Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?
Lista stanowisk - Mediator Sądowy
Mediator Sądowy
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Mediator sądowy to nowa profesja, wprowadzona w myśl przepisów z grudnia 2005 roku. Osoba zatrudniona w tym charakterze ma za zadanie wysłuchanie racji obydwu stron konfliktu będącego przedmiotem sprawy cywilnej i wspólne opracowanie ugody pomiędzy nimi. Mediator sądowy ma obowiązek zachowania pełnej neutralności, korzystanie z jego usług nie ma charakteru obligatoryjnego, jednak ugoda zawarta pomiędzy stronami w jego obecności i zatwierdzona przez są ma taką samą moc prawną jak ugoda zawarta przed samym sądem. Mediator trzyma się ściśle wytyczonych prawnie procedur w rozwiązywaniu konfliktów, nie będąc samemu w żadnym stopniu zaangażowanym w sprawę. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzeni czasu, pieniędzy i nerwów, ominięcie zbędnych formalności i nieprzyjemności na sali sądowej.
WYMAGANIA
Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze mediatora sądowego jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia. Wbrew jednak pozorom nie musi być to wykształcenie prawnicze, choć i takie jest dopuszczane. Zwłaszcza w przypadku spraw rodzinnych i temu podobnych równie pożądane są osoby legitymujące się dyplomem ukończenia kierunków takich jak psychologia, socjologia, etc. Mediatorem, wedle stosownej ustawy, może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca z pełni praw publicznych. Niezwykle ważne okazują się także cechy personalne kandydata – cierpliwość, umiejętność zachowania obiektywizmu i bezstronności w rozwiązywanych konfliktach.
WARUNKI PRACY
Praca mediatora odbywa się w sądzie lub biurze mediacyjnym; opiera się na analizowaniu sytuacji przedstawianej przez klientów i wspólnym opracowywaniu rozwiązania satysfakcjonującego obydwie strony.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Możliwości zatrudnienia stwarzają sądy i prywatne biura mediacyjne.
ZAROBKI
Zarobki mediatora są rozliczane w oparciu o poszczególne „zlecenia”; jego zysk wynosi przeważnie 1% od przedmiotu sporu, lecz nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych za jedną sprawę.
Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?