Jesteś właścicielem lub zarządcą budynku? W takim razie powinieneś złożyć deklarację CEEB. Czytaj dalej i dowiedz się, jak to zrobić oraz kiedy upływa termin wysłania formularza.
Deklaracja CEEB – co to? Kogo dotyczy?
CEEB oznacza Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W ewidencji znajdują się informacje o źródłach ogrzewania budynków. Ewidencja jest prowadzona między innymi po to, by przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza np. przez stare, nieekologiczne piece i inne systemy grzewcze.
Deklarację CEEB mają obowiązek złożyć wszyscy właściciele lub zarządcy budynków – zarówno mieszkalnych, jak i innych – zasilanych przez źródła ciepła lub spalania. Deklaracja składana jest w formie elektronicznej za pośrednictwem platormy ceeb.gov.pl. W razie jakichkolwiek wątpliwości można wysłać zapytanie na adres info-ceeb@gunb.gov.pl. Warto także zapoznać się z sekcją Najczęściej Zadawane Pytania.
Deklaracja CEEB – jak wypełnić?
Dostępne są dwa rodzaje formularzy CEEB:
- Deklaracja A – dotyczy źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych;
- Deklaracja B – dotyczy źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach niemieszkalnych.
Składanie deklaracji jest proste. Należy wejść na wyżej wspomnianą stronę ceeb.gov.pl i kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Węzeł Krajowy. Po potwierdzeniu swojej tożsamości (przez Profil Zaufany, e-dowód) następuje przekierowanie do platformy. Dostępne są na niej dwie zakładki – Budynki (tu można dodać nieruchomości, których będą dotyczyć formularze) oraz Deklaracje (gdzie można tworzyć i edytować dokumenty).
Żeby dodać budynek, należy podać jego dane adresowe. Budynek z listy można skasować dopiero po wcześniejszym usunięciu dotyczącej go deklaracji.
Do każdej nieruchomości właściciel / zarządca dodaje Deklarację A, Deklarację B lub obie. Zgodnie z udostępnioną przez CEEB instrukcją w formularzu określa się krok po kroku:
- czy deklaracja dotyczy źródła ciepła/spalania paliw uruchomionego po 1 lipca 2021 r.,
- parametry budynku (rodzaj budynku, a także, czy deklaracja dotyczy
- wszystkich, czy wybranych lokali),
- źródło/a ciepła właściwe dla budynku (może być wiele),
- rodzaj/e źródła ciepła zainstalowanego w budynku (z listy do wyboru),
- czy dane źródło ciepła jest eksploatowane, jaka jest jego funkcja.
Następnie wypełniający określa, czy jest właścicielem, czy zarządcą oraz podaje swoje dane: imię i nazwisko / nazwę instytucji, adres (tożsamy z adresem nieruchomości lub inny), ewentualnie telefon oraz e-mail.
Gotową deklarację można zapisać w wersji roboczej bądź ją złożyć. Nie ma możliwości edytowania złożonego dokumentu. Status każdej deklaracji widoczny jest w zakładce Deklaracje. Formularz można również pobrać na swoje urządzenie w formacie pdf.
Czytaj także: klimatyzacja w biurze.
Do kiedy deklaracja CEEB?
Jeśli źródło ciepła i spalania paliw zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r. – deklarację trzeba złożyć do 30 czerwca 2022 r. Dokument należy złożyć także w terminie 14 dni od uruchomienia każdego nowego źródła ciepła po 1 lipca 2021 r.