Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aktywizacja zawodowa osób starszych - korzyści zatrudniania

Aktywizacja zawodowa osób starszych - korzyści zatrudniania

 
Aktywizacja zawodowa osób starszych - korzyści zatrudniania

Pracodawcy szukają na stanowiska osób o szerokim spektrum kompetencji i kwalifikacji. Stawiają na ludzi pełnych energii, zapału, odwagi. Czy to tylko domena młodych? Jak na takim rynku pracy wygląda sytuacja osób starszych? Czy mają one szansę, by być atrakcyjni dla przyszłych pracodawców?

 

Osoby starsze na rynku pracy

 

Obecnie często porusza się temat: aktywizacja zawodowa 50+. Osobom w tym wieku trudniej jest znaleźć zatrudnienie ze względu na niedopasowanie kompetencji do szybko zmieniających się potrzeb pracodawców. Ograniczona znajomość współczesnej technologii czy języków obcych wykluczają seniorów praktycznie już na samym starcie w poszukiwaniu zatrudnienia w wielu zawodach. Często też rezygnują z już posiadanej pracy, by pomóc w opiece nad wnukami (np. ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w przedszkolach).

 

Aktywność zawodowa osób starszych

 

Mimo że stereotypowo aktywność zawodowa osób starszych wydaje się bezcelowa (mają mniej sił, są bardziej ograniczeni), to jednak, jak się okazuje, przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści pod wieloma względami.

 

Co osoba starsza może oferować przedsiębiorstwu? Pracując kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w jednym miejscu, bardzo dobrze je zna. Doświadczenie to przydaje się w najróżniejszych sytuacjach. Z pewnością taki długoletni pracownik przetrwał niejeden firmowy kryzys – wie, jak się zachować, jakie mogą być konsekwencje cięższego okresu w przedsiębiorstwie. Z jednej strony służy więc wiedzą i doradztwem, a jego opanowana postawa pozwala zredukować stres u reszty zespołu. Dla nowo zatrudnionych, w obliczu kryzysu, informacja, że takie sytuacje się zdarzały, ale tak naprawdę nie przyniosły pracownikom strat, uspakaja atmosferę. Długotrwała działalność w jednej firmie sprawia także, że osoba jest odpowiednio rozeznana w jej strukturze.

 

To są jednak sytuacje, kiedy mówimy o pracowniku zatrudnionym przez długi czas w jednej firmie. A co z tymi, którzy z jakiś przyczyn opuścili rynek pracy, ale chcą na niego wrócić?

 

Oczywiście nowe przedsiębiorstwa mogą zyskać na doświadczeniu takiej osoby, zdobywanym w innych firmach. Będą widziały, co działa lepiej, a co gorzej w nowym miejscu (w porównaniu do poprzednio zajmowanego stanowiska). Osoby starsze są z reguły bardziej lojalne. Bardziej zależy im na stabilizacji, pracy w jednej firmie, niż zmienianiu jej co pół roku. Dodatkowo firmy, które decydują się na zatrudnienie osób po 50 roku życia mogą ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika.

 

Aktywizacja zawodowa osób starszych

 

O tym, jak ważna jest aktywizacja zawodowa osób starszych świadczą właśnie między innymi różnorakie programy realizowane przez państwo oraz Unię Europejską. Zainteresowani mogą liczyć na przykład na kursy i szkolenia podwyższające kompetencje, pozwalające na zdobycie odpowiedniej orientacji w cyfrowym świecie, kształcące pod względem znajomości języka. Osoby starsze na rynku pracy to z pewnością ważny społeczny temat.


W związku z tym coraz większą uwagę przywiązuje się do zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach. Zbudowanie zespołu w oparciu o aktualną wiedzę, energię i biegłość w korzystaniu z nowych technologii osób młodych połączoną z doświadczeniem życiowym, zaangażowaniem i kompetencją seniorów przynosi firmie wymierne korzyści i pozwala płynnie przekazywać wypracowane przez lata standardy kolejnym pokoleniom.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.