Klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego – ujmująca profesje nauczane w klasach szkół branżowych I i II stopnia, technikach i innych szkołach – została uzupełniona o 6 pozycji. Wszystkie nowe zawody, mają charakter techniczny lub budowlany, są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedstawicieli danej branży. Uczniowie rozpoczną naukę tych zawodów we wrześniu, z początkiem roku szkolnego 2022/2023. Jakie profesje znalazły się na liście?
Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych
Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych to nowa profesja w branży budowlanej. Chętni będą mogli uczyć się jej w szkole branżowej I stopnia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra edukacji w tej sprawie, głównym zadaniem osoby pracującej w tym charakterze będzie wykonywanie robót związanych z konstrukcją i montażem stoisk targowo-wystawienniczych i scen.
Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego
To także zawód budowlany, który będzie nauczany w szkołach branżowych II stopnia (dla osób, które ukończyły klasę montera konstrukcji targowo-wystawienniczych) oraz w technikum. Osoba zatrudniona jako technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego będzie miała za zadanie wykonywanie robót związanych z konstrukcją i montażem stoisk targowo-wystawienniczych i scen, a także projektowanie, nadzorowanie i organizacja robót związanych z konstrukcją i montażem stoisk targowo-wystawienniczych i scen.
Czytaj także: klasyfikacja i kody zawodów.
Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej
Kolejna profesja z branży budowlanej. Chętni będą się jej uczyć w technikum lub szkole branżowej II stopnia (po ukończeniu klasy w szkole branżowej I stopnia: monter stolarki budowlanej). Zgodnie z opisem do obowiązków tego technika należeć będzie wykonywanie robót związanych z montażem stolarki budowlanej oraz organizacja, a także nadzorowanie robót związanych z montażem i automatyką stolarki budowlanej.
Technik izolacji przemysłowych
To ostatni wpisany właśnie do klasyfikacji zawód budowlany. Nauczanie będzie się odbywać w technikach i w szkołach branżowych II stopnia – dla osób z dyplomem montera izolacji przemysłowych szkoły branżowej I stopnia. Zadania technika izolacji przemysłowych to wykonywanie płaszczy ochronnych z blachy, konstrukcji wsporczych i nośnych oraz izolacji przemysłowych, a także organizacja i kontrola robót izolacyjnych oraz sporządzanie kosztorysów.
Technik elektroautomatyk okrętowy
Klasyfikacja została zaktualizowana także o dwie profesje z branży transportowej – a konkretnie – transportu wodnego. Pierwszą z nich jest technik elektroautomatyk okrętowy, do którego obowiązków będzie należeć montaż i uruchamianie systemów automatyki okrętowej, a także wykonywanie i organizacja prac związanych z eksploatacją systemów automatyki okrętowej. Chętni będą mogli uczyć się zawodu w technikum bądź w dwuletniej szkole policealnej.
Technik przemysłu jachtowego
Zawód technika przemysłu jachtowego będzie nauczany w szkole branżowej II stopnia (dla absolwentów szkoły branżowej I stopnia z tytułem montera jachtów i łodzi), a także w technikach. Zakres kompetencji tego pracownika to montaż konstrukcji i wyposażenia jachtów i łodzi oraz organizacja budowy, remontu i modernizacji jachtów i łodzi.
Podstawą prawną wprowadzającą nowe zawody w klasyfikacji jest Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.