przygotowania zaprawy i transportu”.
- Dekarz – naprawia dachy i je pokrywa. Przeprowadza remonty i prace, w których musi wykazać się znajomością urządzeń i technik nie tylko dekarskich, ale też murarskich i ślusarskich.
- Stolarz – choć obecnie meble i inne drewniane wyroby powstają na ogromną skalę w dużych fabrykach, małe stolarnie mają się w Polsce świetnie.
- Kamieniarz – wykonuje różne przedmioty użytkowe oraz ozdobne z kamienia, nagrobki, kostkę brukową krawężniki itp.
Wydaje się, że powyższa lista przedstawia niedochodowe, zanikające zawody, o których już niebawem przeczytamy tylko w opracowaniach historycznych. Tymczasem, mając odpowiednią wiedzę i umiejętności rzemieślnicy mogą bardzo dobrze zarabiać. Warto też wspomnieć, że dla tych, którzy łączą rzemiosło z prowadzeniem firmy, rząd wprowadził od 1 stycznia szersze możliwości w wyborze formy prowadzenia działalności.
Dlaczego niektóre zawody wymierają a inne ożywają?
Mimo tego że nie sposób zatrzymać automatyzacji i postępu technologicznego, które pozwalają produkować więcej mniejszym kosztem, zawody rzemieślnicze i rodzinne małe zakłady wciąż mogą być konkurencyjne. Ludzie coraz bardziej doceniają ekologiczny styl życia, zaczynają odchodzić od nadmiernego konsumpcjonizmu, przedkładając jakość kupowanych produktów nad ich ilość. Rękodzieło przeżywa renesans i coraz więcej jest mikro- i małych przedsiębiorstw, które produkują całkowicie w naszym kraju krótkie serie artykułów z dobrych jakościowo półproduktów.