Dotacje na utworzenie miejsca pracy – dla kogo?
Pracodawca może uzyskać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy od powiatowego urzędu pracy. Zgodnie z art. 46. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dotacji na pracownika może skorzystać:
• podmiot prowadzący działalność gospodarczą,
• żłobek lub klub dziecięcy tworzony i prowadzony przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
• niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.),
• osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszkująca lub mająca siedzibę na terytorium RP, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1892, z późn. zm.) lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.) lub w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.), zatrudniająca w okresie ostatnich sześciu miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy,
• podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług rehabilitacyjnych,
• spółdzielnia socjalna.
Przedsiębiorcy, szkoły, przedszkola, żłobki, kluby dziecięce, centra rehabilitacji i rolnicy muszą spełnić szczegółowe wytyczne. Należy do nich między innymi:
• niezaleganie z wypłacaniem wynagrodzeń dla pracowników,
• terminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i in. zobowiązań,
• niekaralność za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat przed datą złożenia wniosku,
• niezmniejszenie wymiaru czasu pracy zatrudnionego i nie rozwiązanie stosunku pracy przez wypowiedzenie umowy pracownikowi lub za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie 6 miesięcy od daty złożenia wniosku.
Dodatkowo rolnicy muszą spełnić warunek prowadzenia działalności przez czas co najmniej 6 miesięcy od złożenia wniosku i zatrudnienia w tym czasie w każdym miesiącu co najmniej jednej osoby w pełnym wymiarze godzin na podstawie stosunku pracy. Przedsiębiorcy i placówki dydaktyczne muszą wykazać, że prowadzili działalność (odpowiednio gospodarczą lub na postawie ustawy o systemie oświaty) przez co najmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku.
Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące warunków, jakie należy spełnić, by uzyskać dotację, można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Jak uzyskać dotacje na nowe miejsca pracy?
By uzyskać dofinansowanie na pracownika, konieczne jest złożenie wniosku w powiatowym urzędzie pracy. Powinien być to PUP najbliższy względem siedziby firmy/placówki lub miejsca, w którym będzie wykonywana praca przez zatrudnionego.
Liczy się tutaj kolejność. Refundacji na utworzenie stanowiska w firmie nie można otrzymać już po tym, jak dana osoba podejmie obowiązki. Jest to o tyle istotne, że to urząd pracy decyduje, którą osobę skierować do pracy. Może być to
bezrobotny, niepozostający w zatrudnieniu/ niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej lub szukający pracy absolwent Centrum Integracji Społecznej lub Klubu Integracji Społecznej.
Na co musi być wykorzystana dotacja
Na co przeznacza się dotacje? Wyposażenie firmy, dzięki któremu pracownik będzie mógł podjąć obowiązki zgodnie z zasadami bhp i ergonomii – to obszar (nie wiem czy określenie obszar jest spoko), który może pokryć refundacja. Pieniędzy nie można przeznaczyć na remont pomieszczeń firmy, wynagrodzenie czy inne świadczenia pieniężne.
Pracodawca korzystający z dotacji ma obowiązek:
• zatrudnić wskazaną przez urząd pracy osobę na okres 24 miesięcy w pełnym wymiarze godzin (w przypadku opiekunów osób niepełnosprawnych i absolwentów przynajmniej na pół etatu),
• utrzymać utworzone dzięki dotacji stanowisko pracy przez 24 miesiące.
W przypadku niespełnienia warunków umowy podmiot jest zobowiązany do zwrotu dotacji w ustalonych kwotach. Szczegółowe informacje na ten temat podaje Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia.
Jaka jest wysokość dotacji?
Dofinansowanie jest przyznawane w wysokości nieprzekraczającej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z jego pozytywnym rozpatrzeniem. Refundacja jest możliwa tylko wówczas, gdy starosta dysponuje środkami na realizację tej formy pomocy. Dlatego zwykle liczy się kolejność zgłoszeń. Warto sprawdzić na stronie urzędu pracy obowiązujące daty składania wniosków.