Niekiedy do prowadzenia firmy niezbędne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia - koncesji. Jest ona gwarancją, że dany produkt będzie rozpowszechniany w sposób zgodny z prawem. Koncesja stanowi też podstawę do kontrolowania liczby podmiotów zajmujących się sprzedażą danych towarów bądź wykonywaniem określonych usług. Jak uzyskać koncesję?
Działalność koncesjonowana - co to jest?
Koncesjonowana działalność gospodarcza, jak sama nazwa wskazuje, to działalność, do której podjęcia i prowadzenia wymagane jest uzyskanie koncesji. Ta z kolei jest aktem administracyjnym przyznawanym przez właściwy organ administracji publicznej - ministra, marszałka województwa, prezydenta miasta, przewodniczącego KRRiT itd. Wydawana jest na określony czas (od 5 do 50 lat).
Koncesjonowanie niektórych działalności prowadzone jest ze względu na bezpieczeństwo państwa i obywateli lub ważny interes społeczny.
Koncesjonowanie działalności gospodarczej - na czym polega?
Koncesję uzyskuje się na wniosek przedsiębiorcy. Powinny się na nim znaleźć następujące informacje:
• dane dotyczące firmy (nazwa, NIP, informacje teleadresowe, miejsce prowadzenia działalności),
• rodzaj działalności firmy, na którą ma zostać udzielona koncesja,
• bieżąca data, miejsce, podpis przedsiębiorcy,
• ewentualnie - wskazanie krótszego niż minimalne 5 lat okresu obowiązywania koncesji.
Odpowiedni organ administracyjny może wydać koncesję, odmówić jej, wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia dokumentów lub dokonać kontroli terenowej, której celem jest sprawdzenie, czy firma spełnia warunki do prowadzenia danej działalności.
Zawody koncesjonowane
Kto potrzebuje koncesji do prowadzenia firmy? Lista zawodów koncesjonowanych nie jest długa, określa ją Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 46. jest ona niezbędna do:
„1) poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla;
2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania lub przeładunku, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
4) ochrony osób i mienia;
5) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych;
6) przewozów lotniczych;
7) prowadzenia kasyna gry”.