Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ciąża na macierzyńskim

Ciąża na macierzyńskim

 
Ciąża na macierzyńskim

Masz mętlik w głowie, bo nie wiesz co dalej. Wrócić do pracy? A może pójść na zwolnienie, bo zdrowie szwankuje? Co z zasiłkiem macierzyńskim? A może jednak urlop rodzicielski? Zastanawiasz się, ile pieniędzy dostaniesz, kiedy zaszłaś w drugą ciążę na macierzyńskim. Warto wybrać najlepsze finansowo rozwiązanie, ale zadbać też o dobro dziecka i rodziny.

 

Ciąża na urlopie macierzyńskim


Często kobietom, które dowiadują się, że zaszły w drugą ciążę na macierzyńskim, towarzyszy niepewność, w jakim tak naprawdę znajdują się położeniu prawnym i czy poradzą sobie finansowo.
Zanim rozważymy, jaką podjąć w tej sytuacji decyzję, warto zapoznać się z teorią.


Urlop macierzyński


To urlop obowiązkowy, który przysługuje  mamom zatrudnionym na etacie, prowadzącym działalność gospodarczą albo po prostu opłacającym samodzielnie składki ubezpieczenia chorobowego. Od 2016 roku prawo do wsparcia finansowego mają także bezrobotni, pracujący na umowę o dzieło, rolnicy, studenci. Przez rok dostaną 1000 zł netto. Ale ponieważ tematem artykułu jest ciąża na urlopie macierzyńskim, pozostaniemy przy grupie kobiet, które mają do niego prawo, a także do urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego i do zasiłku macierzyńskiego.


Warto wspomnieć, że 20 tygodni urlopu macierzyńskiego przypada w okresie zatrudnienia w związku z urodzeniem się dziecka. W czasie jego trwania mamie przysługuje zasiłek macierzyński, należny z tytułu opłacanego ubezpieczenia społecznego. Z tej puli sześć może ona wykorzystać przed porodem. Ale z zastrzeżeniem, że z owych 20 tygodni 14 weźmie w jednym ciągu, a pozostałe sześć może przejąć jego ojciec. Pod warunkiem że jest zatrudniony na etacie. Jeśli prowadzi działalność gospodarczą albo pracuje na umowę-zlecenie i sam opłaca dobrowolną składkę chorobową, też ma prawo wykorzystać matczyne sześć tygodni urlopu macierzyńskiego.


Urlop rodziecielski


Od 2 stycznia 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński został wchłonięty przez urlop rodzicielski, który w przeciwieństwie do macierzyńskiego jest dobrowolny i przysługuje obojgu rodzicom. Jest płatny i w obecnej formie wynosi 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 34 tygodnie przy ciąży mnogiej. Kiedy kończy się macierzyński, można zaraz po nim przejść na urlop rodzicielski bądź zrzec się go na rzecz taty dziecka. Skorzystanie bez przerwy z 20 tygodni macierzyńskiego i 32 rodzicielskiego daje nam 12 miesięcy bycia z dzieckiem. Później albo wrócimy do pracy, albo przedłużymy czas macierzyństwa o kolejne 35 miesięcy urlopu wychowawczego, który, niestety, jest bezpłatny.

 

Urlop macierzyński a kolejna ciąża


Zajmiemy się teraz sytuacją szczególną, choć wcale nie tak rzadką.
Dowiadujemy się, że jesteśmy w drugiej ciąży na macierzyńskim, który obowiązuje jeszcze po pierwszym porodzie.
Jakie mamy możliwości?


    ▪    świeżo upieczona mama, która zaszła w drugą ciążę na urlopie macierzyńskim, musi poczekać, aż dobiegnie on końca. Wówczas może wrócić do pracy do dnia porodu, a po nim rozpocząć kolejny urlop macierzyński przysługujący na drugie dziecko;
    ▪    jeśli kobieta pracuje, to z powodu drugiej ciąży ma prawo pójść na zwolnienie lekarskie (płatne 100%);
    ▪    jeśli ciężarna przebywa na urlopie rodzicielskim, może złożyć wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego na 21 dni przed planowanym powrotem do firmy, a pierwszego dnia pracy wypisuje zwolnienie lekarskie w związku z ciążą;
    ▪    ciężarna czeka na zakończenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a pierwszego dnia powrotu do firmy składa zwolnienie lekarskie z powodu ciąży.

Kiedy, będąc w ciąży na macierzyńskim, możemy zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?


Art. 180 Kodeksu pracy § 4


Po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni (nie wcześniej) urlopu macierzyńskiego matka ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu, pod warunkiem że:
    ✓    pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta zatrudniony na umowę o pracę ojciec dziecka;
    ✓    przez pozostałą część macierzyńskiego opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony ojciec dziecka, który w celu sprawowania opieki przerwał działalność zarobkową.

W przypadku przekazania urlopu partnerowi mama musi złożyć pisemne oświadczenie, że rezygnuje z reszty urlopu macierzyńskiego, a tata, że go przejmuje.


Art. 180 Kodeksu pracy


§ 8. Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy.

Jeśli jednak wiemy, że kolejna ciąża na urlopie macierzyńskim nie oznacza braku środków do życia, warto rozważyć, co będzie najkorzystniejsze finansowo i rodzinnie: urlop macierzyński, rodzicielski czy zwolnienie lekarskie z powodu ciąży przedłożone szefowi w czasie pracy.
Na obu urlopach otrzymuje się zasiłek macierzyński w postaci 100 proc. pensji przez pierwsze 20 tyg., później, na rodzicielskim – 60 proc. Jeśli matka zadeklaruje, że zostanie z dzieckiem przez cały rok po porodzie, to po wypełnieniu odpowiednich dokumentów dostanie 80 proc. zasiłku. Jeśli ten wynosi mniej niż 1000 złotych, otrzyma ona wyrównanie do tej kwoty.

