Pracodawcy szukają na stanowiska osób o szerokim spektrum kompetencji i kwalifikacji. Stawiają na ludzi pełnych energii, zapału, odwagi. Czy to tylko domena młodych? Jak na takim rynku pracy wygląda sytuacja osób starszych? Czy mają one szansę, by być atrakcyjni dla przyszłych pracodawców?
Osoby starsze na rynku pracy
Obecnie często porusza się temat: aktywizacja zawodowa 50+. Osobom w tym wieku trudniej jest znaleźć zatrudnienie ze względu na niedopasowanie kompetencji do szybko zmieniających się potrzeb pracodawców. Ograniczona znajomość współczesnej technologii czy języków obcych wykluczają seniorów praktycznie już na samym starcie w poszukiwaniu zatrudnienia w wielu zawodach. Często też rezygnują z już posiadanej pracy, by pomóc w opiece nad wnukami (np. ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w przedszkolach).
Aktywność zawodowa osób starszych
Mimo że stereotypowo aktywność zawodowa osób starszych wydaje się bezcelowa (mają mniej sił, są bardziej ograniczeni), to jednak, jak się okazuje, przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści pod wieloma względami.
Co osoba starsza może oferować przedsiębiorstwu? Pracując kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w jednym miejscu, bardzo dobrze je zna. Doświadczenie to przydaje się w najróżniejszych sytuacjach. Z pewnością taki długoletni pracownik przetrwał niejeden firmowy kryzys – wie, jak się zachować, jakie mogą być konsekwencje cięższego okresu w przedsiębiorstwie. Z jednej strony służy więc wiedzą i doradztwem, a jego opanowana postawa pozwala zredukować stres u reszty zespołu. Dla nowo zatrudnionych, w obliczu kryzysu, informacja, że takie sytuacje się zdarzały, ale tak naprawdę nie przyniosły pracownikom strat, uspakaja atmosferę. Długotrwała działalność w jednej firmie sprawia także, że osoba jest odpowiednio rozeznana w jej strukturze.
To są jednak sytuacje, kiedy mówimy o pracowniku zatrudnionym przez długi czas w jednej firmie. A co z tymi, którzy z jakiś przyczyn opuścili rynek pracy, ale chcą na niego wrócić?
Oczywiście nowe przedsiębiorstwa mogą zyskać na doświadczeniu takiej osoby, zdobywanym w innych firmach. Będą widziały, co działa lepiej, a co gorzej w nowym miejscu (w porównaniu do poprzednio zajmowanego stanowiska). Osoby starsze są z reguły bardziej lojalne. Bardziej zależy im na stabilizacji, pracy w jednej firmie, niż zmienianiu jej co pół roku. Dodatkowo firmy, które decydują się na zatrudnienie osób po 50 roku życia mogą ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika.
Aktywizacja zawodowa osób starszych
O tym, jak ważna jest aktywizacja zawodowa osób starszych świadczą właśnie między innymi różnorakie programy realizowane przez państwo oraz Unię Europejską. Zainteresowani mogą liczyć na przykład na kursy i szkolenia podwyższające kompetencje, pozwalające na zdobycie odpowiedniej orientacji w cyfrowym świecie, kształcące pod względem znajomości języka. Osoby starsze na rynku pracy to z pewnością ważny społeczny temat.
W związku z tym coraz większą uwagę przywiązuje się do zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach. Zbudowanie zespołu w oparciu o aktualną wiedzę, energię i biegłość w korzystaniu z nowych technologii osób młodych połączoną z doświadczeniem życiowym, zaangażowaniem i kompetencją seniorów przynosi firmie wymierne korzyści i pozwala płynnie przekazywać wypracowane przez lata standardy kolejnym pokoleniom.