– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Kurator
Kurator
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Celem pracy kuratora zawodowego jest wsparcie, opieka oraz szeroka pomoc doradcza i socjalna osobom, które na mocy sądowego orzeczenia zostały powierzone jego pieczy. Są to zarówno osoby dorosłe, jak i niepełnoletnie, które popełniają przestępstwa lub niewłaściwie funkcjonują w społeczeństwie. Kurator ma za zadanie kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań swoich podopiecznych.
Nadzór kuratora jest formą resocjalizacji i wychowania. W swej pracy kurator najczęściej pełni dozór i nadzór. Ten pierwszy orzeka sąd karny, o drugim decyduje sąd rodzinny. W obu przypadkach praca kuratora wygląda bardzo podobnie. Polega na utrzymywaniu częstych kontaktów z podopiecznymi, zdobywaniu informacji o ich problemach, potrzebach, życiu codziennym. Informacje te zdobywa zarówno z rozmów z podopiecznymi, wizytacji w terenie, rozmów z ich sąsiadami, rodziną itp.
Problemy, z którymi styka się kurator są bardzo różne. Najczęściej są to różnego rodzaju uzależnienia, choroby, bieda, problemy rodzinne, bezrobocie. Zebrane informacje powinny posłużyć do zbudowania metod rozwiązania problemów podopiecznych. Największą trudnością jest dostosowanie tych metod do realnych możliwości tak, by plan kuratora nie był tylko pobożnym życzeniem, ale prawdziwą szansą dla podopiecznych.
Na zlecenie sądu kurator może także przeprowadzać wywiady środowiskowe i pomagać osobom zwalnianym z zakładów karnych, wychowawczych i poprawczych.
WARUNKI PRACY
Kurator pracuje w bardzo różnych miejscach. Przede wszystkim są to mieszkania dozorowanych oraz budynek sądu. Informacje zbierane są także w komisariatach policji, prokuraturze, szkole i miejscu pracy podopiecznych. Kurator musi się między tymi miejscami często przemieszczać, co czasami jest utrudnione. Wizytacje podopiecznych w domach bardzo często oznaczają poruszanie się po najniebezpieczniejszych dzielnicach miasta. Kurator musi być także przygotowany na to, że podczas wykonywania swojej pracy trafi na awantury, sceny przemocy domowej czy kłótnie i libacje alkoholowe.
Praca kuratora ma charakter indywidualny i samodzielny. Ponieważ każdy przypadek, z którym się styka jest inny, różne są też metody postępowania. Istotne jest indywidualne podejście, które pozwoli dostosować formy pomocy do rzeczywistych potrzeb. Kurator w swej pracy niemal cały czas styka się z ludźmi z różnych środowisk. Nie wszyscy go akceptują, nie wszyscy są chętni do pomocy i współpracy.
Kurator wykonywanie swych obowiązków dzieli między sąd i pracę w terenie. O ile dyżury w sądzie można ująć w stałe ramy czasowe, o tyle pracę w terenie nierzadko wykonuje popołudniami czy w dni wolne od pracy. Sam decyduje o czasie i metodach swoich działań. Musi przy tym pamiętać, że jego praca jest niezwykle odpowiedzialna, gdyż na podstawie zebranych informacji i wysnutych wniosków sąd podejmuje decyzje np. o pozbawieniu praw rodzicielskich.
WYMAGANIA
Ponieważ praca kuratora opiera się na kontaktach z ludźmi, najważniejszą cechą, którą powinien posiadać jest umiejętność nawiązywania kontaktów, budowania zaufania i więzi emocjonalnej. Kurator musi rozumieć potrzeby i problemy osób, którymi się zajmuje, ale nie może mu to przesłonić obiektywnej oceny sytuacji. Ważne, by był spostrzegawczy i potrafił wyciągać logiczne wnioski. Jak zostało to zaznaczone powyżej, jego praca jest bardzo odpowiedzialna, dlatego wszystkie osądy i opinie musi wydawać ze świadomością ich konsekwencji dla jego podopiecznych.
Ze względu na częstotliwość przemieszczania się oraz miejsca, w które musi docierać kurator, pracy tej nie mogą wykonywać osoby niepełnosprawne.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Kurator powinien posiadać wyższe wykształcenie z pedagogiki, psychologii, socjologii. Ukończenie studiów z innej dziedziny nie zamyka drogi do wykonywania tego zawodu. Warunkiem jest ukończenie odpowiednich studiów podyplomowych. W tym przypadku pomocne będzie doświadczenie zawodowe w pracy socjalnej.
Choć nie ma formalnych ograniczeń co do wieku, w którym rozpoczyna się pracę kuratora, to jednak preferowane są osoby młode. Wyjątkiem są osoby, które posiadają doświadczenie zawodowe w pracy o podobnym charakterze.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Kuratorów zatrudniają sądy. Nie ma innych możliwości zatrudnienia.
ZAROBKI
W zależności od zajmowanego stopnia kurator zawodowy zarabia od 3 tys. do 4 tys. zł. Do wynagrodzenia zasadniczego dochodzą liczne dodatki jak np. dodatek terenowy czy dodatek patronacki.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?