Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Cash pooling - podstawowe informacje

Cash pooling - podstawowe informacje

 
Cash pooling - podstawowe informacje

Cash pooling, nazywany także umową o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową, to metoda zarządzania finansami, która wykorzystywana jest najczęściej w przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze organizacyjnej, czyli holdingach. Często traktowany jest jako alternatywa dla kredytu. Czym w rzeczywistości jest cash pooling i na czym polega?

 

Cash pooling - co to jest?

 

Cash pooling w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się choćby w tym, że dotychczas system cash pool nie został uregulowany w polskim prawie. W praktyce jednak stosowany jest najczęściej przez grupy kapitałowe i wykorzystywany jako narzędzie efektywnego zarządzania finansami. Jak to rozumieć? Cash pooling otwiera drogę do zbilansowania sald rachunków różnych spółek, ale należących do tej samej grupy kapitałowej. Kwotą zgromadzoną na wspólnym rachunku zarządza tzw. pool leader, w roli którego bardzo często występuje na przykład bank. Cash pooling pozwala na uniknięcie kosztów, jakie spółka ponosiłaby w przypadku niedoboru środków na koncie, a jednocześnie umożliwia maksymalizację zysków z odsetek od zgromadzonego kapitału.

 

Niekiedy, w kontekście cash poolingu pojawia się także wątek e-cash pożyczki. Choć omawiany system zakłada przenoszenie pewnych kwot pieniężnych, nie można rozpatrywać go na zasadzie pożyczki. W jej przypadku pożyczkodawca przenosi określoną sumę pieniędzy na rzecz pożyczkobiorcy, a ten zobowiązuje się ją zwrócić w określonym czasie. W transakcjach cash poolingu nie mamy jednak do czynienia z żadnymi zobowiązaniami dotyczącymi ilości środków czy też ich zwrotu.

 

Cash pool - jak działa?

 

Cash pooling, choć prezentowany jako niezwykle korzystne rozwiązanie, budzi wiele wątpliwości. Niejasny do końca może być też mechanizm jego działania. Zatem jak funkcjonuje? W dużym uproszczeniu polega on na pokrywaniu niedoborów budżetowych jednej spółki, z nadwyżek wypracowanych przez inną spółkę z tej samej grupy. Jak to możliwe? Spółki te koncentrują swoje zasoby pieniężne na wspólnym koncie, nad którym czuwa właśnie wspomniany wyżej pool leader. Jego rolą jest umiejętne zarządzanie budżetem i rozdysponowanie środków tak, by pokryte zostały ewentualne niedobory na kontach.

 

Taki sposób zarządzania środkami pieniężnymi nazywany jest kompensatą sald, a w przypadku metody poolu, może przyjąć on jedną z dwóch form. Pierwszą z nich jest tzw. zero balancing cash pooling, czyli koncentracja środków na rachunku. Polega ona na rzeczywistym transferze środków pieniężnych pomiędzy rachunkami grupy kapitałowej celem uzupełnienia braków na którymś z nich. Saldo dodatnie przekazywane jest na rachunek główny, z którego regulowany może zostać ten rachunek, na którym dotychczas widniało saldo ujemne. Drugą formą jest tzw. national cash pooling. Pod tym określeniem kryje się z kolei wirtualne przesyłanie środków. Co to znaczy? Do wiadomości osoby zarządzającej, przesyłane są jedynie salda z rachunków uczestników systemu, a odsetki naliczane są od kwoty netto zgromadzonych kwot. Na co jednak warto zwrócić uwagę to fakt, że żadna ze stron cash poolingu nie zna pochodzenia przesyłanych środków, ani nie wie, na co zostaną one przeznaczone.

 

Cash pooling a VAT

 

Z jednej strony, omawiany system jest pewnego rodzaju świadczeniem usług finansowych. Środki gromadzone są na jednym koncie, a następnie przesyłane do poszczególnych podmiotów. W rzeczywistości jednak podmioty nie świadczą między sobą żadnych usług, ponieważ pośrednictwem zajmuje się leader, czyli uczestnik wiodący. W związku z tym mogą pojawić się wątpliwości dotyczące zagadnienia „cash pooling - podatki”. Zatem rozwiewając wszelkie niejasności w temacie „cash pooling a VAT” - operacje przeprowadzane tą metodą nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i zwolnione są z opodatkowania VAT. Podobnie sytuacja wyglądać będzie w przypadku chociażby banku będącego pool leaderem, ponieważ usługi pośrednictwa finansowego korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.