Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

 
Inżynierowie przyszłosci - poszukiwane specjalizacje i certyfikaty

Inżynier procesu

 

To osoba odpowiadająca za projektowanie procesu produkcji. Do jej zadań należy nie tylko projektowanie całych linii produkcyjnych i nadzór nad ich właściwym montażem, ale również rozwijanie i wdrażanie nowych technologii do istniejących linii produkcyjnych, usprawnianie procesów i dbanie o sprawne funkcjonowanie całości linii produkcyjnych. Choć stanowiska te kojarzą się przede wszystkim z pracą umysłową, projektową oraz przygotowywaniem rysunków technicznych, to w dużej mierze opierają się również na kontaktach z ludźmi i wymagają umiejętności słuchania zarówno specjalistów od technologii i maszyn, jak i zwykłych pracowników działu produkcji, którzy nierzadko mają doskonałe pomysły na usprawnienia, bazując na codziennej praktyce.

 

Inżynier biomedyczny

 

To osoba, która odpowiada za wprowadzanie usprawnień w obszarze diagnostyki medycznej, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, usprawnień w obszarze laboratoriów i telemedycyny. W Polsce kształci się cenionych specjalistów w tym zakresie – choć, niestety, pracy dla nich w kraju nie ma zbyt wiele. Największe możliwości na inżynierów biomedycznych czekają w firmach farmaceutycznych i produkcyjnych związanych ze sprzętem rehabilitacyjno-medycznym. Po tego typu specjalizacji zarabia się sporo – choć niestety głównie za granicą.

 

Inżynier – poliglota

 

Nie chodzi tu o konkretną specjalizację, ale o zdolność posługiwania się językami obcymi – przynajmniej angielskim. Niestety, absolwenci w Polsce zaniedbują ten obszar i nie rozwijają swoich kompetencji językowych – tymczasem powoli stają się one wprost niezbędne.

Anna Szkarłat – Specjalista ds. personalnych z Woodward podkreśla: Lektorat na studiach to zdecydowanie za mało, by można było mówić o opanowaniu języka w odpowiednim stopniu. Dobry wpływ na jakość i łatwość porozumiewania się inżynierów mają wyjazdy zagraniczne typu Erasmus, które choć dają znacznie słabsze merytoryczne przygotowanie do zawodu niż rodzime studia, to jednocześnie dają swobodę komunikacji w obcym języku. Nie trzeba jednakże wyjeżdżać, by doskonalić język – wystarczy poświęcić nieco czasu na dodatkowe kursy językowe lub spotkania konwersatoryjne – radzi specjalista.

 

 

 

 

Poszukiwane certyfikaty

 

W karierze inżyniera liczą się nie tylko specjalizacje, ale również zdobywane dodatkowe kwalifikacje, które pozwalają osobom z podobnym wykształceniem zróżnicować własne kompetencje. Potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, które podwyższają atrakcyjność kandydatów są:
•  Certyfikaty APICS (The Association for Operations Management) – organizacji zajmującej się zarządzaniem operacyjnym. Do najbardziej poszukiwanych należy certyfikat CPIM (Certified in Production and Inventory Management) – ma go około 75 tys. logistyków na całym świecie. Aby zdobyć certyfikat, należy podejść do pięciu egzaminów – poziom zdawalności szacuje się na około 50%.
• IWE/EWE – międzynarodowy certyfikat inżyniera spawalnictwa.
• Certyfikaty związane z zarządzaniem projektami – tu oferta rynkowa jest bardzo szeroka i warto zdecydować się na taki kurs, w jakim paradygmacie pracuje organizacja. Kursy na szkolenia typu Prince2 czy Certified Senior Project Manager SPMP często finansowane są przez pracodawców.

 

Tych specjalizacji inżynieryjnych unikaj!

 

Zdecydowany nadmiar widać w przypadku inżynierii środowiska – znacznie więcej absolwentów kończy obecnie ten kierunek, niż wynika to z zapotrzebowania rynku. Anna Szkarłat z Woodward podkreśla, że podobna sytuacja występuje w przypadku studentów metalurgii i górnictwa – niegdyś dające możliwości rozwoju kierunki, dziś są zdecydowanie mało poszukiwane.

Anna Jacykowska, HR Manager z Molex radzi: Warto już w czasie studiów zorientować się, jakie narzędzia i jaki rodzaj wiedzy będą potrzebne w przyszłej pracy. Braki, z którymi się spotykamy w Molex, dotyczą przede wszystkim podstawowych narzędzi wymaganych na poszczególnych stanowiskach. Dla przykładu: na stanowisku inżyniera jakości spotykamy się nagminnie z niewystarczającą wiedzą na temat raportu 8 D i jego poszczególnych elementów, nie wspominając już o FMEA i jego składowych. Pozornie prosty obszar i nieodzowny element praktycznie każdych studiów inżynieryjnych, jakim są rysunki techniczne i ich słaba znajomość są kolejną barierą w przedstawieniu propozycji konkretnemu kandydatowi.

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Mistrz produkcji

    PGNiG Technologie S.A.   Krosno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie zadań produkcyjnych na stanowiskach obróbki skrawaniem, stanowiskach ślusarskich i spawalniczych; Monitorowanie i nadzorowanie prawidłowości przebiegu procesu produkcyjnego; Koordynowanie postępu prac w tym kooperacji wewnętrznej; Inicjowanie zmian w zakresie...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 05.11-31.12 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Mechatronik

    Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o.   Żywiec    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    nadzór techniczny nad maszynami i urządzeniami na terenie zakładu; utrzymanie maszyn i urządzeń w pełnej sprawności; diagnozowanie i usuwanie bieżących awarii; wykonywanie bieżących i okresowych napraw maszyn i urządzeń; wykonywanie przeglądów prewencyjnych maszyn i urządzeń zgodnie...
  • Kontroler Produkcji

    Willson & Brown Sp. z o.o.   Warszawa, Włochy    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista senior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zadania na stanowisku: Analiza kosztów i rentowności wytworzenia produktów gotowych; Monitorowanie produkcji w toku; Analiza efektywności produkcji i wykorzystania maszyn oraz zasobów ludzkich; Wprowadzenie i monitorowanie mechanizmów kontrolnych mających na celu rozliczanie produkcji zgodnie...
  • Starszy Kontroler Jakości

    Dr Gerard Sp. z o.o.   Radzyń Podlaski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Główne zadania: kontrola i rejestracja dostaw; pobieranie prób i wykonywanie analiz surowców i opakowań, półfabrykatów oraz wyrobów gotowych; kontrola jakości półfabrykatów i wyrobów w toku produkcji; badania przechowalnicze wyrobów; kontrola higieniczna obszaru produkcji oraz...
  • Technik Przygotowania Druku Cyfrowego

    Colours Factory   Piła    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Tryb pracy: stacjonarna, praca w godzinach 8:00-16:00 Zakres obowiązków: kontrola materiałów graficznych nadesłanych przez klientów; montaże elektroniczne na podstawie karty technologicznej; przygotowywanie projektów prac cyfrowych oraz offsetowych; przygotowywanie próbnych wydruków;...

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!