Arborysta - kto to jest?
Arborysta inaczej nazywany jest chirurgiem drzew. Za pomocą metod alpinistycznych dokonuje różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych drzew. Jakich dokładnie? Między innymi usuwa uschnięte i niebezpieczne gałęzie oraz konary, prześwietla i przycinana korony, prowadzi wycinki od góry (czyli stopniowo, od najwyższych partii).
Metody alpinistyczne polegają najczęściej na wejściu na drzewo za pomocą lin i przycinania piłą wyznaczonych miejsc. Do tych prac nie używa się podnośnika. Dlaczego taka forma? Arborystyka to dziedzina, która znajduje zastosowanie w przypadku przycinania drzew w trudno dostępnych miejscach. Gęsto zabudowane miasta, trasa szybkiego ruchu, linie energetyczne - to wszystko uniemożliwia bardziej inwazyjne metody pielęgnacji zieleni. Natomiast przycinka drzew przy użyciu piły i liny jest po pierwsze tańsza, po drugie szybsza.
Arborysta - predyspozycje
Istnieje szereg umiejętności, które powinien posiadać arborysta. Praca na wysokości wiąże się często z dużym niebezpieczeństwem i zdarzają się wypadki. Osoba na tym stanowisku powinna więc być odpowiedzialna (za siebie i innych członków ekipy), opanowana, odporna na stres. Wymagane są również predyspozycje fizyczne. Na drzewo trzeba się dostać, utrzymać na nim i jednocześnie obsługiwać sprzęt do przycinania.
Osoby pracujące w tym zawodzie niejednokrotnie podkreślają, że liczy się również pasja. Wielogodzinne przebywanie w koronach drzew, ich pielęgnacja mogą być zbyt uciążliwe dla osób podchodzących do tego zawodu w sposób wyłącznie mechaniczny.
Arborysta - kurs
Do wykonywania tego zawodu przygotowują specjalistyczne kursy. Prowadzi się je dwustopniowo - kategoria A (obejmująca pielęgnacyjne prace na wysokościach) oraz B (na drwala wysokościowego, zajmującego się selekcyjną ściną drzew). Aby przystąpić do kursu na poziomie A, należy mieć ukończone 18 lat, okazać oświadczenia o zdolności do pracy na wysokościach. Na kategorię B konieczne jest między innymi ukończenie poziomu A, kursu pierwszej pomocy, operatora pił mechanicznych i odbycie szkolenia BHP. Na stronach ośrodków organizujących kursy mogą występować bardziej rozbudowane wymagania. Koszty, jakie trzeba ponieść w celu ukończenia pojedynczego kursu, to kwoty w wysokości 1300 - 1500 zł.
Arborysta - zarobki
Jak kształtują się zarobki arborysty? W zależności od rodzaju zleconych prac są to kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W ogłoszeniach można znaleźć oferty z kraju, a także z zagranicy. Jeśli ktoś chce skorzystać z usług arborysty, powinien szczegółowo przyjrzeć się opiniom o danej firmie. Arborysta bowiem wykonuje swoje obowiązki z dbałością nie tylko o wykonanie zadania, ale też o naturę. Wiele mówi się na przykład o obuwiu stosowanym przez specjalistów. Arboryści starają się bezurazowo wspiąć na drzewa, natomiast niektórzy stosują buty z rakami, które wnikają w strukturę pnia drzewa, czyniąc je podatnym na choroby i infekcje (czasem prowadzące do jego obumarcia).