Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience – podstawowe informacje

 
Candidate experience – podstawowe informacje

Co to jest candidate experience - definicja

 

Candidate experience, w dosłownym tłumaczeniu „doświadczenie kandydata”, to zbiór opinii, wrażeń osoby aplikującej na dane stanowisko, dotyczące całego procesu rekrutacji w konkretnej firmie. Przy czym należy zwrócić uwagę, że badanie candidate experience odnosi się do etapów przed rekrutacją, samego procesu aplikowania, a także po rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Omawiane pojęcie dotyczy na przykład tego, jaki kontakt z firmą wcześniej miał kandydat, gdzie i co o niej słyszał, czy był klientem, może ktoś z bliskich wcześniej tam pracował. Candidate experience obejmuje interakcje między badanym a przedsiębiorstwem, do którego zdecydował się aplikować.

 

Oczywiście nie bez znaczenia są elementy dotyczące ściśle samej rekrutacji. Pracodawcy zbierają opinię o tym, w jaki sposób dana osoba znalazła ogłoszenie, czy odpowiadał jej sposób aplikowania na dane stanowisko, jakie ma wrażenia z rozmowy z rekruterem, miejsce spotkania itd.

 

Badania candidate experience dotyczą także relacji między kandydatem na stanowisko, a tym, jak zostanie potraktowany po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo ważne jest zweryfikowanie opinii o rekrutacji z osobą, która została zatrudniona – czy to, co zostało przedstawione podczas spotkań z kandydatem ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

Candidate experience a budowanie marki pracodawcy

 

To, czym jest candidate experience, łączy się ściśle z employer brandingiem, czyli budowaniem marki pracodawcy. Dzięki prowadzeniu badań opinii kandydatów dana firma zyskuje informacje, jak jest postrzegana – jako organizacja zatrudniająca ludzi, ale także jako podmiot rynku produktów i usług. Pozytywny wizerunek przyciąga i klientów i pracowników. Z kolei im więcej negatywnych opinii, tym trudniej będzie pozyskać odpowiednie osoby do pracy.

 

Candidate experience – ankieta

 

Być może część z nas, nawet nie wiedząc, co to jest candidate experience, miała z nim do czynienia.

Jak pracodawcy mogą mierzyć poziom satysfakcji kandydatów z przebiegu procesu zatrudnienia? Wystarczy, że po zamknięciu rekrutacji wyślą odpowiednio skonstruowaną ankietę, w której zawarte będą najistotniejsze pytania. Jakie kwestie najlepiej jest poruszyć? Np.:
- W jaki sposób badane osoby dowiedziały się o rekrutacji.
- Czy odpowiadała im forma kontaktu (mail, telefon, wideorozmowa).
- Na jakim etapie oraz w jaki sposób rekrutacja została zakończona.
- Czy rekruter przeprowadził spotkanie bez żadnych zastrzeżeń (np. czy poświecił wystarczająco dużo czasu, by poznać kandydata, czy przygotował się do rozmowy).
- Czy kandydaci byliby skłonni polecić firmę innym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!