Przykład:


Jeśli kobieta zajdzie w ciążę na macierzyńskim, a po 14 tygodniach wróci to pracy, wysyłając na urlop ojca dziecka, może skorzystać z L4.
Korzyści finansowe i rodzinne:
Oboje rodzice przebywają z dzieckiem. L4 z powodu ciąży jest płatne w 100%, urlop taty w 80% bądź 100%.


Przerwanie macierzyńskiego zwolnieniem lekarskim


Jeśli w czasie ciąży na macierzyńskim kobieta się rozchoruje, a lekarz orzecze, że nie jest zdolna do pracy i wyda L4 (niepoinformowany o urlopie macierzyńskim pacjentki), trzeba pamiętać, że nie można przerwać żadnego z urlopów: macierzyńskiego, rodzicielskiego, by zastąpić je zwolnieniem lekarskim. Nie da się pobierać jednocześnie zasiłku macierzyńskiego i chorobowego ani zastąpić macierzyńskiego chorobowym. Dlatego nie musimy dostarczać zwolnienia pracodawcy, będąc w ciąży na macierzyńskim czy rodzicielskim.
Będąc w ciąży, możemy po zakończeniu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wrócić do pracy i wtedy pójść na zwolnienie lekarskie, a najpierw np. wykorzystać zaległy urlop.
Urlop macierzyński po 8 tygodniach jego trwania można przerwać zwolnieniem lekarskim i przesunąć jego termin, gdy dziecko przebywa w szpitalu. Pozostałą część takiego macierzyńskiego matka ma prawo wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. Nie istnieje opcja skorzystania z zasiłku chorobowego, który przysługuje w przypadku choroby pracownika, a nie jego dziecka.
Szczególny przypadek
Jeśli po wykorzystaniu owych 8 tygodni urlopu macierzyńskiego matka będzie wymagała opieki szpitalnej, to ojciec pracownik ma prawo do części urlopu macierzyńskiego, odpowiadającej okresowi, w którym kobieta przebywała w szpitalu i nie mogła opiekować się dzieckiem. W tej sytuacji również przerwanie macierzyńskiego zwolnieniem lekarskim i pobieranie zasiłku macierzyńskiego w celu zastąpienia go zasiłkiem chorobowym nie mogą mieć miejsca. Istnieje jednak szansa wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka przed upływem 14 tygodni jego trwania u matki. Urlop się nie wydłuża, zmienia się jedynie osoba korzystająca z tego uprawnienia.

Podstawa zasiłku chorobowego będzie taka sama jak w przypadku zasiłku macierzyńskiego, o ile przerwa pomiędzy nimi  nie przekroczy 3 miesięcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem, Hamburg   
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - TECHNIKA DENTYSTYCZNA - ORTODONCJA miejsca pracy: Frankfurt nad Menem, Hamburg specjalizacja: ortodoncja Zadania, które czekają na Ciebie: Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych funkcjonalnych aparatów ortodontycznych, np....
  • Technik Utrzymania Ruchu (Montaż seryjny)

    Aptiv   Gdańsk   
    pracownik fizyczny  pełny etat
    3 godz.
    Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących. Szybką reakcję na problemy związane z...
  • Młodszy Inżynier Przygotowania Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Co zyskasz pracując z nami: Nauczysz się optymalizować procesy i maksymalizować wykorzystanie potencjału maszyn. Zrozumiesz, jak usprawniać przepływy materiałowe i logistykę wewnętrzną. Dowiesz się, jak eliminować marnotrawstwo (MUDA) w produkcji i zwiększać efektywność...
  • Inżynier Budowy – Przygotowanie Prefabrykacji

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • REMONDIS Sp. z o.o. Dział Odpadów Specjalnych
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: sporządzania ofert, umów i aneksów udziału w przetargach; obsługi systemu BDO; prac administracyjnych związanych z obsługą klientów spółki; utrzymywania stałego kontaktu z obecnymi jak również potencjalnymi klientami spółki nawiązywania...
  • Operator Techniczny

    R. Twining and Company Sp. z o.o   Jasin, k. Swarzędza    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do zadań Operatora Technicznego należy m.in.: Zapewnianie ciągłości procesów produkcyjnych. Kontrola i ciągłe doskonalenie procesu (eliminowanie strat produkcyjnych, m.in. odpady, nieplanowane stopy). Przeprowadzanie inspekcji, czyszczeń, smarowań, napraw planowych i nieplanowych sprzętu,...

Najnowsze artykuły

Nowe ustawy o rynku pracy i powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom od 1 czerwca 2025 roku

Nowe ustawy o rynku pracy i powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom od 1 czerwca 2025 roku

Nowe zasady rejestracji w urzędach pracy, zasiłek dla bezrobotnych w pełnym wymiarze niezależnie od stażu pracy, zlikwidowanie ograniczenia wieku dla bonu na zasiedlenie, zniesienie tzw. testu rynku pracy, wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców – to tylko niektóre ze zmian uwzględnionych w dwóch nowych ustawach o rynku pracy. Co jeszcze nas czeka od czerwca 2025 r.?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Wysokość kosztów pracy zależy od formy zatrudnienia, poziomu wynagrodzenia i wysokości kosztów pośrednich (BHP, podróże służbowe, szkolenia itp.). Jakie dodatkowe koszty ponosi pracodawca? Czy można je zmniejszyć? Wyjaśniamy, jak obliczyć koszty pracodawcy, który zatrudnia pracownika w 2025 roku w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę, umowę o dzieło i umowę zlecenie.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379