Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czym jest retencja pracowników?

Czym jest retencja pracowników?

 
Czym jest retencja pracowników?

Retencja pracowników – definicja

 

Dobrze zarządzane przedsiębiorstwo nie tylko dba o zyski i konkurencyjność na rynku, ale potrafi też odpowiednio inwestować w kapitał ludzki i zapobiegać nadmiernej rotacji kadry. Umiejętność zatrzymania w firmie najlepszych, najbardziej wykwalifikowanych pracowników nazywamy retencją.

 

Co wpływa na retencje pracowników?

 

Retencja pracowników, od łac. retentio – zatrzymywanie, polega na wdrażaniu rozwiązań propracowniczych, systemu motywacyjnego, a także optymalizacji wysokości wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych, które łącznie czynią pracę w firmie atrakcyjną dla pracowników.

 

Retencja bywa łączona z pojęciem lojalności podwładnego wobec firmy. Ta może się wytworzyć jednak dopiero w sytuacji wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Innymi słowy, wskaźnik retencji pracowników jest niski, kiedy zatrudnieni mają pewność, że pracodawca wiąże z nimi przyszłość firmy, wspiera ich rozwój i chętnie w nich zainwestuje, a w razie sukcesów – odpowiednio doceni. Z drugiej strony przedsiębiorca musi mieć gwarancję, że wysyłanie pracowników na szkolenia, zwiększanie ich komfortu pracy, ale i odpowiedzialności ma sens – nie uciekną z cennymi umiejętnościami i nowo nabytą wiedzą do innej firmy.

 

Co wypływa na wysoką retencję w firmie? Są to przede wszystkim:
• zadowalające wynagrodzenie,
• benefity pozapłacowe,
premia retencyjna,
• umiejętne motywowanie pracowników przez kadrę zarządzającą,
• socjalne świadczenia pracownicze,
• karty benefitowe, np. sportowe, do instytucji kultury,
• podnoszenie kwalifikacji pracowników na szkoleniach,
e-kursy dla pracowników,
• elastyczne warunki pracy (praca zdalna, wybrana forma umowy),
• możliwość rozwoju w firmie (w tym również awansu).

 

Zalety retencji dla pracodawcy

 

Wysoka retencja jest zjawiskiem korzystnym dla przedsiębiorstwa. Oznacza:
• oszczędność czasu i pieniędzy – pracodawca nie musi przeprowadzać kolejnych kosztownych rekrutacji;
• bezpieczeństwo – firma zyskuje gwarancję, że inwestowanie w aktualną kadrę opłaci się w dłuższej perspektywie;
• lepsze wyniki – rozwijający się w ramach struktury firmy pracownicy wykonują swoje obowiązki coraz lepiej, są coraz bardziej skuteczni, czym przyczyniają się do sukcesu firmy;
• prestiż – firma o wysokiej retencji zyskuje opinię dbającej o interesy pracowników. Dobra opinia na rynku procentuje na wielu płaszczyznach działalności.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?