Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?
Lista stanowisk - Prokurator
Prokurator
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zadaniem prokuratora jest wykrycie sprawcy przestępstwa, a następnie udowodnienie jego winy przed sądem i w przypadku skazania nadzór nad wykonaniem wyroku. Lista czynności, które podejmuje prokurator jest długa. Gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, prokurator zleca policji lub sam wszczyna śledztwo. W ramach prowadzonych czynności prokurator m. in. wizytuje miejsce popełnienia przestępstwa, gdzie zapoznaje się z efektami oględzin i ewentualnych ekspertyz, analizuje dowody i przesłuchuje świadków, a także podejrzanych o popełnienie przestępstwa, uczestniczy w wizjach lokalnych z udziałem podejrzanych. Jeżeli śledztwo zostało zlecone innym organom (np. policji) to zadaniem prokuratora jest nadzorowanie jego przebiegu.
W tej pracy niezbędna jest cierpliwość, dokładność i logiczne rozumowanie, gdyż bez tego często nie da się wykryć sprawcy. Ważna jest też współpraca ze wszystkimi organami, które mogą pomóc w rozwikłaniu zagadki.
Po zakończeniu śledztwa prokurator zbiera wszystkie ślady, dowody, zeznania, ekspertyzy itp., z których sporządza akt oskarżenia, a następnie kieruje go do sądu. Gdyby w toku postępowania sąd uznał, że zebrany materiał dowodowy nie potwierdza aktu oskarżenia, to wówczas prokurator może zaskarżyć orzeczenie do sądu wyższej instancji.
Prokuratura jest zorganizowana podobnie do sądów powszechnych. Podstawową jednostką organizacyjną są prokuratury rejonowe. Wyższym szczeblem organizacyjnym są prokuratury okręgowe. Jeszcze wyżej w strukturze są umiejscowione prokuratury apelacyjne. Najwyższy szczebel stanowi Prokuratura Krajowa, którą kieruje zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy.
WARUNKI PRACY
Prokurator najwięcej czasu spędza w budynku prokuratury. Pracuje także w budynku sądu, a konkretnie na sali rozpraw oraz w miejscu popełnienia przestępstwa. Prokurator zazwyczaj pracuje samodzielnie, jednak kontakty z innymi ludźmi są bardzo intensywne, gdyż w toku prowadzonego śledztwa oraz na sali rozpraw styka się z poszkodowanymi, świadkami, policjantami, ekspertami itp.
Praca prokuratora jest trudna do ujęcia w ramy czasowe, gdyż wiele czynności zależy od danej sprawy. Trudno sobie wyobrazić, że prokurator odmówi wykonania niezbędnych czynności, które mogą pozwolić ująć sprawcę przestępstwa tylko dlatego, że jest dzień wolny od pracy. Nie oznacza to jednak, że prokurator pracuje zawsze i wszędzie. W dni wolne od pracy prokuratura ustala prokuratora dyżurującego.
Prokurator jest w swojej pracy niezależny. To od niego zależą forma i wyniki prowadzonego dochodzenia. Prokurator musi się w swej pracy kierować rzetelnością i bezstronnością.
WYMAGANIA
Podstawową cechą, która jest niezbędna w pracy prokuratora jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Prokurator musi nakłonić do współpracy wszystkich tych, którzy mogą pomóc w wykryciu sprawcy. Ponadto muszą go cechować: precyzja, logika myślenia i dobrze wyćwiczony schemat myślenia dedukcyjnego. Podobnie jak w przypadku innych zawodów prawniczych tak i prokurator musi posiadać znakomitą pamięć, którą obejmie ogrom wiedzy prawniczej. Praca ta wymaga również odporności psychicznej i odwagi, gdyż prokurator nierzadko może stać się celem agresji. Ważne też, by prokurator potrafił zachować bezstronność i pracował brak uprzedzeń.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Podstawą do wykonywania zawodu prokuratora jest ukończenie studiów prawniczych. To jednak nie wszystko. Niezbędne jest jeszcze odbycie trzyletniej aplikacji prokuratorskiej zakończonej dwudniowym egzaminem.
Prawo przewiduje, że w prokuraturze pracę mogą podjąć osoby, które ukończyły 26 lat i nie przekroczyły wieku emerytalnego. Możliwe jest zarówno późniejsze odbycie aplikacji, jak i powrót do zawodu po kilkuletniej przerwie.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jedynym miejscem pracy dla prokuratora jest prokuratura. Nie ma możliwości, by jego pracodawcą była inna instytucja niż państwo.
ZAROBKI
Zarobki prokuratorów regulują odpowiednie przepisy prawa, zatem są one w zasadzie niezależne od budżetu danej prokuratury. Zależą za to od stanowiska, które prokurator zajmuje w hierarchii oraz od prokuratury, w której pracuje. Doświadczeni prokuratorzy zarabiają około 6000 zł. Ponadto za zajmowanie stanowisk kierowniczych prokuratorzy otrzymują kilkunastoprocentowe dodatki.
Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?