W 2015 roku czeka nas 13 dni wolnych od pracy, a niemal połowa tych dni przypada w soboty lub w niedziele. Niestety, w związku z takim rozkładem kalendarza w 2015 r., do rzadkości należeć będą sytuacje, w których wzięcie urlopu wypoczynkowego i połączenie go ze świętami, zagwarantuje dłuższy odpoczynek.
W tym roku, przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt, będziemy mieć w sumie wolne 113 dni, czyli o dwa mniej niż w roku 2014. Jeśli przyjrzymy się poszczególnym miesiącom nowego roku okaże się, że statystycznie najdłużej pracować będziemy w lipcu (na ten miesiąc przypadają rekordowe 23 dni robocze), a także w marcu, wrześniu i w październiku (po 22 dni). Natomiast najmniejsza ilość dni roboczych przypadnie w 2015 r. już w styczniu, lutym, maju, a także w sierpniu i w listopadzie (po 20 dni). Z 13 dni świątecznych wolnych od pracy, w 2015 r. cztery przypadają w niedzielę, a dwa w sobotę. Zgodnie z przepisami, w przypadku święta przypadającego w sobotę, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego. Tak będzie w tym roku w przypadku 15 sierpnia i 26 grudnia. Z podobną sytuacją – obowiązkowym dniem wolnym od pracy – mamy do czynienia w przypadku, gdy dzień świąteczny przypada w innym dniu wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownika.
Kiedy najlepiej wziąć urlop?
Po ubiegłorocznej, wyjątkowo długiej przerwie świątecznej i noworocznej na kolejny dłuższy wypoczynek przyjdzie nam czekać do kwietnia (święta wielkanocne przypadają w tym roku 5 i 6 kwietnia). Następna jest majówka, która – z punktu widzenia ewentualnego urlopu i dłuższego wypoczynku, w 2015 r. nie wygląda zbyt korzystnie – 1 i 3 maja przypadają w piątek i niedzielę. Na dłuższy, czterodniowy wypoczynek będziemy mogli natomiast liczyć na początku czerwca. Wystarczy wziąć jeden dzień dodatkowego urlopu po Bożym Ciele (4 czerwca) by cieszyć się z dłuższego weekendu.
Sierpień i listopad również nie będzie łaskawy dla pracowników liczących na dodatkowy, dłuższy wypoczynek – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada) przypadają w tym roku w sobotę i niedzielę. Podobnie jest z drugim dniem Bożego Narodzenia – 26 grudnia to również sobota.