Polityka rynku pracy w Polsce
Rynek pracy jest bardzo specyficznym obszarem, w którym główne role odgrywają podaż i popyt na pracę. Wiele składowych sprawia, że relacje między zapotrzebowaniem na specjalistów a ich dostępnością i chęcią objęcia dostępnych posad ulegają wahaniom.
Z zasady, celem głównym, do którego dążą organy odpowiedzialne za kontrolowanie owych zależności, jest równowaga rynku pracy. To moment, kiedy popyt i podaż mają taką samą wartość. Aby tak się stało, poszczególne instytucje podejmują się odpowiednich działań określanych jako polityka rynku pracy.
Według informacji zawartej w publikacji z 2017 roku Europejski Semestr – Zestawienie Informacji Tematycznych. Aktywne Polityki Rynku Pracy: „Głównym celem aktywnych polityk rynku pracy jest zwiększanie możliwości zatrudnienia osób poszukujących pracy oraz lepsze dopasowywanie ofert pracy (wakatów) do umiejętności potencjalnych pracowników (tj. osób bezrobotnych)”.
Dokumentem, określającym zadania władz Polski odnoście promocji zatrudnienia, zawodowej aktywizacji i łagodzenia skutków bezrobocia jest Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r.
Cele, jakie zakłada państwo w tym zakresie to:
- pełne i produktywne zatrudnienie,
- rozwój zasobów ludzkich,
- wysoka jakość pracy,
- wzmocnienie integracji i solidarności społecznej,
- zwiększona mobilność na rynku pracy.
Wszelkie zadania, jak wskazuje ustawa, realizowane są na podstawie Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia, zawierającego zasady realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia (który uchwala Rada Ministrów) oraz w oparciu o inicjatywy podejmowane przez samorządy gminy, powiatu, województwa i partnerów społecznych.
Problemy rynku pracy w Polsce
Jakie są plany mające polepszyć rynek pracy w Polsce? Jakie mogą być główne zagadnienia, dotyczące zatrudnienia?
W Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2019, Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zwraca się uwagę na kwestie takie jak segmentacja rynku, migracje, starzejące się społeczeństwo i spadająca liczba ludności w wieku produkcyjnym, niewykorzystane zasoby na rynku pracy, niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb, wzrost bezpieczeństwa i higieny pracy, wpływ gospodarki cyfrowej na rynek.
Według dokumentu: „Głównym celem KPDZ/2019 w ślad za KPDZ/2018 pozostaje: Zwiększenie zatrudnienia ogółem, skrajnych grup wiekowych, długotrwale bezrobotnych, kobiet i osób z niepełnosprawnościami, przy jednoczesnym
zagwarantowaniu wysokiego bezpieczeństwa zatrudnienia”.
Natomiast do szczegółowych zadań należeć ma:
- dopasowanie funkcjonowania urzędów do zachodzących na rynku pracy zmian
- doprowadzenie do wzrostu adaptacyjności bezrobotnych, pracujących oraz osób należących do grupy NEET na rynku pracy,
- doprowadzenie do wzrostu aktywności zawodowej osób związanych z rolnictwem na obszarze pozarolniczego rynku pracy,
- rozwój kształcenia zawodowego oraz uczenia się przez całe życie,
- zadbanie o wzrost bezpieczeństwa miejsc pracy.
Cechy rynku pracy w Polsce
Mimo wielu wyznaczonych zadań, we wspomnianym dokumencie mówi się o coraz lepszej kondycji polskiego rynku pracy. Maleje stopa bezrobocia oraz liczba osób pozostających bez pracy. Bardzo ważną zmianą jest fakt, że pod koniec 2018 roku stopa bezrobocia przyjęła jednocyfrową wartość we wszystkich województwach. Stało się to po raz pierwszy od lat 90. ubiegłego wieku.
W związku z dobrą kondycją krajowego rynku pracy Polska wraz z Czechami i Niemcami miała najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej.