Lista stanowisk - Ratownik Pokładowy

Ratownik Pokładowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem zawodowego ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik pokładowy jest członkiem ekipy śmigłowca ratunkowego, wykorzystywana w wypadkach na różnym terenie, zwłaszcza zaś w ratownictwie morskim i śródlądowym. Osoba obsadzona na tym stanowisku, w zależności od miejsca zajmowanego przez niego w ekipie, może zajmować się pilotażem, konserwacją sprzętu ratowniczego, spuszczaniem się na linie lub drabince sznurowej, celem wciągnięcia poszkodowanych na pokład śmigłowca. Szczególnie akcje ratunkowe prowadzone na obszarze otwartych akwenów wymagają szczególnych umiejętności i wykorzystania specjalistycznego sprzętu – krzesełek, noszy, lin, uprzęży, etc. Dlatego też ratownicy pokładowi zmuszeni są do posiadania szczególnych zdolności ekstremalnych – kończą nie tylko kursy ratownicze, lecz także alpinistyczne, wspinaczkowe, kursy nurkowania czy skoków na spadochronie.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika pokładowego stawia się liczne wymagania kwalifikacyjne, dotyczące jednak głównie ich warunków fizycznych i psychicznych, praktycznych uzdolnień i umiejętności. Kandydaci muszą posiadać także średnie wykształcenie i dyplom ukończenia szkoły chorążych Wojska Polskiego. Osoby chcące pozyskać angaż muszą podjąć zawodową służbę wojskową. Następnym krokiem do objęcia stanowiska jest przejście licznych testów wytrzymałościowych i zdrowotnych, wliczając te odbywające się w komorze dekompresyjnej, etc. Stanowisko obsadzane jest głównie mężczyznami w wieku do 35 lat, legitymującymi się ponadto certyfikatami ukończenia wspomnianych wcześniej kursów alpinistycznych, spadochronowych, wspinaczkowych, płetwonurka, czy ratownika.


WARUNKI PRACY

Praca ratownika pokładowego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób potrzebujących jego pomocy. Wykonywanie codziennych obowiązków wymaga także sił fizycznych i odporności na stres.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Ratownictwo pokładowe jest formą służby wojskowej, do podjęcia tejże profesji konieczne jest wstąpienie w szeregi armii zawodowej.


ZAROBKI

Zarobki ratownika pokładowego są niezwykle trudne do określenia. Trud pracy wynagradza jednak poza pensją także ogromna satysfakcja, czerpana z udanych akcji ratowniczych.

Praca Ratownik Pokładowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?