Osteopatia z roku na rok zyskuje popularność jako remedium na przewlekłe bóle kręgosłupa czy głowy. Co leczy osteopata, komu może pomóc i jak wygląda jego specyfika pracy?
Osteopata – kto to?
Zawód osteopaty znalazł się w Klasyfikacji zawodów i specjalności pod nr 323010. Zgodnie z syntezą zawartą w dokumencie ten specjalista: „zajmuje się leczeniem dysfunkcji i schorzeń narządu ruchu za pomocą własnych rąk, wykonując techniki rozluźniające oraz stymulujące tkanki miękkie, nerwy i stawy oraz wszystkie układy; usuwa napięcia w obrębie tkanki łącznej; poprawia krążenie i oddychanie oraz przepływ informacji w układzie nerwowym, wzmacnia siły obronne organizmu i przyspiesza proces regeneracji organizmu”.
Czym się zajmuje osteopata?
Do osteopaty zgłaszają się ludzie w każdym wieku, z różnorodnymi problemami. Są to dorośli pacjenci najczęściej z:
- bólami kręgosłupa,
- rwą kulszową,
- dyskopatią,
- nerwobólami,
- migreną, bólami i zawrotami głowy,
- stanem pooperacyjnym,
- urazami,
- długotrwałym zmęczeniem,
- bezsennością,
- bezpłodnością.
To jednak nie wszystkie dolegliwości, na które zaradzi osteopata. Dla dzieci wizyta u tego specjalisty może być rozwiązaniem problemów z wadami postawy, bólami głowy, pleców, karku, ale też z astmą, zaparciami, zapaleniem zatok i ucha. Z jego pomocy korzystają także rodzice niemowląt m.in. z kolką, refluksem, problemami ze snem, jedzeniem, asymetrią, przedłużającym się niepokojem czy płaczem. Wyeliminowanie zaburzeń mięśniowo-szkieletowych często przynosi ulgę, pobudza organizm do samoleczenia i poprawia jego funkcjonowanie.
Kolejną grupą pacjentów są panie spodziewające się dziecka. Jak może im pomóc osteopata? W ciąży kobiecie towarzyszą bóle pleców, pachwin, karku, miednicy i okolicy lędźwiowej, rwa kulszowa, obrzęki rąk i nóg czy ich drętwienie. Osteopata wie, jak zniwelować te problemy i przygotowuje kobietę do porodu.
Wymagania zawodowe
Choć metody leczenia wydają się proste, specjalista nie przepisuje leków i medykamentów, a działa jedynie manualnie, to ta dziedzina wymaga sporej wiedzy i wysokich kompetencji. Dlatego osteopata jest zawodem medycznym. Mogą go wykonywać jedynie osoby po studiach wyższych – lekarze medycyny oraz fizjoterapeuci – którzy zdecydowali się na pogłębienie wiedzy na podyplomowych studiach z osteopatii.
Osteopata a fizjoterapeuta
Osteopata patrzy na ludzki organizm holistycznie, jako na całość. Głównym założeniem jest to, że nawet odległe narządy mają na siebie wpływ i dysfunkcja jednego z nich może się objawiać bólem w zupełnie innej części ciała. Fizjoterapeuta poprawia funkcjonowanie organizmu poprzez siły zewnętrze, ukierunkowując terapię na konkretny problem, natomiast osteopata traktuje organizm globalnie. Te dwie dziedziny nie stoją do siebie w opozycji, uzupełniają się wzajemnie.
Ile zarabia osteopata?
Wizyta u osteopaty trwa najczęściej od 30 minut do godziny. Cena zależy w dużej mierze od miejscowości, gdzie znajduje się gabinet, ale też od stażu pracy, umiejętności specjalisty. Stawki zaczynają się od około 80 zł i mogą wynosić nawet 200 za spotkanie.