Polski rynek pracy charakteryzuje stosunkowo wysoki poziom aktywności zawodowej. Główny Urząd Statystyczny podsumował działalność zarobkową Polaków w II kwartale 2019 r.
GUS – aktywność zawodowa Polaków
Główny Urząd Statystyczny co kwartał przeprowadza tzw. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Jest to prowadzony na szeroką skalę (zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich) monitoring rynku pracy, który dostarcza informacji na temat liczby pracujących, poziomu bezrobocia czy zatrudnienia wśród absolwentów uczelni wyższych.
BAEL podaje również tzw. współczynnik aktywności zawodowej. Pokazuje on, jak wiele osób w wydzielonej kategorii (np. mieszkającej na jakimś obszarze, w podanym przedziale wiekowym etc.) jest aktywnych zawodowo. Grupa aktywnych zawodowo obejmuje z kolei osoby pracujące oraz zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne w wieku produkcyjnym (od 15. do 59. lub 64. roku życia).
Aktywność zawodowa Polaków – 2019 r.
Zgodnie z BAEL w II kwartale 2019 współczynnik aktywności zawodowej ludności wynosił 56,2%. To zarazem wzrost o 0,3 punkty procentowe w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. oraz spadek o 0,3 punkty procentowe względem II kwartału 2018 r.
Łącznie aktywnych zawodowo Polaków było w tym kwartale 17 031 tys., w tym:
• 16 484 tys. pracujących,
• 548 tys. bezrobotnych.
Liczba biernych zawodowo wyniosła z kolei 13 254 tys.
Warto również zauważyć, że w drugim kwartale 2019 r. na 1000 pracujących przypadało 837 bezrobotnych i biernych zawodowo. Liczba ta jest taka sama jak w analogicznym okresie 2018 r.
Aktywność zawodowa i wykształcenie Polaków
Stosunkowo duża aktywność zawodowa Polaków pozwala wnioskować o dobrej kondycji gospodarczej w kraju. Na wzrost tego współczynnika wpływa m.in. dostosowane systemu edukacji do potrzeb pracodawców. Innymi słowy, system edukacji musi odpowiadać potrzebom rynku pracy w ten sposób, że potencjalni pracownicy powinni mieć kwalifikacje, które poszukiwane są przez pracodawców.
Warto pamiętać, że pracodawcy wciąż borykają się z problemem niedoboru pracowników spełniających ich oczekiwania. Do grupy deficytowych zawodów należą zarówno wysoko wykwalifikowani specjaliści np. analitycy systemów komputerowych, jak również pracownicy call center. Z drugiej strony brakuje też pracowników fizycznych – robotników przemysłowych, rzemieślników czy techników. Lukę w zatrudnieniu częściowo wypełniają imigranci zarobkowi, jednak wciąż w niedostatecznym stopniu. Dlatego też jednym z wyzwań dla systemu edukacji jest reforma szkolenia zawodowego, by przygotowywało ono młodych ludzi do pracy na takich stanowiskach.