– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Prokurator
Prokurator
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zadaniem prokuratora jest wykrycie sprawcy przestępstwa, a następnie udowodnienie jego winy przed sądem i w przypadku skazania nadzór nad wykonaniem wyroku. Lista czynności, które podejmuje prokurator jest długa. Gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, prokurator zleca policji lub sam wszczyna śledztwo. W ramach prowadzonych czynności prokurator m. in. wizytuje miejsce popełnienia przestępstwa, gdzie zapoznaje się z efektami oględzin i ewentualnych ekspertyz, analizuje dowody i przesłuchuje świadków, a także podejrzanych o popełnienie przestępstwa, uczestniczy w wizjach lokalnych z udziałem podejrzanych. Jeżeli śledztwo zostało zlecone innym organom (np. policji) to zadaniem prokuratora jest nadzorowanie jego przebiegu.
W tej pracy niezbędna jest cierpliwość, dokładność i logiczne rozumowanie, gdyż bez tego często nie da się wykryć sprawcy. Ważna jest też współpraca ze wszystkimi organami, które mogą pomóc w rozwikłaniu zagadki.
Po zakończeniu śledztwa prokurator zbiera wszystkie ślady, dowody, zeznania, ekspertyzy itp., z których sporządza akt oskarżenia, a następnie kieruje go do sądu. Gdyby w toku postępowania sąd uznał, że zebrany materiał dowodowy nie potwierdza aktu oskarżenia, to wówczas prokurator może zaskarżyć orzeczenie do sądu wyższej instancji.
Prokuratura jest zorganizowana podobnie do sądów powszechnych. Podstawową jednostką organizacyjną są prokuratury rejonowe. Wyższym szczeblem organizacyjnym są prokuratury okręgowe. Jeszcze wyżej w strukturze są umiejscowione prokuratury apelacyjne. Najwyższy szczebel stanowi Prokuratura Krajowa, którą kieruje zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy.
WARUNKI PRACY
Prokurator najwięcej czasu spędza w budynku prokuratury. Pracuje także w budynku sądu, a konkretnie na sali rozpraw oraz w miejscu popełnienia przestępstwa. Prokurator zazwyczaj pracuje samodzielnie, jednak kontakty z innymi ludźmi są bardzo intensywne, gdyż w toku prowadzonego śledztwa oraz na sali rozpraw styka się z poszkodowanymi, świadkami, policjantami, ekspertami itp.
Praca prokuratora jest trudna do ujęcia w ramy czasowe, gdyż wiele czynności zależy od danej sprawy. Trudno sobie wyobrazić, że prokurator odmówi wykonania niezbędnych czynności, które mogą pozwolić ująć sprawcę przestępstwa tylko dlatego, że jest dzień wolny od pracy. Nie oznacza to jednak, że prokurator pracuje zawsze i wszędzie. W dni wolne od pracy prokuratura ustala prokuratora dyżurującego.
Prokurator jest w swojej pracy niezależny. To od niego zależą forma i wyniki prowadzonego dochodzenia. Prokurator musi się w swej pracy kierować rzetelnością i bezstronnością.
WYMAGANIA
Podstawową cechą, która jest niezbędna w pracy prokuratora jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Prokurator musi nakłonić do współpracy wszystkich tych, którzy mogą pomóc w wykryciu sprawcy. Ponadto muszą go cechować: precyzja, logika myślenia i dobrze wyćwiczony schemat myślenia dedukcyjnego. Podobnie jak w przypadku innych zawodów prawniczych tak i prokurator musi posiadać znakomitą pamięć, którą obejmie ogrom wiedzy prawniczej. Praca ta wymaga również odporności psychicznej i odwagi, gdyż prokurator nierzadko może stać się celem agresji. Ważne też, by prokurator potrafił zachować bezstronność i pracował brak uprzedzeń.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Podstawą do wykonywania zawodu prokuratora jest ukończenie studiów prawniczych. To jednak nie wszystko. Niezbędne jest jeszcze odbycie trzyletniej aplikacji prokuratorskiej zakończonej dwudniowym egzaminem.
Prawo przewiduje, że w prokuraturze pracę mogą podjąć osoby, które ukończyły 26 lat i nie przekroczyły wieku emerytalnego. Możliwe jest zarówno późniejsze odbycie aplikacji, jak i powrót do zawodu po kilkuletniej przerwie.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jedynym miejscem pracy dla prokuratora jest prokuratura. Nie ma możliwości, by jego pracodawcą była inna instytucja niż państwo.
ZAROBKI
Zarobki prokuratorów regulują odpowiednie przepisy prawa, zatem są one w zasadzie niezależne od budżetu danej prokuratury. Zależą za to od stanowiska, które prokurator zajmuje w hierarchii oraz od prokuratury, w której pracuje. Doświadczeni prokuratorzy zarabiają około 6000 zł. Ponadto za zajmowanie stanowisk kierowniczych prokuratorzy otrzymują kilkunastoprocentowe dodatki.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?