Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie przyszłosci – poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Inżynierowie przyszłosci – poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

 
Inżynierowie przyszłosci – poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Jacy inżynierowie są dziś potrzebni na rynku pracy? W jakich dziedzinach warto się rozwijać, by zapewnić sobie dobrą przyszłość i ciekawą karierę?

 

Spis treści

Inżynier procesu

 

To osoba odpowiadająca za projektowanie procesu produkcji. Do jej zadań należy nie tylko projektowanie całych linii produkcyjnych i nadzór nad ich właściwym montażem, ale również rozwijanie i wdrażanie nowych technologii do istniejących linii produkcyjnych, usprawnianie procesów i dbanie o sprawne funkcjonowanie całości linii produkcyjnych. Choć stanowiska te kojarzą się przede wszystkim z pracą umysłową, projektową oraz przygotowywaniem rysunków technicznych, to w dużej mierze opierają się również na kontaktach z ludźmi i wymagają umiejętności słuchania zarówno specjalistów od technologii i maszyn, jak i zwykłych pracowników działu produkcji, którzy nierzadko mają doskonałe pomysły na usprawnienia, bazując na codziennej praktyce.

 

Inżynier biomedyczny

 

To osoba, która odpowiada za wprowadzanie usprawnień w obszarze diagnostyki medycznej, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, usprawnień w obszarze laboratoriów i telemedycyny. W Polsce kształci się cenionych specjalistów w tym zakresie – choć, niestety, pracy dla nich w kraju nie ma zbyt wiele. Największe możliwości na inżynierów biomedycznych czekają w firmach farmaceutycznych i produkcyjnych związanych ze sprzętem rehabilitacyjno-medycznym. Po tego typu specjalizacji zarabia się sporo – choć niestety głównie za granicą.

 

 

Inżynier – poliglota

 

Nie chodzi tu o konkretną specjalizację, ale o zdolność posługiwania się językami obcymi – przynajmniej angielskim. Niestety, absolwenci w Polsce zaniedbują ten obszar i nie rozwijają swoich kompetencji językowych – tymczasem powoli stają się one wprost niezbędne.

Anna SzkarłatSpecjalista ds. personalnych z Woodward podkreśla:

 

– Lektorat na studiach to zdecydowanie za mało, by można było mówić o opanowaniu języka w odpowiednim stopniu. Dobry wpływ na jakość i łatwość porozumiewania się inżynierów mają wyjazdy zagraniczne typu Erasmus, które choć dają znacznie słabsze merytoryczne przygotowanie do zawodu niż rodzime studia, to jednocześnie dają swobodę komunikacji w obcym języku. Nie trzeba jednakże wyjeżdżać, by doskonalić język – wystarczy poświęcić nieco czasu na dodatkowe kursy językowe lub spotkania konwersatoryjne – radzi specjalista.

 

 

Poszukiwane certyfikaty

 

W karierze inżyniera liczą się nie tylko specjalizacje, ale również zdobywane dodatkowe kwalifikacje, które pozwalają osobom z podobnym wykształceniem zróżnicować własne kompetencje. Potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, które podwyższają atrakcyjność kandydatów są certyfikaty:

 

  • APICS (The Association for Operations Management) 

 

To certyfikaty organizacji zajmującej się zarządzaniem operacyjnym. Do najbardziej poszukiwanych należy certyfikat CPIM (Certified in Production and Inventory Management) – ma go około 75 tys. logistyków na całym świecie. Aby zdobyć certyfikat, należy podejść do pięciu egzaminów – poziom zdawalności szacuje się na około 50%.

 

  • IWE/EWE

 

Międzynarodowy certyfikat inżyniera spawalnictwa.

 

  • Certyfikaty związane z zarządzaniem projektami

 

Tu oferta rynkowa jest bardzo szeroka i warto zdecydować się na taki kurs, w jakim paradygmacie pracuje organizacja. Kursy na szkolenia typu Prince2 czy Certified Senior Project Manager SPMP często finansowane są przez pracodawców.

 

Tych specjalizacji inżynieryjnych unikaj!

 

Zdecydowany nadmiar widać w przypadku inżynierii środowiska – znacznie więcej absolwentów kończy obecnie ten kierunek, niż wynika to z zapotrzebowania rynku. Anna Szkarłat z Woodward podkreśla, że podobna sytuacja występuje w przypadku studentów metalurgii i górnictwa – niegdyś dające możliwości rozwoju kierunki, dziś są zdecydowanie mało poszukiwane.

