Kim jest chiropraktyk?
Chiropraktyka nie jest w naszym kraju tak rozpowszechnioną dziedziną jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi. Zgodnie z definicją podaną przez Polskie Towarzystwo Chiropraktyki:
„Chiropraktyka jest zawodem pierwszego kontaktu i zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką zaburzeń mechanicznych układu mięśniowo-szkieletowego i efektów tych zaburzeń na funkcjonowanie układu nerwowego i ogólnego stanu zdrowia. Nacisk kładziony jest na zabiegi manualne, w tym korekty/manipulacji kręgosłupa i innych stawów, jak również tkanek miękkich”.
Warto pamiętać, że chiropraktyka należy do tzw. medycyny niekonwencjonalnej. Niekiedy wiąże się ją z osteopatią, dziedziną wiedzy traktującą organizm ludzki jako całość. Osteopata stara się jednocześnie wpływać na mięśnie, układ kostny, nerwowy czy narządy wewnętrzne, by zniwelować dolegliwości pacjenta i pobudzić naturalne procesy samoleczenia organizmu.
Zakres obowiązków
Do chiropraktyka zgłaszają się zatem osoby z takimi dolegliwościami jak ból pleców, ból szyi, ból korzonków, wady postawy (np. skolioza), rwa kulszowa, ciągłe bóle głowy i odcinka szyjnego itp. Chiropraktyk przeprowadza wywiad i badania pacjenta, stawia diagnozę, kontaktuje się z fizjoterapeutami i lekarzami prowadzącymi chorego (np. ortopedą, neurologiem) w celu dobrania odpowiednich metod leczenia. W kompetencjach chiropraktyka leży również zlecanie i interpretacja zdjęć rentgenowskich i testów klinicznych dotyczących np. składu kości, mięśni, stawów itd.
Jak wygląda sam zabieg? Chiropraktyk układa pacjenta w odpowiedniej pozycji i wykonuje precyzyjne manipulacje w obrębie stawów i kręgosłupa w celu usprawnienia ruchowego. Wykonuje bezbolesne pchnięcia, masaż kręgosłupa szyjnego i inne elementy masażu leczniczego oraz zabiegów z zakresu rehabilitacji kręgosłupa (np. poprawa ułożenia kręgów i stawów międzykręgowych, zmniejszanie ucisku na nerwy i rdzeń kręgowy itp.).
Zakres czynności specjalisty jest bardzo szeroki i zależy od problemu, z którym zgłasza się pacjent.
Chiropraktyk ma również kwalifikacje do przygotowywania orzeczeń w celu uzyskania przez pacjenta statusu osoby niepełnosprawnej, związanych z zatrudnieniem, czynnościami prawnymi i innych.
Jak zostać chiropraktykiem?
Osoby zainteresowane pracą w zawodzie muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie. Kandydaci mogą ukończyć studia podyplomowe z tej dziedziny lub zawodowy kurs chiropraktyka.
Z uwagi na brak polskich regulacji prawnych w naszym kraju jedyną placówką wydającą certyfikaty jest obecnie Polskie Towarzystwo Chiropraktyki, należące do Europejskiego Związku Chiropraktyki.
Chiropraktyk – zarobki
Czy praca w branży jest dochodowa? Wiele zależy od doświadczenia specjalisty oraz wielkości miasta, w której prowadzi praktykę. Ceny zabiegów zaczynają się od około 80 zł, a za pierwszą wizytę najczęściej trzeba zapłacić około 150 zł.