Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.
Lista stanowisk - Ratownik Pokładowy
Ratownik Pokładowy
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zadaniem zawodowego ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik pokładowy jest członkiem ekipy śmigłowca ratunkowego, wykorzystywana w wypadkach na różnym terenie, zwłaszcza zaś w ratownictwie morskim i śródlądowym. Osoba obsadzona na tym stanowisku, w zależności od miejsca zajmowanego przez niego w ekipie, może zajmować się pilotażem, konserwacją sprzętu ratowniczego, spuszczaniem się na linie lub drabince sznurowej, celem wciągnięcia poszkodowanych na pokład śmigłowca. Szczególnie akcje ratunkowe prowadzone na obszarze otwartych akwenów wymagają szczególnych umiejętności i wykorzystania specjalistycznego sprzętu – krzesełek, noszy, lin, uprzęży, etc. Dlatego też ratownicy pokładowi zmuszeni są do posiadania szczególnych zdolności ekstremalnych – kończą nie tylko kursy ratownicze, lecz także alpinistyczne, wspinaczkowe, kursy nurkowania czy skoków na spadochronie.
WYMAGANIA
Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika pokładowego stawia się liczne wymagania kwalifikacyjne, dotyczące jednak głównie ich warunków fizycznych i psychicznych, praktycznych uzdolnień i umiejętności. Kandydaci muszą posiadać także średnie wykształcenie i dyplom ukończenia szkoły chorążych Wojska Polskiego. Osoby chcące pozyskać angaż muszą podjąć zawodową służbę wojskową. Następnym krokiem do objęcia stanowiska jest przejście licznych testów wytrzymałościowych i zdrowotnych, wliczając te odbywające się w komorze dekompresyjnej, etc. Stanowisko obsadzane jest głównie mężczyznami w wieku do 35 lat, legitymującymi się ponadto certyfikatami ukończenia wspomnianych wcześniej kursów alpinistycznych, spadochronowych, wspinaczkowych, płetwonurka, czy ratownika.
WARUNKI PRACY
Praca ratownika pokładowego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób potrzebujących jego pomocy. Wykonywanie codziennych obowiązków wymaga także sił fizycznych i odporności na stres.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Ratownictwo pokładowe jest formą służby wojskowej, do podjęcia tejże profesji konieczne jest wstąpienie w szeregi armii zawodowej.
ZAROBKI
Zarobki ratownika pokładowego są niezwykle trudne do określenia. Trud pracy wynagradza jednak poza pensją także ogromna satysfakcja, czerpana z udanych akcji ratowniczych.
Najnowsze artykuły

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Storytelling w marketingu
Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?
Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu
– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?
– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?