Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dopuszczalna temperatura w pracy latem

Dopuszczalna temperatura w pracy latem

 
Dopuszczalna temperatura w pracy latem

Lato to czas na urlop – bezsprzecznie. Jeśli jednak wolne dni zaplanowaliśmy na inną porę roku i najgorętsze miesiące przyjdzie nam spędzić w biurze, sprawdźmy, jakie warunki zgodnie z prawem powinien nam zapewnić przełożony i jaka jest dopuszczalna temperatura w pracy latem.


Temperatura w miejscu pracy latem – wpływ na pracownika

 

Zacznijmy od tego, jakie skutki może nieść ze sobą zbyt długie przebywanie w nagrzanych, dusznych pomieszczeniach. Przede wszystkim niewłaściwe warunki pracy obniżają wydajność zatrudnionych osób. Fizyczny dyskomfort nie pozwala się skupić. Zamiast dokonywać złożonych obliczeń czy opracowywać nową koncepcję, myślimy tylko o tym, by przetrwać do zachodu słońca.

 

Podczas upałów czujemy się źle, a nasze organizmy nie do końca są przystosowane do takich warunków. I wzmożona potliwość jest jednym z mniejszych problemów. Poza nią przyspiesza bicie serca, człowiek staje się ospały albo nerwowy. W zależności od ogólnego stanu zdrowia może grozić nam odwodnienie, omdlenia, a nawet udar czy zawał.

 

Jaka temperatura w pracy latem?

 

Odpowiedź na pytanie, jaka maksymalna temperatura w pracy będzie zgodna z prawem, nie jest tak prosta, jak w przypadku temperatury minimalnej. Ta przy pracy biurowej i lekkich pracach fizycznych wynosi 18 stopni Celsjusza.

Pracodawca ma obowiązek zadbać o komfort w miejscu pracy, jednak maksymalna temperatura nie została bezpośrednio określona w przepisach. Za górną granicę uznaje się 30 stopni przy pracy biurowej, 28 przy ciężkiej pracy fizycznej oraz 26 w szczególnych warunkach pracy.

 

Pomieszczenia powinny zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Aby spełniały założenia, poza temperaturą liczy się też właściwa wentylacja i obieg powietrza. Co więcej pracodawca jest zobligowany do zapewniania pracownikom zimnych napojów. Ten obowiązek powstaje, kiedy temperatura przekracza 25 stopni w pracy na otwartej przestrzeni i 28 stopni np. w biurze.

 

Szczególną uwagę przedsiębiorcy powinni zwracać na warunki pracy dla pracowników młodocianych. W komunikacie rzecznika Państwowej Inspekcji Pracy znajdziemy szczegóły: „ustawodawca szczególną ochroną przed wysokimi temperaturami w pracy objął pracowników młodocianych. Zabronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%”.

 

Jak radzić sobie w upały?

 

Upalne dni bywają naprawdę męczące. Jak sobie pomóc, gdy temperatura w pracy latem jest dla nas zbyt wysoka? Przede wszystkim należy pić duże ilości wody – w upały nawet 3 litry dziennie. Przetrwać gorące dni pozwoli też lekkostrawna dieta. Lepiej unikać fast foodów, ciężkich i tłustych dań. Warto także w miarę możliwości się schładzać, jednak ustawiona na zbyt niską temperaturę klimatyzacja może przynieść organizmowi więcej szkód niż pożytku. Różnica między temperaturą na dworze i w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5-6 stopni. Inaczej grozi nam przeziębienie i bóle zatok.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.