Degradacja pracownika - co to jest?
Degradacja polega na przeniesieniu zatrudnionej osoby na niższą pozycję w strukturach firmy. Odbywa się na podstawie wręczenia wypowiedzenia zmieniającego.
Przesunięcie pracownika na inne stanowisko, z zasady niższe, wiąże się ze zmianą warunków zatrudnienia zawartych w obowiązującej umowie o pracę, stąd wymagane jest wręczenie wyżej wymienionego dokumentu.
Jak to wygląda w praktyce? Najłatwiej zauważyć opisywane zjawisko na przykładzie degradacji ze stanowiska kierowniczego, gdy daną osobę pozbawia się roli przełożonego i sprowadza do poziomu szeregowej kadry.
Degradacja w pracy - przyczyny
Dlaczego dochodzi do degradacji w pracy? Najczęściej stosuje się tę możliwość w przypadku łączenia działów. Wcześniej, kiedy w przedsiębiorstwie funkcjonowały dwa oddzielne zespoły, każdy miał swojego kierownika. W momencie scalenia najczęściej pozostawia się jedną osobę na pozycji zwierzchnika, a drugą np. wciela w zespół.
Często pracodawcy decydują się również na degradację pracownika ze względu na poważne naruszenia regulaminu, zasad BHP itp.
Degradacja stanowiska pracy - czym skutkuje
Jakie są konsekwencje degradacji? Oczywiście wszystko zależy od jej przyczyn. Ale można wyróżnić dwie równoległe tendencje. Z jednej strony pracownicy doświadczają straty - zostają pozbawieni znaczącego stanowiska, na zdobycie którego poświęcali czas, energię. Z drugiej jednak strony odczuwają ulgę, że nadal zachowują pracę. Oczywiście to zawsze indywidualna sprawa. Niektórzy mogą nie zgodzić się na zmianę i odejść z zakładu, a innym będzie to obojętne.
Konsekwencje takich zmian należy jeszcze rozważać z perspektywy zatrudniającego. Może się on obawiać, że zdegradowanie pracownika wprowadzi do firmy złą atmosferę, poczucie strachu i demotywację. Jeśli jednak wymagała tego konieczność restrukturyzacji, pracodawca nadal ma szansę współpracować z cennym specjalistą.
Zmiana stanowiska pracy - aneks
Na jakiej zasadzie odbywa się przesunięcie pracownika na inne stanowisko pracy? Podstawą jest przekazanie zatrudnionej osobie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Zasady jego wręczenia stosuje się wg takich samych wytycznych jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, które opisane są w Kodeksie pracy. Pracownik ma oczywiście możliwość nie zgodzić się na takie zmiany i doprowadzić do rozwiązania stosunku pracy, a jeśli uzna, że naruszono prawo – wystąpić do sądu pracy.
Wypowiedzenie zmieniające często jest mylnie utożsamiane z aneksem zmiany stanowiska pracy. O ile wypowiedzenie wystawia się, gdy decyzją pracodawcy, zatrudniony zostaje zdegradowany, o tyle ta druga forma stosowana jest, kiedy obie strony chcą dokonać modyfikacji.