Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

 
Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Inżynier procesu

 

To osoba odpowiadająca za projektowanie procesu produkcji. Do jej zadań należy nie tylko projektowanie całych linii produkcyjnych i nadzór nad ich właściwym montażem, ale również rozwijanie i wdrażanie nowych technologii do istniejących linii produkcyjnych, usprawnianie procesów i dbanie o sprawne funkcjonowanie całości linii produkcyjnych. Choć stanowiska te kojarzą się przede wszystkim z pracą umysłową, projektową oraz przygotowywaniem rysunków technicznych, to w dużej mierze opierają się również na kontaktach z ludźmi i wymagają umiejętności słuchania zarówno specjalistów od technologii i maszyn, jak i zwykłych pracowników działu produkcji, którzy nierzadko mają doskonałe pomysły na usprawnienia, bazując na codziennej praktyce.

 

Inżynier biomedyczny

 

To osoba, która odpowiada za wprowadzanie usprawnień w obszarze diagnostyki medycznej, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, usprawnień w obszarze laboratoriów i telemedycyny. W Polsce kształci się cenionych specjalistów w tym zakresie – choć, niestety, pracy dla nich w kraju nie ma zbyt wiele. Największe możliwości na inżynierów biomedycznych czekają w firmach farmaceutycznych i produkcyjnych związanych ze sprzętem rehabilitacyjno-medycznym. Po tego typu specjalizacji zarabia się sporo – choć niestety głównie za granicą.

 

Inżynier – poliglota

 

Nie chodzi tu o konkretną specjalizację, ale o zdolność posługiwania się językami obcymi – przynajmniej angielskim. Niestety, absolwenci w Polsce zaniedbują ten obszar i nie rozwijają swoich kompetencji językowych – tymczasem powoli stają się one wprost niezbędne.

Anna Szkarłat – Specjalista ds. personalnych z Woodward podkreśla: Lektorat na studiach to zdecydowanie za mało, by można było mówić o opanowaniu języka w odpowiednim stopniu. Dobry wpływ na jakość i łatwość porozumiewania się inżynierów mają wyjazdy zagraniczne typu Erasmus, które choć dają znacznie słabsze merytoryczne przygotowanie do zawodu niż rodzime studia, to jednocześnie dają swobodę komunikacji w obcym języku. Nie trzeba jednakże wyjeżdżać, by doskonalić język – wystarczy poświęcić nieco czasu na dodatkowe kursy językowe lub spotkania konwersatoryjne – radzi specjalista.

 

 

 

 

Poszukiwane certyfikaty

 

W karierze inżyniera liczą się nie tylko specjalizacje, ale również zdobywane dodatkowe kwalifikacje, które pozwalają osobom z podobnym wykształceniem zróżnicować własne kompetencje. Potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, które podwyższają atrakcyjność kandydatów są:
•  Certyfikaty APICS (The Association for Operations Management) – organizacji zajmującej się zarządzaniem operacyjnym. Do najbardziej poszukiwanych należy certyfikat CPIM (Certified in Production and Inventory Management) – ma go około 75 tys. logistyków na całym świecie. Aby zdobyć certyfikat, należy podejść do pięciu egzaminów – poziom zdawalności szacuje się na około 50%.
• IWE/EWE – międzynarodowy certyfikat inżyniera spawalnictwa.
• Certyfikaty związane z zarządzaniem projektami – tu oferta rynkowa jest bardzo szeroka i warto zdecydować się na taki kurs, w jakim paradygmacie pracuje organizacja. Kursy na szkolenia typu Prince2 czy Certified Senior Project Manager SPMP często finansowane są przez pracodawców.

 

Tych specjalizacji inżynieryjnych unikaj!

 

Zdecydowany nadmiar widać w przypadku inżynierii środowiska – znacznie więcej absolwentów kończy obecnie ten kierunek, niż wynika to z zapotrzebowania rynku. Anna Szkarłat z Woodward podkreśla, że podobna sytuacja występuje w przypadku studentów metalurgii i górnictwa – niegdyś dające możliwości rozwoju kierunki, dziś są zdecydowanie mało poszukiwane.

Anna Jacykowska, HR Manager z Molex radzi: Warto już w czasie studiów zorientować się, jakie narzędzia i jaki rodzaj wiedzy będą potrzebne w przyszłej pracy. Braki, z którymi się spotykamy w Molex, dotyczą przede wszystkim podstawowych narzędzi wymaganych na poszczególnych stanowiskach. Dla przykładu: na stanowisku inżyniera jakości spotykamy się nagminnie z niewystarczającą wiedzą na temat raportu 8 D i jego poszczególnych elementów, nie wspominając już o FMEA i jego składowych. Pozornie prosty obszar i nieodzowny element praktycznie każdych studiów inżynieryjnych, jakim są rysunki techniczne i ich słaba znajomość są kolejną barierą w przedstawieniu propozycji konkretnemu kandydatowi.

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Lider działu utrzymania ruchu

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: dbałość o realizację planu przezbrojeń oraz szczególna współpraca z działem produkcji i logistyki w tym zakresie, bieżące naprawy i przeglądy, prace remontowe i konserwacyjne, realizacja planu przeglądów i remontów dla maszyn, urządzeń peryferyjnych, form...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.