Cash flow, czyli rachunek przepływów pieniężnych, jest jednym z elementów sprawozdania finansowego. Dopełnia bilans oraz rachunek zysków i strat, jednocześnie pozwalając na jeszcze lepszą ocenę stanu płynności finansowej i zyskowności spółki. Na czym polegają przepływy pieniężne? Jak zrobić cash flow i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Cash flow - co to jest?
Dla kogoś, kto na co dzień nie ma styczności z bilansami i sprawozdaniami finansowymi, stwierdzenie to nie mówi zbyt wiele. Tymczasem definicja cash flow może już co nieco rozjaśnić. Określenie to oznacza nic innego jak rachunek przepływów pieniężnych. Stanowi on trzeci element sprawozdania finansowego i występuje zaraz obok wspomnianego wyżej bilansu oraz rachunku zysków i strat.
Choć jest w pewnym sensie jego uzupełnieniem, stanowi zdecydowanie bardziej przejrzyste źródło informacji na temat kondycji finansowej firmy i pozwala na dokładniejszą ocenę potencjału zyskowności. Rachunek ten uwzględnia jedynie faktyczne przepływy pieniężne, a nie wartości szacunkowe. Do jego sporządzenia zobligowane są jednostki podlegające corocznemu badaniu sprawozdań finansowych. Zatem jak zrobić cash flow? Jak sporządzić rachunek przepływów pieniężnych? Odpowiedź na te pytania już nie jest taka oczywista, ponieważ sposób sporządzania takiego rachunku regulują przepisy poszczególnych krajów.
Struktura rachunków przepływów pieniężnych składa się z trzech części, uwzględniających następujące rodzaje przepływów.
• przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej - środki generowane z podstawowej działalności (produkcja, sprzedaż towarów lub usług),
• przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej - koszty, które w przyszłości mają przynieść zysk,
• przepływy pieniężne netto z działalności finansowej - przychody pozyskiwane z zewnątrz, np. kredyty, obligacje, a także koszty - spłata odsetek, kredytów, czy skup akcji.
Rachunek przepływów pieniężnych - metoda pośrednia
Cash flow może zostać sporządzony na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy tworzenia rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią - w praktyce jest ona zdecydowanie częściej wykorzystana. Objaśnienia rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią wystarczy ograniczyć do stwierdzenia, że punktem wyjścia jest zysk netto, względem którego dokonywane są odpowiednie korekty po to, by wyeliminować czynniki, które choć nie miały charakteru pieniężnego, wpłynęły na wynik finansowy spółki. Mowa tutaj chociażby o amortyzacji, odsetkach i udziałach w zyskach czy wydatkach, które nie są kosztami danego okresu. Sporządzenie rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią pozwala na poznanie faktycznego stanu i uzyskanie przejrzystego obrazu kondycji finansowej firmy.
Cash flow - metoda bezpośrednia
Rachunek przepływów pieniężnych (casfh flow) może zostać także przygotowany metodą bezpośrednią. Ta z kolei polega na zaprezentowaniu poszczególnych grup wpływów i wydatków, które mają dać obraz zdarzeń, jakie wystąpiły w przedsiębiorstwie. Cash flow metodą bezpośrednią wykazuje wpływy między innymi ze sprzedaży, dostaw i usług, wynagrodzeń czy podatków. Metoda ta choć rzadziej wykorzystywana, uważana jest za tę, która pozwala uzyskać więcej informacji na temat zdarzeń, do których doszło w firmie. Efektem jest skuteczniejsze prognozowanie oraz obliczanie przepływów pieniężnych, z jakimi firma może mieć do czynienia w niedalekiej przyszłości.
Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych to nic innego jak dokument będący podsumowaniem przepływów pieniężnych w danym przedsiębiorstwie. Uwzględnia się zarówno źródła, jak i sposoby wykorzystania danych zasobów. Celem sprawozdania z przepływu środków pieniężnych jest ukazanie zmian, które dzięki nim zaszły w firmie. W efekcie czego możliwa staje się ocena stopnia płynności finansowej czy zdolności do regulowania zobowiązań, jakie dana spółka ma na swoim koncie. Z dokumentu tego korzystają głównie potencjalni kredytodawcy czy inwestorzy chcący ocenić kondycję przedsiębiorstwa oraz oszacować zdolność do generowania przepływów w przyszłości.