Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co to jest strajk i na czym polega

Co to jest strajk i na czym polega

 
Co to jest strajk i na czym polega

Odmowa wykonywania obowiązków służbowych, blokowanie pomieszczeń zakładu pracy, pikiety czy marsze. Pracownicy firmy, a także całe grupy zawodowe mają możliwość walczenia o swoje interesy i prawa za pośrednictwem strajków.

 

Co to jest strajk?

 

Czym jest strajk? Strajk to efekt nierozwiązanego sporu zbiorowego z pracodawcą. Jest to najbardziej radykalna forma nacisku na pracodawcę w celu zakończenia konfliktu. Definicji dostarcza Ustawa z dn. 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Art. 17 stanowi: „Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu [...]”.

 

Zanim jednak dojdzie do strajku pracownicy muszą stosować się do procedury określonej w ustawie. Zauważa się bowiem, że „strajk jest środkiem ostatecznym i nie może być ogłoszony bez uprzedniego wyczerpania możliwości rozwiązania sporu według zasad określonych w art. 7–14. Strajk może być zorganizowany bez zachowania tych zasad, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym”.

 

Należy podkreślić, że w myśl przepisów „udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych”. Ustawa przewiduje za to sankcje dla organizatorów nielegalnych strajków. Pracownicy niekiedy stosują też inne formy nacisku na pracodawcę, np. pikiety, manifestacje, oflagowanie budynków firmy itp.

 

Na czym polega strajk?

 

Strajk poprzedza procedura sporu zbiorowego. Jego pierwszym etapem jest wysunięcie przez załogę roszczeń. Drugim są rokowania wewnątrz zakładu. Jeśli mimo prowadzonych rozmów sporu nie uda się zakończyć, konieczna staje się mediacja spoza zakładu, w ostateczności arbitraż.

 

W sytuacji, kiedy i te działania nie przyniosą efektu, załoga przeprowadza referendum strajkowe. Musi wziąć w nim udział minimum 50% pracowników. Jeżeli zwykła większość opowie się za tą formą protestu, wówczas, na co najmniej 5 dni przed jego rozpoczęciem (i po upływie co najmniej 14 dni od ogłoszenia sporu zbiorowego), właściwy dla zakładu pracy związek zawodowy ogłasza strajk.

 

Związki zawodowe mogą zadecydować o utworzeniu i wykorzystaniu funduszy strajkowych. Ponadto biorący udział w proteście pracownicy nie tracą prawa do świadczeń z ubezpieczenia, a czas strajku zalicza się do stażu pracy. Pracownicy przez cały okres zachowują też uprawnienia wynikające ze stosunku pracy – za wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

 

Kto nie może strajkować?

 

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie grupy zawodowe mogą strajkować. Prawo do strajku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym w organach władzy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach i prokuraturze.

 

Ponadto zakaz zaprzestania pracy w wyniku akcji strajkowej obowiązuje na stanowiskach związanych z urządzeniami i instalacjami, gdzie zaniechanie pracy zagrażałoby życiu i zdrowiu ludzkiemu bądź bezpieczeństwu państwa.

 

Strajk – rodzaje

 

Istnieje wiele rodzajów strajków, w tym m.in. ostrzegawczy, generalny, rotacyjny, okupacyjny czy głodowy. O tym, co to jest strajk ostrzegawczy, dowiadujemy się z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pracownicy mają możliwość ogłoszenia go jednorazowo na maksymalnie 2 godziny, jeśli mediacje nie rokują rozwiązaniem problemu.

 

Strajk generalny (powszechny) z kolei, zgodnie z definicją Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN, obejmuje wszystkich pracowników danej miejscowości, regionu bądź kraju. Ze strajkiem rotacyjnym mamy do czynienia, gdy pracownicy powstrzymują się od wykonywania obowiązków służbowych na zmianę. Strajk okupacyjny ma miejsce, gdy protestujący zajmują określony teren (np. budynki), paraliżując pracę zakładu. Do najbardziej dramatycznych i ostatecznych form protestu należy strajk głodowy, w ramach którego osoby powstrzymują się od przyjmowania pokarmów nawet przez wiele dni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Blisko 8 mln osób przynajmniej raz w roku korzysta ze zwolnień lekarskich, a przeciętna długość absencji wynosi 10 dni – wynika z danych ZUS. W czasie nieobecności pracownik ma prawo w pierwszej kolejności do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłków chorobowego i rehabilitacyjnego. Jakie są kwoty tych świadczeń, czy pokrywają one 100% wynagrodzenia i jak długo można je pobierać?