Lista stanowisk - Mediator Sądowy

Polecane oferty - Prawo

Mediator Sądowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Mediator sądowy to nowa profesja, wprowadzona w myśl przepisów z grudnia 2005 roku. Osoba zatrudniona w tym charakterze ma za zadanie wysłuchanie racji obydwu stron konfliktu będącego przedmiotem sprawy cywilnej i wspólne opracowanie ugody pomiędzy nimi. Mediator sądowy ma obowiązek zachowania pełnej neutralności, korzystanie z jego usług nie ma charakteru obligatoryjnego, jednak ugoda zawarta pomiędzy stronami w jego obecności i zatwierdzona przez są ma taką samą moc prawną jak ugoda zawarta przed samym sądem. Mediator trzyma się ściśle wytyczonych prawnie procedur w rozwiązywaniu konfliktów, nie będąc samemu w żadnym stopniu zaangażowanym w sprawę. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzeni czasu, pieniędzy i nerwów, ominięcie zbędnych formalności i nieprzyjemności na sali sądowej.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze mediatora sądowego jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia. Wbrew jednak pozorom nie musi być to wykształcenie prawnicze, choć i takie jest dopuszczane. Zwłaszcza w przypadku spraw rodzinnych i temu podobnych równie pożądane są osoby legitymujące się dyplomem ukończenia kierunków takich jak psychologia, socjologia, etc. Mediatorem, wedle stosownej ustawy, może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca z pełni praw publicznych. Niezwykle ważne okazują się także cechy personalne kandydata – cierpliwość, umiejętność zachowania obiektywizmu i bezstronności w rozwiązywanych konfliktach.


WARUNKI PRACY

Praca mediatora odbywa się w sądzie lub biurze mediacyjnym; opiera się na analizowaniu sytuacji przedstawianej przez klientów i wspólnym opracowywaniu rozwiązania satysfakcjonującego obydwie strony.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają sądy i prywatne biura mediacyjne.


ZAROBKI

Zarobki mediatora są rozliczane w oparciu o poszczególne „zlecenia”; jego zysk wynosi przeważnie 1% od przedmiotu sporu, lecz nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych za jedną sprawę.

Praca Mediator Sądowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.