Jesteś o krok od realizacji dużego projektu, pozyskania klienta… i nagle wszystko się sypie. Już widziałeś siebie na kierowniczym stanowisku, no ale znowu coś poszło nie tak. To nie tajemnicza siła, zły los, niefortunny zbieg okoliczności powstrzymują Cię przed osiągnięciem sukcesu – zdarza się, że kłody pod nogi podsuwasz sobie sam. Co to jest autosabotaż i jaki odciąga Cię od realizacji planów zawodowych?
Spis treści
Autosabotaż – co to?
Autosabotaż oznacza procesy psychiczne, nastawienie, działanie, które łącznie sprawiają, że nie osiągasz tego, do czego w sposób świadomy dążysz. Jest to nieuświadomiona (lub częściowo nieuświadomiona) agresja wymierzona przeciwko sobie. Może się ona ujawniać w różnych sytuacjach, zarówno w życiu osobistym, jak i na drodze kariery.
Autosabotaż – rodzaje
Często trudno sobie uświadomić autosabotaż własnych planów. Wydaje nam się, że robimy wszystko, by osiągnąć cel, tymczasem w rzeczywistości wybieramy rozwiązania, które nas od niego oddalają. Autosabotażem jest też utwierdzanie siebie w negatywnych opiniach na swój temat, podkopywanie pewności siebie, zaniżanie samooceny. Takie nastawienie potęguje bowiem lęk i zniechęca do działania. A zatem jak rozpoznać u siebie autosabotaż?
W pracy zawodowej autosabotaż może przejawiać się np. jako:
-
nieustanna samokrytyka,
-
poniżanie siebie,
-
karanie siebie za błędy,
-
prowokowanie innych do krytykowania,
-
bagatelizowanie własnych projektów, potrzeb,
-
nieustanne spodziewanie się katastrofy, wieszczenie złych zdarzeń,
-
syndrom oszusta, przekonanie o własnej bezwartościowości.
Autosabotaż – przyczyny
Skąd bierze się autosabotaż w pracy? Przecież wdrożenie projektu było dla Ciebie tak ważne. Niemożliwe, że sam zaszkodziłeś swojemu zadaniu. To cały świat sprzymierzył się przeciwko Tobie. Mogłeś się tego spodziewać. Wiedziałeś, że w ostatniej chwili coś pójdzie nie tak i znowu zostaniesz z niczym… Często zdarza Ci się wpadać w podobne negatywne myślenie? Odczuwasz złość na siebie i na otoczenie, a także każdego dnia towarzyszy Ci wewnętrzny krytyk, który podpowiada, że na próżno się starasz? Na końcu i tak coś pójdzie nie tak, znowu zostaniesz z niczym. Takie myśli są typowe dla osoby, która sabotuje samą siebie.
Psychologowie tłumaczą, że autodestrukcyjny mechanizm przebiega następująco:
-
dana osoba nie potrafi wyrazić negatywnych emocji takich jak smutek, wściekłość, pogarda dla siebie,
-
stłumione emocje potrzebują ujścia – osoba rozładowuje napięcie poprzez działania / procesy psychiczne wymierzone przeciwko niej samej,
-
osoba odczuwa chwilową, pozorną ulgę – wynika ona z potwierdzenia jej światoobrazu, wizerunku samej siebie, wyobrażonego nastawienia innych do niej,
-
w wyniku autosabotażu, czyli doznanej krzywdy, pojawiają się kolejne negatywne emocje, z którymi dana osoba nie potrafi sobie poradzić – co prowadzi do ich tłumienia i rozpoczęcia kolejnego cyklu mechanizmu.
Sprawdź też, na czym polega mądre zarządzanie stresem w pracy, czyli jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.
Autosabotaż – jak sobie radzić?
Osoba stosująca autosabotaż bardzo często nie chce przyjąć do wiadomości, że szkodzi sobie. Z drugiej strony ma trudności w docenieniu samego siebie, nie zauważa swoich zalet. Jednocześnie krytykuje innych i narzeka na cały świat. Pierwsze kroki ku uzdrowieniu to uświadomienie sobie zachodzących w głowie procesów, a także danie sobie prawa do odczuwania i wyrażania negatywnych emocji.
Mechanizm autosabotażu doskonale znany jest psychologii. Osoby, które podejrzewają u siebie zachowania mające znamiona autodestrukcji, powinny zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Mechanizm ten bardzo często występuje u tzw. DDD, czyli dorosłych dzieci z dysfunkcyjnej rodziny. Rozmowa z psychologiem to pierwszy krok na drodze do realnego polepszenia swojej sytuacji. Terapia może pomóc Ci w podniesieniu samooceny, radzeniu sobie z emocjami, nauczy Cię zarządzać stresem w pracy.