Działalność gospodarcza dla początkujących to duże wyzwanie. By biznes zaczął przynosić satysfakcjonujące dochody, potrzeba zaangażowania, czasu i wiedzy. Przepisy zmieniają się dość często i warto być z nimi na bieżąco, aby wybierać najkorzystniejsze dla firmy rozwiązania. Co musi wiedzieć początkujący przedsiębiorca? Jakie ma prawa i jakie składki zapłaci?
Jakie prawa ma początkujący przedsiębiorca
Wiosną 2018 roku zreformowano prawo gospodarcze. W życie weszło 5 ustaw mających na celu zminimalizować biurokrację i ułatwić założenie oraz prowadzenie działalności. To tak zwana Konstytucja biznesu. Za najważniejszą z ustaw uznaje się Prawo przedsiębiorców, w którym znajdują się podstawowe zasady, m.in.:
- domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i przyjazna interpretacja przepisów (wątpliwości w konkretnej sprawie rozstrzyga się na korzyść przedsiębiorcy),
- reguła: co nie jest zabronione prawnie, jest dozwolone,
- zasada proporcjonalności – urzędnicy nie mogą bez uzasadnienia nakładać na przedsiębiorcę obciążeń, np. żądać okazania dokumentów, do których mają dostęp,
- NIP jako podstawowy numer identyfikujący przedsiębiorcę (stopniowa likwidacja REGON-u).
Nad przestrzeganiem tych i innych praw czuwa, zgodnie z ustawą, bezstronny, apolityczny Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, powoływany na 6 lat.
Składki ZUS – początkujący przedsiębiorca
Konstytucja biznesu wprowadziła też szereg ułatwień dla osób, które otwierają firmę. Dzięki niższym kosztom łatwiej wejść na rynek i się na nim utrzymać. W jaki sposób początkujący przedsiębiorca powinien zaplanować swoją działalność gospodarczą, jeśli chodzi o składki ZUS?
Działalność nierejestrowana
Jedna z możliwości to działalność nieewidencjonowana. Nie wymaga ona wpisu do CEIDG, a co się z tym wiąże, nie nakłada obowiązków wynikających z prowadzenia rejestrowanej firmy – m.in. nie wymaga opłacania składek ZUS. Takie rozwiązanie pozwala zbadać rynek, sprawdzić, czy na oferowane produkty lub usługi będzie zapotrzebowanie.
Z opcji może skorzystać przedsiębiorca prowadzący drobną działalność, pod warunkiem, że:
- jest osobą fizyczną, a przychody z działalności w żadnym miesiącu nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 płaca minimalna wynosiła 2250 zł brutto, w 2020 r. jest to 2600 zł),
- dotąd nie prowadził działalności gospodarczej lub prowadził i zamknął ją przed 30 kwietnia 2017 r.
Ulga na start
Dzięki niej początkujący przedsiębiorca przez 6 miesięcy od dnia faktycznego rozpoczęcia działalności nie musi opłacać składek ZUS na ubezpieczenia społeczne, czyli:
• emerytalne,
• rentowe,
• wypadkowe,
• chorobowe.
Obowiązkowe są jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Warto zaznaczyć, że nieopłacanie ubezpieczeń społecznych wiąże się z brakiem świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego z tych ubezpieczeń.
Mały ZUS
Jakie składki płaci początkujący przedsiębiorca po 6 miesiącach ulgi na start? Obowiązkowe są już wszystkie ubezpieczenia. Mały ZUS (od lutego 2020 Mały ZUS Plus) obniża jedynie wysokość opłat na ubezpieczenia społeczne – nie odejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak pamiętać, że pomniejszone składki oznaczają niższe świadczenia (np. chorobowe czy rentowe).
Z tych preferencyjnych składek w ramach Małego ZUS-u Plus można korzystać od 1 lutego 2020 r. przez 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat, jeśli spełni się ustawowe warunki, m.in. maksymalny roczny przychód nie może przekroczyć 120 tys. zł, a w poprzednim roku działalność trzeba prowadzić co najmniej przez 60 dni. Mały ZUS Plus nie dotyczy osób rozliczających się kartą podatkową i korzystających ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT, a także tych, które świadczą usługi na rzecz byłego pracodawcy. Wysokość składek obliczana jest na podstawie dochodu (nie jak do tej pory przychodu) przedsiębiorcy w poprzednim roku kalendarzowym. Podstawa wymiaru składek nie może być jednak niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia ani wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.