Od kandydata do pracy w tym zawodzie rzadko wymaga się dostarczenia jedynie CV – architekt zwykle musi przedstawić portfolio ze swoimi dotychczasowymi projektami. I choć właśnie portfolio najczęściej decyduje o uzyskaniu posady, nie zmienia to jednak faktu, że życiorys zawodowy także jest niezbędny do wzięcia udziału w rekrutacji. Warto zadbać o to, żeby oba dokumenty wyglądały profesjonalnie i były starannie przygotowane. W czasie tworzenia CV dla architekta zwróć uwagę na kilka kwestii.
CV Architekt – czego nie pisać w CV?
Zacznijmy od pułapek, w jakie mogą wpaść osoby szukające pracy podczas przygotowywania życiorysu. Przede wszystkim musisz pamiętać, że CV jest dokumentem o określonej strukturze. W branżach kreatywnych dopuszczalna jest pewna dowolność, zmiana formy CV – np. na animację, wideo, czy nawet grę bądź nietypowy układ dokumentu tekstowego. Zawsze warto mieć jednak pod ręką zarazem tradycyjne CV.
W życiorysie zawodowym umieść informacje, których nie podajesz np. w liście motywacyjnym czy innych materiałach rekrutacyjnych. Pamiętaj przy tym o selekcji danych – należy uwzględnić tylko te informacje, które mają znaczenie dla bieżącej rekrutacji. Możesz zatem pominąć część dyplomów i szkoleń (jeśli dotyczyły innych dziedzin), zapomnij też o cofaniu się nadmiernie w przeszłość. Kurs czy szkoła, do której uczęszczałeś lub uczęszczałaś kilka dekad temu – o ile nie wiąże się z nimi prestiż – dziś raczej nie zainteresują pracodawcy.
W CV do pracy podawaj tylko fakty. Błędem jest przedstawianie opinii i dygresji, zbyt rozwlekłe opisywanie poszczególnych stanowisk. Zwróć za to uwagę na daty, miejsca, nazwy stanowisk i kluczowe obowiązki – bo tych informacji będzie szukać rekruter.
Choć panuje pewna dowolność, jeśli chodzi o układ dokumentu, w standardowym, tradycyjnym CV wzór wygląda następująco:
- dane kontaktowe, (zdjęcie),
- (profil kandydata – krótkie podsumowanie kariery),
- doświadczenie zawodowe,
- umiejętności specjalistyczne, umiejętności miękkie,
- wykształcenie, certyfikaty, uprawnienia,
- (zainteresowania).
Czytaj także: gdzie pozyskać zlecenia dla archiektów?
Architekt CV – jaka czcionka?
Nie trzeba chyba dodawać, że bardzo istotna jest estetyka curriculum vitae. Ponieważ to dokument formalny, postaw na jedną z tradycyjnych, niezbyt ozdobnych czcionek. Standardowe wybory to Times New Roman, Calibri lub Verdana. Często spotyka się także Helveticę, Tahomę. W czasie wyboru czcionki pamiętaj o tym, że kluczową kwestią jest wygoda rekrutera – jeśli tekst będzie dla niego trudny do odczytania, po kilku sekundach po prostu odrzuci zgłoszenie. Z tego względu właściwie wszystkie style kaligraficzne nie są zalecane.
Również z uwagi na wymóg przejrzystości i łatwego odbioru pamiętaj o tym, by Twój dokument miał jasne tło. Najlepiej, jeśli całość utrzymasz w dwóch, maksymalnie trzech odcieniach kolorystycznych, bez zbędnej pstrokacizny. Unikaj jaskrawych tonów, postaw na pastele. takie dokumenty naprawdę łatwiej się czyta, nie męczą wzroku, a więc są zarazem przyjemniejsze w odbiorze.
Gdzie napisać CV? Jaki kreator CV wybrać?
Oczywiście możesz samodzielnie przygotować życiorys zawodowy w edytorze tekstu, znacznym ułatwieniem jest jednak skorzystanie z gotowego szablonu CV. Wiele z nich znajdziesz w internecie – zwróć uwagę na to, czy są darmowe, a wygenerowane dokumenty możesz ściągnąć na swoje urządzenie w formacie pdf. Żeby użyć bezpłatnego kreatora CV na praca.pl, wystarczy zalogować się na swoje konto. Nie jesteś zarejestrowany? Nie szkodzi, rejestracja również jest darmowa i trwa chwilę.