Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

 
Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Inżynier procesu

 

To osoba odpowiadająca za projektowanie procesu produkcji. Do jej zadań należy nie tylko projektowanie całych linii produkcyjnych i nadzór nad ich właściwym montażem, ale również rozwijanie i wdrażanie nowych technologii do istniejących linii produkcyjnych, usprawnianie procesów i dbanie o sprawne funkcjonowanie całości linii produkcyjnych. Choć stanowiska te kojarzą się przede wszystkim z pracą umysłową, projektową oraz przygotowywaniem rysunków technicznych, to w dużej mierze opierają się również na kontaktach z ludźmi i wymagają umiejętności słuchania zarówno specjalistów od technologii i maszyn, jak i zwykłych pracowników działu produkcji, którzy nierzadko mają doskonałe pomysły na usprawnienia, bazując na codziennej praktyce.

 

Inżynier biomedyczny

 

To osoba, która odpowiada za wprowadzanie usprawnień w obszarze diagnostyki medycznej, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, usprawnień w obszarze laboratoriów i telemedycyny. W Polsce kształci się cenionych specjalistów w tym zakresie – choć, niestety, pracy dla nich w kraju nie ma zbyt wiele. Największe możliwości na inżynierów biomedycznych czekają w firmach farmaceutycznych i produkcyjnych związanych ze sprzętem rehabilitacyjno-medycznym. Po tego typu specjalizacji zarabia się sporo – choć niestety głównie za granicą.

 

Inżynier – poliglota

 

Nie chodzi tu o konkretną specjalizację, ale o zdolność posługiwania się językami obcymi – przynajmniej angielskim. Niestety, absolwenci w Polsce zaniedbują ten obszar i nie rozwijają swoich kompetencji językowych – tymczasem powoli stają się one wprost niezbędne.

Anna Szkarłat – Specjalista ds. personalnych z Woodward podkreśla: Lektorat na studiach to zdecydowanie za mało, by można było mówić o opanowaniu języka w odpowiednim stopniu. Dobry wpływ na jakość i łatwość porozumiewania się inżynierów mają wyjazdy zagraniczne typu Erasmus, które choć dają znacznie słabsze merytoryczne przygotowanie do zawodu niż rodzime studia, to jednocześnie dają swobodę komunikacji w obcym języku. Nie trzeba jednakże wyjeżdżać, by doskonalić język – wystarczy poświęcić nieco czasu na dodatkowe kursy językowe lub spotkania konwersatoryjne – radzi specjalista.

 

 

 

 

Poszukiwane certyfikaty

 

W karierze inżyniera liczą się nie tylko specjalizacje, ale również zdobywane dodatkowe kwalifikacje, które pozwalają osobom z podobnym wykształceniem zróżnicować własne kompetencje. Potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, które podwyższają atrakcyjność kandydatów są:
•  Certyfikaty APICS (The Association for Operations Management) – organizacji zajmującej się zarządzaniem operacyjnym. Do najbardziej poszukiwanych należy certyfikat CPIM (Certified in Production and Inventory Management) – ma go około 75 tys. logistyków na całym świecie. Aby zdobyć certyfikat, należy podejść do pięciu egzaminów – poziom zdawalności szacuje się na około 50%.
• IWE/EWE – międzynarodowy certyfikat inżyniera spawalnictwa.
• Certyfikaty związane z zarządzaniem projektami – tu oferta rynkowa jest bardzo szeroka i warto zdecydować się na taki kurs, w jakim paradygmacie pracuje organizacja. Kursy na szkolenia typu Prince2 czy Certified Senior Project Manager SPMP często finansowane są przez pracodawców.

 

Tych specjalizacji inżynieryjnych unikaj!

 

Zdecydowany nadmiar widać w przypadku inżynierii środowiska – znacznie więcej absolwentów kończy obecnie ten kierunek, niż wynika to z zapotrzebowania rynku. Anna Szkarłat z Woodward podkreśla, że podobna sytuacja występuje w przypadku studentów metalurgii i górnictwa – niegdyś dające możliwości rozwoju kierunki, dziś są zdecydowanie mało poszukiwane.

Anna Jacykowska, HR Manager z Molex radzi: Warto już w czasie studiów zorientować się, jakie narzędzia i jaki rodzaj wiedzy będą potrzebne w przyszłej pracy. Braki, z którymi się spotykamy w Molex, dotyczą przede wszystkim podstawowych narzędzi wymaganych na poszczególnych stanowiskach. Dla przykładu: na stanowisku inżyniera jakości spotykamy się nagminnie z niewystarczającą wiedzą na temat raportu 8 D i jego poszczególnych elementów, nie wspominając już o FMEA i jego składowych. Pozornie prosty obszar i nieodzowny element praktycznie każdych studiów inżynieryjnych, jakim są rysunki techniczne i ich słaba znajomość są kolejną barierą w przedstawieniu propozycji konkretnemu kandydatowi.

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Technik obsługi maszyn produkcyjnych

    Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K.   Niemcy, Detmold   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa maszyn produkcyjnych (wytwarzanie batonów, herbatników, czekoladek). Przygotowanie ciasta zgodnie z przepisami. Nadzór nad prawidłowością pracy maszyn i urządzeń. Dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy.
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Pracownik produkcyjno - logistyczny

    GEDIA Poland Sp.z.o.o.   Nowa Sól    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   40,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa maszyn i urządzeń; Produkcja, kontrola i pakowanie części zgodnie z dokumentacją; Prowadzenie dokumentacji stanowiskowej; Techniki łączenia i formowania detali; Czego oczekujemy Dokładność i precyzja w wykonywaniu czynności; Sprawność manualna oraz...
  • Monter - Mechanik Maszyn i Urządzeń Przemysłowych

    W&K Industriemontage Sp. z o.o.   Niemcy    praca zdalna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    PRACA na terenie całej EUROPY (system rotacyjny) montaż mechaniczny urządzeń przemysłowych na podstawie rysunku technicznego, montaż elementów pneumatyki, sterowania, czujników, itp., uruchamianie gotowych maszyn i urządzeń, serwis mechaniczny oraz testowanie maszyn i urządzeń, tworzenie...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?