Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dopuszczalna temperatura w pracy latem

Dopuszczalna temperatura w pracy latem

 
Dopuszczalna temperatura w pracy latem

Lato to czas na urlop – bezsprzecznie. Jeśli jednak wolne dni zaplanowaliśmy na inną porę roku i najgorętsze miesiące przyjdzie nam spędzić w biurze, sprawdźmy, jakie warunki zgodnie z prawem powinien nam zapewnić przełożony i jaka jest dopuszczalna temperatura w pracy latem.


Temperatura w miejscu pracy latem – wpływ na pracownika

 

Zacznijmy od tego, jakie skutki może nieść ze sobą zbyt długie przebywanie w nagrzanych, dusznych pomieszczeniach. Przede wszystkim niewłaściwe warunki pracy obniżają wydajność zatrudnionych osób. Fizyczny dyskomfort nie pozwala się skupić. Zamiast dokonywać złożonych obliczeń czy opracowywać nową koncepcję, myślimy tylko o tym, by przetrwać do zachodu słońca.

 

Podczas upałów czujemy się źle, a nasze organizmy nie do końca są przystosowane do takich warunków. I wzmożona potliwość jest jednym z mniejszych problemów. Poza nią przyspiesza bicie serca, człowiek staje się ospały albo nerwowy. W zależności od ogólnego stanu zdrowia może grozić nam odwodnienie, omdlenia, a nawet udar czy zawał.

 

Jaka temperatura w pracy latem?

 

Odpowiedź na pytanie, jaka maksymalna temperatura w pracy będzie zgodna z prawem, nie jest tak prosta, jak w przypadku temperatury minimalnej. Ta przy pracy biurowej i lekkich pracach fizycznych wynosi 18 stopni Celsjusza.

Pracodawca ma obowiązek zadbać o komfort w miejscu pracy, jednak maksymalna temperatura nie została bezpośrednio określona w przepisach. Za górną granicę uznaje się 30 stopni przy pracy biurowej, 28 przy ciężkiej pracy fizycznej oraz 26 w szczególnych warunkach pracy.

 

Pomieszczenia powinny zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Aby spełniały założenia, poza temperaturą liczy się też właściwa wentylacja i obieg powietrza. Co więcej pracodawca jest zobligowany do zapewniania pracownikom zimnych napojów. Ten obowiązek powstaje, kiedy temperatura przekracza 25 stopni w pracy na otwartej przestrzeni i 28 stopni np. w biurze.

 

Szczególną uwagę przedsiębiorcy powinni zwracać na warunki pracy dla pracowników młodocianych. W komunikacie rzecznika Państwowej Inspekcji Pracy znajdziemy szczegóły: „ustawodawca szczególną ochroną przed wysokimi temperaturami w pracy objął pracowników młodocianych. Zabronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%”.

 

Jak radzić sobie w upały?

 

Upalne dni bywają naprawdę męczące. Jak sobie pomóc, gdy temperatura w pracy latem jest dla nas zbyt wysoka? Przede wszystkim należy pić duże ilości wody – w upały nawet 3 litry dziennie. Przetrwać gorące dni pozwoli też lekkostrawna dieta. Lepiej unikać fast foodów, ciężkich i tłustych dań. Warto także w miarę możliwości się schładzać, jednak ustawiona na zbyt niską temperaturę klimatyzacja może przynieść organizmowi więcej szkód niż pożytku. Różnica między temperaturą na dworze i w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5-6 stopni. Inaczej grozi nam przeziębienie i bóle zatok.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.