Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Giełda pracy - co to jest, korzyści dla pracodawcy i pracownika

Giełda pracy - co to jest, korzyści dla pracodawcy i pracownika

 
Giełda pracy - co to jest, korzyści dla pracodawcy i pracownika

Szukając zatrudnienia, codzienne przeglądamy oferty pracy w Internecie i wysyłamy CV do kolejnych pracodawców. Warto zwiększyć swoje szanse i skorzystać z innych możliwości zaprezentowania się na rynku pracy. Dobrą ku temu okazją jest giełda pracy.

 

Giełda pracy i radiowa giełda pracy - definicja

 

Giełdy i targi pracy to wydarzenia, podczas których spotykają się przedstawiciele firm rekrutujących oraz osoby zainteresowane zatrudnieniem. Najczęściej organizatorami są powiatowe urzędy pracy, akademickie biura karier, agencje pracy albo organizacje studenckie. Gdzie odbywają się targi? Warszawa, Wrocław, Poznań i inne największe miasta, zwłaszcza akademickie, mogą pochwalić się dużą częstotliwością tych wydarzeń. W mniejszych miejscowościach najczęściej wystawiają się pracodawcy z regionu – powiatu albo województwa.

 

Warto także wspomnieć o giełdach Powiatowych Urzędów Pracy. Organizuje się je, jeśli firma zgłosi zapotrzebowanie na większą liczbę pracowników na jedno stanowisko albo ma do rozdysponowania kilka stanowisk bądź w urzędzie zarejestrowanych jest wiele osób, które spełniają kryteria. Także kiedy pracodawca chce zamiast indywidualnych rozmów spotkać się ze wszystkimi kandydatami w tym samym czasie, PUP organizuje taką możliwość.

 

Pracownicy urzędu dobierają i zapraszają na tego typu giełdę wybrane osoby. Dlatego to realna szansa na znalezienie zatrudnienia. Co więcej, nieuzasadniona odmowa udziału, jeśli spełnia się wymagania oferty, skutkuje skreśleniem z rejestru osób bezrobotnych.

 

Poza stacjonarnymi wydarzeniami popularne są internetowe giełdy pracy - warto wziąć w nich udział, zwłaszcza jeśli szukamy pracy za granicą bądź na odległym krańcu Polski - a także radiowe giełdy pracy. Lokalne rozgłośnie o określonej godzinie udostępniają czas antenowy pracodawcom i pracownikom. Wystarczy wysłać SMS z treścią ogłoszenia i zostanie ono odczytane w radiu. Dodatkowo zazwyczaj oferty udostępniane są także przez określony czas na stronach internetowych stacji.


Giełda pracy - korzyści dla pracodawcy

 

Jakie są korzyści z takiego bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracownikiem? Giełdy pracy to szansa na zapełnienie wakatów. Można wstępnie porozmawiać z kandydatami, a wybranych zaprosić na kolejny etap rekrutacji. Ponadto udział w targach pozwala budować wizerunek przedsiębiorstwa jako dobrego miejsca pracy (employer branding). Inwestycja w dobrą markę pracodawcy szybko się zwraca. Rekrutacja i wdrażanie nowych osób do pracy to kosztowny proces, dlatego pozyskanie najlepszych kandydatów jest opłacalne.

 

Stoisko na targach stanowi też pewną formę reklamy. Bannery i logotypy oraz firmowe gadżety pozwalają odwiedzającym lepiej i na dłużej zapamiętać wystawcę.

 

Targi pracy - korzyści dla pracownika

 

Giełda pracy za granicą, studenckie targi pracy czy giełda pracy - transport i logistyka, IT, budowlanka... wybór jest naprawdę szeroki, a wydarzenia te często są tematyczne. Dlatego udział w spotkaniu z pracodawcami to dla osób chcących znaleźć zatrudnienie duża szansa. Możliwość porozmawiania z rekruterami i sprawdzenia, jakie są oczekiwania wobec pracowników oraz jak wyglądają rynkowe realia, daje sposobność weryfikacji, czy obrany kierunek zawodowej kariery jest słuszny.

 

Ponadto warto wskazać na kolejny bardzo istotny atut targów pracy - opinie, które szukający zatrudnienia może zebrać o kilku a nawet kilkunastu pracodawcach z interesującej go branży. Zadawanie pytań, obserwowanie przedstawicieli firmy i tego w jakich słowach wypowiadają się o atmosferze pracy i wartościach przedsiębiorstwa, dają wiedzę, której nie sposób wywnioskować z zamieszczonego w Internecie ogłoszenia.

 

Na większe giełdy zapraszani są także doradcy zawodowi i specjaliści w rekrutacji, gotowi pomóc lepiej zrozumieć realia rynku pracy i sprawnie się na nim poruszać. Dlatego udział w takim wydarzeniu, zwłaszcza, jeśli pojawimy się na nim z wydrukowanym CV, nie będzie czasem straconym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • DENTITY sp. z o.o.
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Organizacja pracy centrum i zarządzanie personelem; Dbanie o najwyższą jakość obsługi pacjenta i świadczonych usług oraz wizerunek centrum; Rekrutacja personelu na stanowiska medyczne i niemedyczne; Kontrola poprawności wszystkich procesów w centrum względem...
  • Account Manager

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   5 500 - 7 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    GŁÓWNE ZADANIA: Monitorowanie klientów pod kątem aktywności rekrutacyjnych, Pozyskiwanie nowych klientów oraz rozwijanie relacji ze stałymi klientami - badanie potrzeb, proponowanie rozwiązań, monitoring współpracy, Aktywności sprzedażowe: przygotowywanie ofert, prowadzenie negocjacji,...
  • Projektant Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Projektowanie konstrukcji budowlanych zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, Wykonywanie obliczeń statycznych i wytrzymałościowych, Opracowywanie dokumentacji technicznej, rysunków oraz specyfikacji, Współpraca z zespołem architektów i inżynierów na...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Projektowanie konstrukcji budowlanych zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, Wykonywanie obliczeń statycznych i wytrzymałościowych, Opracowywanie dokumentacji technicznej, rysunków oraz specyfikacji, Współpraca z zespołem architektów i inżynierów na...
  • Pomocnik na budowie

    NAWITEL WROCŁAW Sp. z o.o.   Bielany Wrocławskie    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Praca w delegacji w brygadzie wiertniczej, realizującej roboty ziemne i przewierty sterowane (HDD) Wykonywanie robót budowlanych w technologii bezwykopowej (HDD) Obsługa sprzętu i narzędzi wykorzystywanych przy przewiertach; Bieżąca kontrola oraz podstawowe prace konserwacyjne...
  • Symfonia Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wskazywanie obszarów aplikacji kadrowo-płacowych wymagających zmian; śledzenie zmian prawnych pod kątem dostosowywania oprogramowania do powstających lub zmieniających się przepisów udział w procesie tworzenia oprogramowania (analiza, projektowanie, testy) praca z...

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379