Co to jest biała lista podatników VAT
Biała lista podatników VAT to nowe narzędzie, mające pomóc w weryfikacji kontrahentów, z którymi dany przedsiębiorca chce nawiązać współpracę. System sprawdzający zaczął funkcjonować z dniem 1 września 2019 roku.
Dane firm umieszczanych w bazie są aktualizowane na podstawie dostępnych rejestrów, zatem nie trzeba dokonywać żadnych zgłoszeń, by znaleźć się na liście. Można jedynie wnioskować o zmianę, jeśli przedsiębiorca stwierdzi, że informacje na jego temat są niepoprawne.
Biała lista podatników VAT – gdzie sprawdzić
Gdzie sprawdza się dane podatników? Wyszukiwarka znajduje się na stronie podlegającej pod Ministerstwo Finansów. Biała lista podatników jest podporządkowana szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Przekierowanie do portalu znajduje się również na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). System umożliwia wydrukowanie sprawdzanych danych, a każdemu wyszukiwaniu przypisuje unikalny numer.
Biała lista podatników VAT – jak sprawdzić
Pełna nazwa, jaką nosi biała lista podatników to: Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych. A więc dane, jakie można uzyskać przeszukując bazę to informacja o w.w. jednostkach, dodatkowo można zweryfikować na jakiej podstawie wykreślono lub odmówiono rejestracji danemu przedsiębiorcy.
Dzięki białej liście osoba zainteresowana jest również w stanie odnaleźć numer rachunku bankowego danego kontrahenta, na który powinna dokonać płatności. Jak możemy przeczytać na rządowej stronie opisującej projekt: „Te numery są publikowane tylko w przypadku zarejestrowanych podatników VAT lub podatników VAT, którzy zostali przywróceni do rejestru. Z kolei jeśli odmówiono ci rejestracji jako podatnika VAT lub zostałeś wykreślony, to twoje dane zostaną uwidocznione w wykazie, ale nie obejmą informacji o rachunku rozliczeniowym”.
Rejestr umożliwia określenie statusu danego przedsiębiorstwa w wybrany dzień, wystarczy w odpowiednim polu ustawić interesującą datę. Daną firmę na liście można odszukać za pomocą numeru konta, NIP, REGON lub nazwy podmiotu.
Biała lista podatników VAT – ustawa
Główną podstawą prawną, ustanawiającą czym jest i komu podlega biała lista podatników VAT, jest ustawa o podatku od towarów i usług. Art. 96b. Stanowi, że:
„1. Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykazy podmiotów:
1) w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji
albo które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru
jako podatnicy VAT zgodnie z art. 96 ust. 9 albo 9a;
2) których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona na podstawie
art. 96 ust. 9h–9j.”
Dalsze szczegółowe zasady prowadzenia białej listy podatników rozpisane są w kolejnych punktach artykułu ustawy.