Anna Jacykowska, HR Manager z Molex radzi:

 

– Warto już w czasie studiów zorientować się, jakie narzędzia i jaki rodzaj wiedzy będą potrzebne w przyszłej pracy. Braki, z którymi się spotykamy w Molex, dotyczą przede wszystkim podstawowych narzędzi wymaganych na poszczególnych stanowiskach. Dla przykładu: na stanowisku inżyniera jakości spotykamy się nagminnie z niewystarczającą wiedzą na temat raportu 8 D i jego poszczególnych elementów, nie wspominając już o FMEA i jego składowych. Pozornie prosty obszar i nieodzowny element praktycznie każdych studiów inżynieryjnych, jakim są rysunki techniczne i ich słaba znajomość są kolejną barierą w przedstawieniu propozycji konkretnemu kandydatowi – tłumaczy specjalistka.

 

Czytaj takżeSpecjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, wymagania, wynagrodzenie

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Doradca klienta z językiem niemieckim

    Michelin Polska Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    CO BĘDZIESZ ROBIĆ: Doradzać Klientom w zakresie procesu zamawiania, dostarczania i reklamacji; zarządzać zamówieniami klientów i monitorowanie ich realizacji; planować i koordynować dostawy z Klientami; rejestrować i zgłaszać reklamacje Klientów.
  • Elektromechanik utrzymania ruchu

    Michelin Polska Sp. z o.o.   Olsztyn    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat
    4 dni
    Co będziesz robić? Naprawiać maszyny i urządzenia Nadzorować prawidłową pracę maszyn Prowadzić inspekcję układów elektrycznych i mechanicznych Nie wymagamy doświadczenia, nauczymy Cię wszystkiego Jeżeli Szukasz możliwości rozwoju Lubisz pracować w zespole Chcesz zdobyć nowe...
  • HSV Polska Sp. z o.o.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Podstawowe zadania: przygotowanie form do ich instalacji na maszynie wtryskowej, montaż oraz demontaż form z maszyn wtryskowych, dokonywanie bieżących napraw mechaniczno-ślusarskich oraz okresowych przeglądów form wtryskowych pod względem ich eksploatacji i funkcjonalności, dbałość o...
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Instruktor / Trener ds. aplikacji hydroizolacji na dachach płaskich

    CREATON Polska sp. z o.o.   Widziszewo, ul. Ceramiczna 7    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    ZA CO BĘDZIESZ ODPOWIADAĆ? Prowadzenie szkoleń praktycznych z wykonywania pokryć dachowych przy użyciu pap termozgrzewalnych; Udział w opracowywaniu programów szkoleniowych oraz w przygotowaniu zestawów do szkoleń i testów; Opracowywanie technicznych materiałów informacyjnych...
  • Kierownik zakładu

    Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.   Imielin, Dziećkowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główny zakres obowiązków: nadzorowanie ciągłości eksploatacyjnej ujęć wody, urządzeń pompowych oraz prawidłowego przebiegu procesu technologicznego kontrolowanie przestrzegania dyscypliny technologicznej w celu utrzymania jakości produkcji nadzorowanie eksploatacji ujęcia wody...

Najnowsze artykuły

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Żona i mąż w jednej firmie

Żona i mąż w jednej firmie

Duma z sukcesów zawodowych męża / żony czy raczej zazdrość, porównywanie, rywalizacja przenoszone z pracy do domu?

– Realizacja projektu razem lub rozwój firmy jest niczym wspólne wychowywanie dzieci – zauważa psycholog biznesu Joanna Marszalska. Specjalistka wyjaśnia, w jakie pułapki mogą wpaść pary pracujące w jednej firmie oraz co warto zawczasu omówić, by uniknąć konfliktów.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience obejmuje interakcje między kandydatem do pracy a pracodawcą. Wbrew pozorom doświadczenie kandydata nie zaczyna się w momencie, gdy przekracza on próg firmy w drodze na rozmowę kwalifikacyjną. Na to, jak kandydat oceni pracodawcę na przykład w sieci, wpływ ma m.in. wizerunek przedsiębiorstwa i jego polityka employer brandingowa oraz forma ogłoszenia o pracę.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379