Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co to jest strajk i na czym polega

Co to jest strajk i na czym polega

 
Co to jest strajk i na czym polega

Odmowa wykonywania obowiązków służbowych, blokowanie pomieszczeń zakładu pracy, pikiety czy marsze. Pracownicy firmy, a także całe grupy zawodowe mają możliwość walczenia o swoje interesy i prawa za pośrednictwem strajków.

 

Co to jest strajk?

 

Czym jest strajk? Strajk to efekt nierozwiązanego sporu zbiorowego z pracodawcą. Jest to najbardziej radykalna forma nacisku na pracodawcę w celu zakończenia konfliktu. Definicji dostarcza Ustawa z dn. 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Art. 17 stanowi: „Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu [...]”.

 

Zanim jednak dojdzie do strajku pracownicy muszą stosować się do procedury określonej w ustawie. Zauważa się bowiem, że „strajk jest środkiem ostatecznym i nie może być ogłoszony bez uprzedniego wyczerpania możliwości rozwiązania sporu według zasad określonych w art. 7–14. Strajk może być zorganizowany bez zachowania tych zasad, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym”.

 

Należy podkreślić, że w myśl przepisów „udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych”. Ustawa przewiduje za to sankcje dla organizatorów nielegalnych strajków. Pracownicy niekiedy stosują też inne formy nacisku na pracodawcę, np. pikiety, manifestacje, oflagowanie budynków firmy itp.

 

Na czym polega strajk?

 

Strajk poprzedza procedura sporu zbiorowego. Jego pierwszym etapem jest wysunięcie przez załogę roszczeń. Drugim są rokowania wewnątrz zakładu. Jeśli mimo prowadzonych rozmów sporu nie uda się zakończyć, konieczna staje się mediacja spoza zakładu, w ostateczności arbitraż.

 

W sytuacji, kiedy i te działania nie przyniosą efektu, załoga przeprowadza referendum strajkowe. Musi wziąć w nim udział minimum 50% pracowników. Jeżeli zwykła większość opowie się za tą formą protestu, wówczas, na co najmniej 5 dni przed jego rozpoczęciem (i po upływie co najmniej 14 dni od ogłoszenia sporu zbiorowego), właściwy dla zakładu pracy związek zawodowy ogłasza strajk.

 

Związki zawodowe mogą zadecydować o utworzeniu i wykorzystaniu funduszy strajkowych. Ponadto biorący udział w proteście pracownicy nie tracą prawa do świadczeń z ubezpieczenia, a czas strajku zalicza się do stażu pracy. Pracownicy przez cały okres zachowują też uprawnienia wynikające ze stosunku pracy – za wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

 

Kto nie może strajkować?

 

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie grupy zawodowe mogą strajkować. Prawo do strajku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym w organach władzy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach i prokuraturze.

 

Ponadto zakaz zaprzestania pracy w wyniku akcji strajkowej obowiązuje na stanowiskach związanych z urządzeniami i instalacjami, gdzie zaniechanie pracy zagrażałoby życiu i zdrowiu ludzkiemu bądź bezpieczeństwu państwa.

 

Strajk – rodzaje

 

Istnieje wiele rodzajów strajków, w tym m.in. ostrzegawczy, generalny, rotacyjny, okupacyjny czy głodowy. O tym, co to jest strajk ostrzegawczy, dowiadujemy się z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pracownicy mają możliwość ogłoszenia go jednorazowo na maksymalnie 2 godziny, jeśli mediacje nie rokują rozwiązaniem problemu.

 

Strajk generalny (powszechny) z kolei, zgodnie z definicją Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN, obejmuje wszystkich pracowników danej miejscowości, regionu bądź kraju. Ze strajkiem rotacyjnym mamy do czynienia, gdy pracownicy powstrzymują się od wykonywania obowiązków służbowych na zmianę. Strajk okupacyjny ma miejsce, gdy protestujący zajmują określony teren (np. budynki), paraliżując pracę zakładu. Do najbardziej dramatycznych i ostatecznych form protestu należy strajk głodowy, w ramach którego osoby powstrzymują się od przyjmowania pokarmów nawet przez wiele dni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   8 000 - 14 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Praca w różnych działach magazynu, w tym przy rozładunku i układaniu towaru; Sztaplowanie produktów na paletach i przygotowywanie ich do dalszej dystrybucji; Udział w szkoleniu wprowadzającym przed rozpoczęciem pracy; Wymagania: Chęć do pracy oraz zaangażowanie; Gotowość do...
  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem, Hamburg   
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.
    4 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - TECHNIKA DENTYSTYCZNA - ORTODONCJA miejsca pracy: Frankfurt nad Menem, Hamburg specjalizacja: ortodoncja Zadania, które czekają na Ciebie: Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych funkcjonalnych aparatów ortodontycznych, np....
  • Technik Utrzymania Ruchu (Montaż seryjny)

    Aptiv   Gdańsk   
    pracownik fizyczny  pełny etat
    4 godz.
    Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących. Szybką reakcję na problemy związane z...
  • Inżynier Budowy – Przygotowanie Prefabrykacji

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Inżynier Przygotowania Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Co zyskasz pracując z nami: Nauczysz się optymalizować procesy i maksymalizować wykorzystanie potencjału maszyn. Zrozumiesz, jak usprawniać przepływy materiałowe i logistykę wewnętrzną. Dowiesz się, jak eliminować marnotrawstwo (MUDA) w produkcji i zwiększać efektywność...

Najnowsze artykuły

Nowe ustawy o rynku pracy i powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom od 1 czerwca 2025 roku

Nowe ustawy o rynku pracy i powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom od 1 czerwca 2025 roku

Nowe zasady rejestracji w urzędach pracy, zasiłek dla bezrobotnych w pełnym wymiarze niezależnie od stażu pracy, zlikwidowanie ograniczenia wieku dla bonu na zasiedlenie, zniesienie tzw. testu rynku pracy, wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców – to tylko niektóre ze zmian uwzględnionych w dwóch nowych ustawach o rynku pracy. Co jeszcze nas czeka od czerwca 2025 r.?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Wysokość kosztów pracy zależy od formy zatrudnienia, poziomu wynagrodzenia i wysokości kosztów pośrednich (BHP, podróże służbowe, szkolenia itp.). Jakie dodatkowe koszty ponosi pracodawca? Czy można je zmniejszyć? Wyjaśniamy, jak obliczyć koszty pracodawcy, który zatrudnia pracownika w 2025 roku w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę, umowę o dzieło i umowę zlecenie.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379