Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Giełda pracy - co to jest, korzyści dla pracodawcy i pracownika

Giełda pracy - co to jest, korzyści dla pracodawcy i pracownika

 
Giełda pracy - co to jest, korzyści dla pracodawcy i pracownika

Szukając zatrudnienia, codzienne przeglądamy oferty pracy w Internecie i wysyłamy CV do kolejnych pracodawców. Warto zwiększyć swoje szanse i skorzystać z innych możliwości zaprezentowania się na rynku pracy. Dobrą ku temu okazją jest giełda pracy.

 

Giełda pracy i radiowa giełda pracy - definicja

 

Giełdy i targi pracy to wydarzenia, podczas których spotykają się przedstawiciele firm rekrutujących oraz osoby zainteresowane zatrudnieniem. Najczęściej organizatorami są powiatowe urzędy pracy, akademickie biura karier, agencje pracy albo organizacje studenckie. Gdzie odbywają się targi? Warszawa, Wrocław, Poznań i inne największe miasta, zwłaszcza akademickie, mogą pochwalić się dużą częstotliwością tych wydarzeń. W mniejszych miejscowościach najczęściej wystawiają się pracodawcy z regionu – powiatu albo województwa.

 

Warto także wspomnieć o giełdach Powiatowych Urzędów Pracy. Organizuje się je, jeśli firma zgłosi zapotrzebowanie na większą liczbę pracowników na jedno stanowisko albo ma do rozdysponowania kilka stanowisk bądź w urzędzie zarejestrowanych jest wiele osób, które spełniają kryteria. Także kiedy pracodawca chce zamiast indywidualnych rozmów spotkać się ze wszystkimi kandydatami w tym samym czasie, PUP organizuje taką możliwość.

 

Pracownicy urzędu dobierają i zapraszają na tego typu giełdę wybrane osoby. Dlatego to realna szansa na znalezienie zatrudnienia. Co więcej, nieuzasadniona odmowa udziału, jeśli spełnia się wymagania oferty, skutkuje skreśleniem z rejestru osób bezrobotnych.

 

Poza stacjonarnymi wydarzeniami popularne są internetowe giełdy pracy - warto wziąć w nich udział, zwłaszcza jeśli szukamy pracy za granicą bądź na odległym krańcu Polski - a także radiowe giełdy pracy. Lokalne rozgłośnie o określonej godzinie udostępniają czas antenowy pracodawcom i pracownikom. Wystarczy wysłać SMS z treścią ogłoszenia i zostanie ono odczytane w radiu. Dodatkowo zazwyczaj oferty udostępniane są także przez określony czas na stronach internetowych stacji.


Giełda pracy - korzyści dla pracodawcy

 

Jakie są korzyści z takiego bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracownikiem? Giełdy pracy to szansa na zapełnienie wakatów. Można wstępnie porozmawiać z kandydatami, a wybranych zaprosić na kolejny etap rekrutacji. Ponadto udział w targach pozwala budować wizerunek przedsiębiorstwa jako dobrego miejsca pracy (employer branding). Inwestycja w dobrą markę pracodawcy szybko się zwraca. Rekrutacja i wdrażanie nowych osób do pracy to kosztowny proces, dlatego pozyskanie najlepszych kandydatów jest opłacalne.

 

Stoisko na targach stanowi też pewną formę reklamy. Bannery i logotypy oraz firmowe gadżety pozwalają odwiedzającym lepiej i na dłużej zapamiętać wystawcę.

 

Targi pracy - korzyści dla pracownika

 

Giełda pracy za granicą, studenckie targi pracy czy giełda pracy - transport i logistyka, IT, budowlanka... wybór jest naprawdę szeroki, a wydarzenia te często są tematyczne. Dlatego udział w spotkaniu z pracodawcami to dla osób chcących znaleźć zatrudnienie duża szansa. Możliwość porozmawiania z rekruterami i sprawdzenia, jakie są oczekiwania wobec pracowników oraz jak wyglądają rynkowe realia, daje sposobność weryfikacji, czy obrany kierunek zawodowej kariery jest słuszny.

 

Ponadto warto wskazać na kolejny bardzo istotny atut targów pracy - opinie, które szukający zatrudnienia może zebrać o kilku a nawet kilkunastu pracodawcach z interesującej go branży. Zadawanie pytań, obserwowanie przedstawicieli firmy i tego w jakich słowach wypowiadają się o atmosferze pracy i wartościach przedsiębiorstwa, dają wiedzę, której nie sposób wywnioskować z zamieszczonego w Internecie ogłoszenia.

 

Na większe giełdy zapraszani są także doradcy zawodowi i specjaliści w rekrutacji, gotowi pomóc lepiej zrozumieć realia rynku pracy i sprawnie się na nim poruszać. Dlatego udział w takim wydarzeniu, zwłaszcza, jeśli pojawimy się na nim z wydrukowanym CV, nie będzie czasem straconym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?