W 2019 r. roku we wszystkich województwach notowano malejącą stopę bezrobocia. To dobry prognostyk również na przyszły rok, spada bowiem zarazem bezrobocie wśród młodych, a więc absolwentów uczelni i osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Jak wygląda ich sytuacja?
Odsetek bezrobotnych w Polsce
Poziom bezrobocia w Polsce regularnie bada szereg instytucji – przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, który publikuje okresowe raporty. W zestawieniu dotyczącym ostatniego kwartału 2019 r. czytamy:
„Stopa bezrobocia w końcu września 2019 r. wyniosła 5,1% cywilnej ludności aktywnej zawodowo i była o 0,2 p. proc. niższa niż w II kwartale 2019 r., w porównaniu do września 2018 roku była niższa o 0,6 p. proc. Utrzymało się bardzo duże terytorialne zróżnicowanie bezrobocia. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (8,6%), podkarpackim i świętokrzyskim (po 7,7%) oraz kujawsko-pomorskim (7,6%). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (2,8%), śląskie (3,7%), małopolskie (4,1%) oraz mazowieckie i pomorskie (po 4,4%)”.
Bezrobocie ludzi młodych w Polsce
Młode osoby są szczególnie narażone na bezrobocie, z uwagi na brak doświadczenia, niekompletne kwalifikacje, nieznajomość branży i realiów rynku pracy, praw przysługujących zatrudnionym, brak znajomości biznesowych oraz obawy wiążące się z przejściem z roli ucznia w rolę pracownika.
Twórcy raportu zauważają: „bezrobocie nadal dotyka przede wszystkim ludzi młodych. W końcu omawianego kwartału najliczniejszą grupę wśród bezrobotnych stanowiły osoby w wieku 25-34 lata – 236,2 tys., a ich odsetek w ogólnej liczbie bezrobotnych wyniósł 27,7%. Osoby w wieku do 24 lat w ogólnej liczbie bezrobotnych stanowiły 12,7%. Odsetek zarejestrowanych bezrobotnych w wieku 35-44 lata wyniósł 24,1%, 45 – 54 lat – 17,7%, a powyżej 55 lat – 17,8%”.
Warto przy tym zauważyć, że wśród młodych bezrobotnych w przedziale wiekowym 25-34 zdecydowanie przeważają kobiety, co wiąże się między innymi z macierzyństwem i pozostawaniem bez pracy przez dłuższy okres w związku z opieką nad dzieckiem. W grupie bezrobotnych do 24. roku życia wskaźniki są zbliżone dla obu płci (pań jest nieznacznie więcej).
Bezrobocie ludzi młodych
Tymczasem możliwości młodego człowieka na rynku pracy nie są tak ograniczone, jak może mu się wydawać. Przede wszystkim to do osób młodych kierowane są w szczególności programy aktywizacyjne i szkolenia urzędów pracy. Ponadto, z uwagi na duże zapotrzebowanie pracowników wielu branż, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na przyjmowanie osób bez doświadczenia.
Z jakich form wsparcia mogą skorzystać młodzi na rynku pracy? Są to między innymi:
• bon stażowy,
• bon na zasiedlenie,
• dofinansowanie na rozpoczęcie działalności,
• lokalne programy urzędów pracy,
• propozycje biur karier,
• oferty stażów i praktyk,
• targi pracy.