Lista stanowisk - Sędzia

Sędzia

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Sędzia to jeden z zawodów prawniczych. Jego praca polega na wymierzaniu sprawiedliwości. Sędzia działa w imieniu społeczeństwa i jest funkcjonariuszem publicznym. W swym działaniu jest niezawisły, a jedynym ograniczeniem jest obowiązujące prawo. Ich decyzje mogą być zakwestionowane tylko na drodze odwołania do wyższej instancji. W Polsce sędzia podlega procedurom zupełnie innym niż reszta zawodów prawniczych. Sędziów sądów rejonowych, okręgowych, apelacyjnych oraz Sądu Najwyższego powołuje prezydent na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

Ze względu na rozległość prawa i różnorodność spraw, sądy mają wydzielone wydziały, które zajmują się orzekaniem w sprawach z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego, pracy. Szczegółowe działania sędziego zależą od sądu i wydziału, w którym pracuje. Niezależnie od rodzaju sprawy sędzia na podstawie aktu oskarżenia, opinii biegłych, zeznań świadków, przedstawionych dowodów, punktu widzenia obrony musi wydać sprawiedliwy wyrok, który na podstawie obowiązującego prawa będzie uwzględniał cechy konkretnego przypadku. Każdy wyrok musi posiadać pisemne uzasadnienie.

Do uprawnień sędziego należy podejmowanie decyzji o zatrzymaniu podejrzanego na dłużej niż 48 godzin.


WARUNKI PRACY

Sędzia pracuje przede wszystkim w dwóch miejscach: na sali rozpraw, gdzie rozpatruje prowadzone sprawy i wysłuchuje stron oraz w pokoju sędziowskim, gdzie zapoznaje się z dokumentacją i aktami sprawy, pisze uzasadnienie wyroku itp. Zdarza się, że w wyjątkowych przypadkach sędzia, podejmując decyzję w jakiejś sprawie (zazwyczaj dotyczącej prawa rodzinnego) opuszcza budynek sądu.

W zależności od sądu i charakteru prowadzonej sprawy sędzia może pracować indywidualnie lub grupowo w większym składzie. Zarówno z tego powodu jak i charakteru pracy, która polega na wysłuchiwaniu ludzi i podejmowaniu decyzji mających wpływa na ich dalsze losy sędzia musi posiadać umiejętność samodzielnego podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Z tych samych powodów sędzia musi liczyć się z niechęcią strony, dla której jego orzeczenie jest niekorzystne.

Sędzia nie ma stałych godzin pracy, jednak zazwyczaj większość wykonywanych czynności odbywa się w ciągu dnia. Jego praca jest nadzorowana przez prezesa sądu, jednak nie ma on prawa ingerować w treść wyroku.


WYMAGANIA

Podstawowym wymaganiem jest sprawiedliwość osądów. Warunkiem jest umiejętność nawiązania kontaktu i właściwego postępowania z ludźmi, gdyż to na podstawie ich zeznań podejmowany jest wyrok. Na sali rozpraw niejednokrotnie dochodzi do sytuacji konfliktowych, a sędzia musi zapanować nad sytuacją podejmując szybkie i zdecydowane decyzje. Wskazana jest duża odporność emocjonalna.

W wydawaniu wyroków przydatna jest zdolność empatii, która jednak nie może stanowić akceptacji niewłaściwego postępowania osądzanych. Konieczna jest wytrwałość i cierpliwość, gdyż niejednokrotnie dochodzenie do prawdy jest procesem długotrwałym. Sędzia nie może ulegać naciskom zewnętrznym.

Sędzia większość czasu pracy spędza, siedząc, dlatego poruszanie się na wózku nie zamyka drogi do wykonywania tego zawodu. Ze względu na charakter pracy ważny jest sprawny słuch i wzrok.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, by zostać sędzią, jest ukończenie studiów prawniczych. Konieczna jest także aplikacja sędziowska, która trwa dwa lata. W trakcie jej trwania kandydaci mogą pracować w sądzie, otrzymując stypendium. Po jej zakończeniu kandydat musi zdać egzamin ze wszystkich dziedzin prawa, ze szczególnym naciskiem na prawo procesowe. Ponadto aby uzyskać z rąk prezydenta nominację sędziowską, trzeba mieć ukończone 26 lat, posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich. Górną granicą podjęcia pracy w tym zawodzie jest wiek emerytalny. Warunkiem jest spełnienie wszystkich wymienionych wyżej warunków.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedynym pracodawcą sędziego może być państwo. Jednak droga do nominacji sędziowskiej jest długa. Ukończenie aplikacji sędziowskiej nie gwarantuje znalezienia pracy. Etaty czekają na najlepszych. Jeśli uda się otrzymać etat, kandydat na sędziego zostaje asesorem. To rodzaj płatnego stażu zawodowego przed mianowaniem. Najdalej po trzech latach asesor jest oceniany przez sędziego prowadzącego i jeśli ocena wypadnie pozytywnie, otrzymuje z rąk prezydenta Rzeczypospolitej nominację sędziowską.

W tym zawodzie są duże możliwości awansu. Pierwszym jest otrzymanie aplikacji. Kolejne szczeble kariery związane są z poszczególnymi poziomami organizacji sądownictwa. Ponadto w każdym sądzie można pełnić funkcje prezesa, wiceprezesa, przewodniczącego wydziału itd.


ZAROBKI

Zarobki sędziów zależą przede wszystkim od wyznaczonych przez ministerstwo sprawiedliwości stawek oraz w mniejszym stopniu od wyników pracy. Duży wpływ na ich wysokość ma także miejsce pracy. W zależności od pełnionych funkcji sędziowie sądów rejonowych zarabiają od 6,3 tys. do 7,7 tys. Wynagrodzenia w sądach apelacyjnych wynoszą od 8,4 tys. do 9,9 tys.

Praca Sędzia
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.