Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Deklaracja CEEB – co to jest? Jak złożyć?

Deklaracja CEEB – co to jest? Jak złożyć?

 
Deklaracja CEEB – co to jest? Jak złożyć?

Jesteś właścicielem lub zarządcą budynku? W takim razie powinieneś złożyć deklarację CEEB. Czytaj dalej i dowiedz się, jak to zrobić oraz kiedy upływa termin wysłania formularza.


Deklaracja CEEB – co to? Kogo dotyczy?

 

CEEB oznacza Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W ewidencji znajdują się informacje o źródłach ogrzewania budynków. Ewidencja jest prowadzona między innymi po to, by przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza np. przez stare, nieekologiczne piece i inne systemy grzewcze.

 

Deklarację CEEB mają obowiązek złożyć wszyscy właściciele lub zarządcy budynków – zarówno mieszkalnych, jak i innych – zasilanych przez źródła ciepła lub spalania. Deklaracja składana jest w formie elektronicznej za pośrednictwem platormy ceeb.gov.pl. W razie jakichkolwiek wątpliwości można wysłać zapytanie na adres info-ceeb@gunb.gov.pl. Warto także zapoznać się z sekcją Najczęściej Zadawane Pytania.

 

Deklaracja CEEB – jak wypełnić?

 

Dostępne są dwa rodzaje formularzy CEEB:

 

  • Deklaracja A – dotyczy źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych;
  • Deklaracja B – dotyczy źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach niemieszkalnych.

 

Składanie deklaracji jest proste. Należy wejść na wyżej wspomnianą stronę ceeb.gov.pl i kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Węzeł Krajowy. Po potwierdzeniu swojej tożsamości (przez Profil Zaufany, e-dowód) następuje przekierowanie do platformy. Dostępne są na niej dwie zakładki – Budynki (tu można dodać nieruchomości, których będą dotyczyć formularze) oraz Deklaracje (gdzie można tworzyć i edytować dokumenty).

 

Żeby dodać budynek, należy podać jego dane adresowe. Budynek z listy można skasować dopiero po wcześniejszym usunięciu dotyczącej go deklaracji.

 

Do każdej nieruchomości właściciel / zarządca dodaje Deklarację A, Deklarację B lub obie. Zgodnie z udostępnioną przez CEEB instrukcją w formularzu określa się krok po kroku:

 

  • czy deklaracja dotyczy źródła ciepła/spalania paliw uruchomionego po 1 lipca 2021 r.,
  • parametry budynku (rodzaj budynku, a także, czy deklaracja dotyczy
  • wszystkich, czy wybranych lokali),
  • źródło/a ciepła właściwe dla budynku (może być wiele),
  • rodzaj/e źródła ciepła zainstalowanego w budynku (z listy do wyboru),
  • czy dane źródło ciepła jest eksploatowane, jaka jest jego funkcja.

 

Następnie wypełniający określa, czy jest właścicielem, czy zarządcą oraz podaje swoje dane: imię i nazwisko / nazwę instytucji, adres (tożsamy z adresem nieruchomości lub inny), ewentualnie telefon oraz e-mail.

 

Gotową deklarację można zapisać w wersji roboczej bądź ją złożyć. Nie ma możliwości edytowania złożonego dokumentu. Status każdej deklaracji widoczny jest w zakładce Deklaracje. Formularz można również pobrać na swoje urządzenie w formacie pdf.

 

Czytaj także: klimatyzacja w biurze

 

Do kiedy deklaracja CEEB?

 

Jeśli źródło ciepła i spalania paliw zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r. – deklarację trzeba złożyć do 30 czerwca 2022 r. Dokument należy złożyć także w terminie 14 dni od uruchomienia każdego nowego źródła ciepła po 1 lipca 2021 r.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.