Niejednokrotnie przedsiębiorstwa zmuszone są do ograniczania kosztów. Przyczyny bywają różne – np. sezonowy spadek zainteresowanie produktami, problemy gospodarcze w kraju, zmiany przepisów dotyczących konkretnych branż lub stanu prawnego danej jednostki.
Oszczędności w firmie
Jeżeli przedsiębiorstwo będzie szukało oszczędności w kadrach, to jasne jest, że częściej będzie zwalniać niż zatrudniać nowych pracowników. Jednak co zrobić, jeśli pracodawca chce pozostawić liczbę personelu bez zmian? Jest wiele możliwości, by zminimalizować wydatki przedsiębiorstwa w zupełnie innych sektorach – wdrożyć technologie optymalizujące produkcję, zmniejszyć wydatki na media itp.
Czasem też firmy będą szukać oszczędności pomimo tego, że oceniają kondycję prowadzonego biznesu jako dobrą lub nawet bardzo dobrą. Wtedy również oszczędności w firmie nie będą wiązały się z zasobami ludzkimi. Jak zatem zaplanować cięcie kosztów w firmach?
Oszczędności dla firmy
Warto przeanalizować wszelkie umowy z dostawcami mediów i podwykonawcami. Wypracowane kilkanaście lat wcześniej warunki na dostarczanie prądu, internetu, usługi telekomunikacyjne, kurierskie czy sprzątające mogą okazać się mało konkurencyjne na rynku. Można podjąć nowe negocjacje z tymi samymi lub nowymi dostawcami i obniżyć comiesięczne wydatki.
Dobrym sposobem jest również przeanalizowanie środków i nieruchomości – być może firma ma na stanie kilka nieużywanych samochodów, które może sprzedać. Może wynajmuje kilka mniejszych magazynów, podczas gdy optymalne byłoby umieszczenie całej zawartości w jednym większym hangarze.
Idąc tą drogą warto zastanowić się nad powierzchnią zajmowanego biura. Jeśli jest ona za duża jak na aktualne i przyszłe potrzeby przedsiębiorstwa, warto zastanowić się albo nad zmianą budynku, albo nad podnajmem nieużywanej powierzchni innej firmie. Dobrze jest też przeanalizować, czy wszyscy pracownicy muszą przebywać w biurze. Być może część z nich jest w stanie wykonywać obowiązki zdalnie – co znów obniży koszty wynajmowania powierzchni.
Cięcia kosztów powodują zwolnienia?
Ograniczenie wydatków w przedsiębiorstwach, zarówno mniejszych, jak i tych największych, wiąże się często z redukcją personelu. Nie można temu zaprzeczyć. Jednak nie wszystkie firmy planujące cięcia kosztów będą zwalniać swoich pracowników. Często też dla przedsiębiorstw to właśnie zwiększenie zatrudnienia, konieczność podniesienia liczby etatów jest ustalana jako najważniejsze stojące przez nimi zadanie. Zmniejszenie zatrudnienia pracowników będzie się bowiem wiązało ze spadkiem produkcji, a co za tym idzie – sprzedaży.
Ważne jest, by oszczędności dla firmy nie powodowały obniżenia jakości oferowanych przez nią produktów lub usług. Chodzi o to, by mimo cięcia kosztów, przedsiębiorstwo nadal mogło utrzymywać wysoką pozycję w branży.