Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Autosabotaż w pracy – czym jest? Jak sobie pomóc?

Autosabotaż w pracy – czym jest? Jak sobie pomóc?

 
Autosabotaż w pracy – czym jest? Jak sobie pomóc?

Jesteś o krok od realizacji dużego projektu, pozyskania klienta… i nagle wszystko się sypie. Już widziałeś siebie na kierowniczym stanowisku, no ale znowu coś poszło nie tak. To nie tajemnicza siła, zły los, niefortunny zbieg okoliczności powstrzymują Cię przed osiągnięciem sukcesu – zdarza się, że kłody pod nogi podsuwasz sobie sam. Co to jest autosabotaż i jaki odciąga Cię od realizacji planów zawodowych?

 

Spis treści

Autosabotaż – co to?

 

Autosabotaż oznacza procesy psychiczne, nastawienie, działanie, które łącznie sprawiają, że nie osiągasz tego, do czego w sposób świadomy dążysz. Jest to nieuświadomiona (lub częściowo nieuświadomiona) agresja wymierzona przeciwko sobie. Może się ona ujawniać w różnych sytuacjach, zarówno w życiu osobistym, jak i na drodze kariery.

 

Autosabotaż – rodzaje

 

Często trudno sobie uświadomić autosabotaż własnych planów. Wydaje nam się, że robimy wszystko, by osiągnąć cel, tymczasem w rzeczywistości wybieramy rozwiązania, które nas od niego oddalają. Autosabotażem jest też utwierdzanie siebie w negatywnych opiniach na swój temat, podkopywanie pewności siebie, zaniżanie samooceny. Takie nastawienie potęguje bowiem lęk i zniechęca do działania. A zatem jak rozpoznać u siebie autosabotaż?

 

W pracy zawodowej autosabotaż może przejawiać się np. jako:

 

  • nieustanna samokrytyka,

  • poniżanie siebie,

  • karanie siebie za błędy,

  • prowokowanie innych do krytykowania,

  • bagatelizowanie własnych projektów, potrzeb,

  • nieustanne spodziewanie się katastrofy, wieszczenie złych zdarzeń,

  • syndrom oszusta, przekonanie o własnej bezwartościowości.

 

Autosabotaż – przyczyny

 

Skąd bierze się autosabotaż w pracy? Przecież wdrożenie projektu było dla Ciebie tak ważne. Niemożliwe, że sam zaszkodziłeś swojemu zadaniu. To cały świat sprzymierzył się przeciwko Tobie. Mogłeś się tego spodziewać. Wiedziałeś, że w ostatniej chwili coś pójdzie nie tak i znowu zostaniesz z niczym… Często zdarza Ci się wpadać w podobne negatywne myślenie? Odczuwasz złość na siebie i na otoczenie, a także każdego dnia towarzyszy Ci wewnętrzny krytyk, który podpowiada, że na próżno się starasz? Na końcu i tak coś pójdzie nie tak, znowu zostaniesz z niczym. Takie myśli są typowe dla osoby, która sabotuje samą siebie.

 

Psychologowie tłumaczą, że autodestrukcyjny mechanizm przebiega następująco:

 

  • dana osoba nie potrafi wyrazić negatywnych emocji takich jak smutek, wściekłość, pogarda dla siebie,

  • stłumione emocje potrzebują ujścia – osoba rozładowuje napięcie poprzez działania / procesy psychiczne wymierzone przeciwko niej samej,

  • osoba odczuwa chwilową, pozorną ulgę – wynika ona z potwierdzenia jej światoobrazu, wizerunku samej siebie, wyobrażonego nastawienia innych do niej,

  • w wyniku autosabotażu, czyli doznanej krzywdy, pojawiają się kolejne negatywne emocje, z którymi dana osoba nie potrafi sobie poradzić – co prowadzi do ich tłumienia i rozpoczęcia kolejnego cyklu mechanizmu.

 

Sprawdź też, na czym polega mądre zarządzanie stresem w pracy, czyli jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.

 

Autosabotaż – jak sobie radzić?

 

Osoba stosująca autosabotaż bardzo często nie chce przyjąć do wiadomości, że szkodzi sobie. Z drugiej strony ma trudności w docenieniu samego siebie, nie zauważa swoich zalet. Jednocześnie krytykuje innych i narzeka na cały świat. Pierwsze kroki ku uzdrowieniu to uświadomienie sobie zachodzących w głowie procesów, a także danie sobie prawa do odczuwania i wyrażania negatywnych emocji.

 

Mechanizm autosabotażu doskonale znany jest psychologii. Osoby, które podejrzewają u siebie zachowania mające znamiona autodestrukcji, powinny zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Mechanizm ten bardzo często występuje u tzw. DDD, czyli dorosłych dzieci z dysfunkcyjnej rodziny. Rozmowa z psychologiem to pierwszy krok na drodze do realnego polepszenia swojej sytuacji. Terapia może pomóc Ci w podniesieniu samooceny, radzeniu sobie z emocjami, nauczy Cię zarządzać stresem w pracy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Architekt

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Specjalista ds. Klienta Biznesowego – Pojazdy Użytkowe

    ADF AUTO Spółka z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Co będziesz robić? Sprzedawać lekkie pojazdy użytkowe i wspierać Klienta na każdym etapie zakupu; Inicjować i rozwijać kontakty biznesowe; Przygotowywać profesjonalne oferty oraz prowadzić negocjacje handlowe; Zarządzać dokumentacją sprzedażową i aktualizować system CRM; Realizować cele sprzedażowe.
  • Operator Linii Sortowniczej

    REMONDIS Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa linii sortowniczej oraz załadunek pojazdów, Nadzór nad sprzętem – dbałość o urządzenia i maszyny, Utrzymanie porządku, czystości i dyscypliny pracy, Nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Młodszy Specjalista ds. Podatków

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie oraz weryfikacja informacji niezbędnych do sporządzania deklaracji podatkowych (VAT, CIT, WHT). Aktywny udział w procesie sporządzania oraz korygowania deklaracji podatkowych, głównie VAT, CIT i WHT. Zbieranie danych i przygotowywanie odpowiedzi dla...

Najnowsze artykuły

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379