Lista stanowisk - Prokurator

Prokurator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem prokuratora jest wykrycie sprawcy przestępstwa, a następnie udowodnienie jego winy przed sądem i ­ w przypadku skazania ­ nadzór nad wykonaniem wyroku. Lista czynności, które podejmuje prokurator jest długa. Gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, prokurator zleca policji lub sam wszczyna śledztwo. W ramach prowadzonych czynności prokurator m. in. wizytuje miejsce popełnienia przestępstwa, gdzie zapoznaje się z efektami oględzin i ewentualnych ekspertyz, analizuje dowody i przesłuchuje świadków, a także podejrzanych o popełnienie przestępstwa, uczestniczy w wizjach lokalnych z udziałem podejrzanych. Jeżeli śledztwo zostało zlecone innym organom (np. policji) to zadaniem prokuratora jest nadzorowanie jego przebiegu.

W tej pracy niezbędna jest cierpliwość, dokładność i logiczne rozumowanie, gdyż bez tego często nie da się wykryć sprawcy. Ważna jest też współpraca ze wszystkimi organami, które mogą pomóc w rozwikłaniu zagadki.

Po zakończeniu śledztwa prokurator zbiera wszystkie ślady, dowody, zeznania, ekspertyzy itp., z których sporządza akt oskarżenia, a następnie kieruje go do sądu. Gdyby w toku postępowania sąd uznał, że zebrany materiał dowodowy nie potwierdza aktu oskarżenia, to wówczas prokurator może zaskarżyć orzeczenie do sądu wyższej instancji.

Prokuratura jest zorganizowana podobnie do sądów powszechnych. Podstawową jednostką organizacyjną są prokuratury rejonowe. Wyższym szczeblem organizacyjnym są prokuratury okręgowe. Jeszcze wyżej w strukturze są umiejscowione prokuratury apelacyjne. Najwyższy szczebel stanowi Prokuratura Krajowa, którą kieruje zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy.


WARUNKI PRACY

Prokurator najwięcej czasu spędza w budynku prokuratury. Pracuje także w budynku sądu, a konkretnie na sali rozpraw oraz w miejscu popełnienia przestępstwa. Prokurator zazwyczaj pracuje samodzielnie, jednak kontakty z innymi ludźmi są bardzo intensywne, gdyż w toku prowadzonego śledztwa oraz na sali rozpraw styka się z poszkodowanymi, świadkami, policjantami, ekspertami itp.

Praca prokuratora jest trudna do ujęcia w ramy czasowe, gdyż wiele czynności zależy od danej sprawy. Trudno sobie wyobrazić, że prokurator odmówi wykonania niezbędnych czynności, które mogą pozwolić ująć sprawcę przestępstwa tylko dlatego, że jest dzień wolny od pracy. Nie oznacza to jednak, że prokurator pracuje zawsze i wszędzie. W dni wolne od pracy prokuratura ustala prokuratora dyżurującego.

Prokurator jest w swojej pracy niezależny. To od niego zależą forma i wyniki prowadzonego dochodzenia. Prokurator musi się w swej pracy kierować rzetelnością i bezstronnością.


WYMAGANIA

Podstawową cechą, która jest niezbędna w pracy prokuratora jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Prokurator musi nakłonić do współpracy wszystkich tych, którzy mogą pomóc w wykryciu sprawcy. Ponadto muszą go cechować: precyzja, logika myślenia i dobrze wyćwiczony schemat myślenia dedukcyjnego. Podobnie jak w przypadku innych zawodów prawniczych tak i prokurator musi posiadać znakomitą pamięć, którą obejmie ogrom wiedzy prawniczej. Praca ta wymaga również odporności psychicznej i odwagi, gdyż prokurator nierzadko może stać się celem agresji. Ważne też, by prokurator potrafił zachować bezstronność i pracował brak uprzedzeń.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Podstawą do wykonywania zawodu prokuratora jest ukończenie studiów prawniczych. To jednak nie wszystko. Niezbędne jest jeszcze odbycie trzyletniej aplikacji prokuratorskiej zakończonej dwudniowym egzaminem.

Prawo przewiduje, że w prokuraturze pracę mogą podjąć osoby, które ukończyły 26 lat i nie przekroczyły wieku emerytalnego. Możliwe jest zarówno późniejsze odbycie aplikacji, jak i powrót do zawodu po kilkuletniej przerwie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedynym miejscem pracy dla prokuratora jest prokuratura. Nie ma możliwości, by jego pracodawcą była inna instytucja niż państwo.


ZAROBKI

Zarobki prokuratorów regulują odpowiednie przepisy prawa, zatem są one w zasadzie niezależne od budżetu danej prokuratury. Zależą za to od stanowiska, które prokurator zajmuje w hierarchii oraz od prokuratury, w której pracuje. Doświadczeni prokuratorzy zarabiają około 6000 zł. Ponadto za zajmowanie stanowisk kierowniczych prokuratorzy otrzymują kilkunastoprocentowe dodatki.

Praca Prokurator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.