Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Specjalista ds. Kontroli Jakości
Polecane oferty - Kontrola jakości
-
Inspektor ds. urządzeń technicznych
Urząd Dozoru Technicznego Wrocław praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Vigilance Specialist
Coloplast Business Centre Sp z o.o. Szczecin praca zdalnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online
Specjalista ds. Kontroli Jakości
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Osoba pracująca w tym zawodzie kontroluje wszystkie lub wybrane fazy procesu produkcyjnego i zapobiega wytwarzaniu towarów złej jakości. W zależności od miejsca pracy zakres czynności kontrolera jakości jest zróżnicowany. Każdy specjalista pracujący w tym zawodzie musi na bieżąco gromadzić i uzupełniać wiedzę o obecnych potrzebach rynku w zakresie wymogów jakościowych stawianych towarom, zgłoszonych patentach i nowościach technologicznych.
Wiele firm posiada własne systemy zapewnienia jakości, które opierają się na realizowaniu wszystkich procesów i operacji związanych z danym towarem według wcześniej ustalonych założeń wynikających z potrzeb odbiorcy. Do podstawowych zadań specjalisty zajmującego się kontrolą jakości należy określenie głównych cech i wymagań jakościowych wytwarzanych wyrobów, wykonanie ich specyfikacji z uwzględnieniem wymagań norm europejskich ISO oraz wybór modelu zapewnienia jakości. Na tej podstawie tworzy on teoretyczny system, w którym określona jest struktura organizacyjna i procedury działań na każdym stanowisku wpływającym w jakimkolwiek stopniu na jakość wyrobu.
Kontroler jakości musi także prowadzić dokumentację wprowadzonego systemu a także odpowiada za dokonywanie okresowych weryfikacji stanu jakości wyrobu czy usługi. W przypadku konieczności wprowadzenia w realizowanym procesie zmian technologicznych współpracuje przy opracowywaniu procedur ich wprowadzenia i steruje wprowadzeniem tych zmian.
Kontrola jakości jest obecna w całym procesie produkcyjnym. Zaczyna się od kontroli dostarczonych materiałów, półproduktów i produktów. Kolejny etap to kontrola jakości na poszczególnych etapach procesu wytwarzania a także sposobu i warunków jego przechowywania oraz transportu.
WARUNKI PRACY
Kontroler jakości pracuje w różnych miejscach. Mogą to być zarówno budynki biurowe, jak i hale produkcyjne, laboratoria, magazyny. Od rodzaju kontrolowanego wyrobu bądź usługi zależą szczegółowe warunki jego pracy, takie jak np. styczność z substancjami toksycznymi.
Zawód ten ma charakter indywidualny i samodzielny, szczególnie na etapie projektowania oraz oceny i podejmowania decyzji. W pracy bardzo często kontaktuje się z innymi pracownikami firmy lub instytucji, w której pracuje, ale także z osobami odpowiedzialnymi za pakowanie, transport, czy niezadowolonymi konsumentami, którzy zgłoszą reklamacje.
Praca ta odbywa się w normalnych porach w ciągu dnia i zazwyczaj trwa około 8 godzin. Wyjątkiem są duże zakłady, które pracują w systemie zmianowym, często również w dni wolne od pracy.
WYMAGANIA
Ważnymi cechami w tym zawodzie są dobra pamięć, podzielność uwagi, spostrzegawczość i systematyczność, a także umiejętność syntezy i analizy, przekazywania wiedzy i przekonywania. Istotne są też umiejętności współpracy z ludźmi oraz konsekwencja w działaniu. Ponadto kontroler jakości powinien być cierpliwy i skrupulatny oraz posiadać szeroką wiedzę fachową. Pożądane są też umiejętności kierownicze, łatwość podejmowania szybkich decyzji, inicjatywa, dokładność oraz zainteresowanie nauką i techniką.
Nie ma szczególnych wymagań co do stanu zdrowia kontrolera jakości. Powinien cechować się dobrą ogólną wydolnością fizyczną. Przeciwwskazaniem są wady wzroku i słuchu, których nie można skorygować. Zawód ten mogą uprawiać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Kontroler jakości musi mieć wyższe wykształcenie. Choć preferowani są absolwenci uczelni technicznych, to zawód ten mogą uprawiać również humaniści. Najważniejsze, by studia pozwoliły kontrolerowi zrozumieć podstawy technologiczne procesu, którego kontrolą ma się zajmować. Kilka uczelni w Polsce kształci już na kierunkach dotyczących inżynierii i zarządzania jakością. Bardzo przydatna jest znajomość języków obcych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Kontroler jakości może pracować praktycznie wszędzie tam, gdzie coś się produkuje i gdzie można podnosić jakość produktów przez ulepszenie procesu jego wytwarzania. Systemy zarządzania jakością funkcjonują też w firmach usługowych i instytucjach. Kontrolerzy odpowiadają tam za podnoszenie jakości świadczonych usług.
ZAROBKI
Kontroler jakości to zawód całkiem dobrze płatny jak na polskie warunki. Szczegóły zależą od stanowiska w hierarchii firmy oraz zakresu obowiązków, jednak zazwyczaj osoby odpowiedzialne za wprowadzenie i funkcjonowanie systemów jakości zarabiają więcej niż wynosi średnia krajowa.
Najnowsze oferty - Kontrola jakości
-
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
-
Inżynier jakości / Asystent pełnomocnika ZSZ
Teleyard Sp. z o.o. Szczecin praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior / asystent umowa o pracę pełny etat -
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
-
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
-
Specjalista ds. zapewnienia jakości dostawców
Poland Tokai Okaya Manufacturing Sp. z o.o. Ostaszewo (pow. toruński, gm. Łysomice) praca stacjonarna za 2 dni wygasaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Specjalista ds. jakości
Knauf Interfer Aluminium sp. z o.o. Opole praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Kontroler jakości / Klasyfikator
AMS Metal Sp. z o.o. Siemianowice Śląskie praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Młodszy Specjalista Wsparcia Kontroli Jakości
Polpharma Biologics Gdańsk praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?