Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?
Lista stanowisk - Specjalista ds. Kontroli Jakości
Polecane oferty - Kontrola jakości
-
Pracownik ds. kontroli jakości ruchu kolejowego
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Warszawa praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa na zastępstwo pełny etat 5 000 - 8 000 zł brutto/mies. -
Asystent / Asystentka ds. kontroli jakości i ochrony środowiska
Elanders Polska Sp. z o.o. Płońsk praca stacjonarnamłodszy specjalista (junior) / asystent pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Specjalista ds. Kontroli Jakości
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Osoba pracująca w tym zawodzie kontroluje wszystkie lub wybrane fazy procesu produkcyjnego i zapobiega wytwarzaniu towarów złej jakości. W zależności od miejsca pracy zakres czynności kontrolera jakości jest zróżnicowany. Każdy specjalista pracujący w tym zawodzie musi na bieżąco gromadzić i uzupełniać wiedzę o obecnych potrzebach rynku w zakresie wymogów jakościowych stawianych towarom, zgłoszonych patentach i nowościach technologicznych.
Wiele firm posiada własne systemy zapewnienia jakości, które opierają się na realizowaniu wszystkich procesów i operacji związanych z danym towarem według wcześniej ustalonych założeń wynikających z potrzeb odbiorcy. Do podstawowych zadań specjalisty zajmującego się kontrolą jakości należy określenie głównych cech i wymagań jakościowych wytwarzanych wyrobów, wykonanie ich specyfikacji z uwzględnieniem wymagań norm europejskich ISO oraz wybór modelu zapewnienia jakości. Na tej podstawie tworzy on teoretyczny system, w którym określona jest struktura organizacyjna i procedury działań na każdym stanowisku wpływającym w jakimkolwiek stopniu na jakość wyrobu.
Kontroler jakości musi także prowadzić dokumentację wprowadzonego systemu a także odpowiada za dokonywanie okresowych weryfikacji stanu jakości wyrobu czy usługi. W przypadku konieczności wprowadzenia w realizowanym procesie zmian technologicznych współpracuje przy opracowywaniu procedur ich wprowadzenia i steruje wprowadzeniem tych zmian.
Kontrola jakości jest obecna w całym procesie produkcyjnym. Zaczyna się od kontroli dostarczonych materiałów, półproduktów i produktów. Kolejny etap to kontrola jakości na poszczególnych etapach procesu wytwarzania a także sposobu i warunków jego przechowywania oraz transportu.
WARUNKI PRACY
Kontroler jakości pracuje w różnych miejscach. Mogą to być zarówno budynki biurowe, jak i hale produkcyjne, laboratoria, magazyny. Od rodzaju kontrolowanego wyrobu bądź usługi zależą szczegółowe warunki jego pracy, takie jak np. styczność z substancjami toksycznymi.
Zawód ten ma charakter indywidualny i samodzielny, szczególnie na etapie projektowania oraz oceny i podejmowania decyzji. W pracy bardzo często kontaktuje się z innymi pracownikami firmy lub instytucji, w której pracuje, ale także z osobami odpowiedzialnymi za pakowanie, transport, czy niezadowolonymi konsumentami, którzy zgłoszą reklamacje.
Praca ta odbywa się w normalnych porach w ciągu dnia i zazwyczaj trwa około 8 godzin. Wyjątkiem są duże zakłady, które pracują w systemie zmianowym, często również w dni wolne od pracy.
WYMAGANIA
Ważnymi cechami w tym zawodzie są dobra pamięć, podzielność uwagi, spostrzegawczość i systematyczność, a także umiejętność syntezy i analizy, przekazywania wiedzy i przekonywania. Istotne są też umiejętności współpracy z ludźmi oraz konsekwencja w działaniu. Ponadto kontroler jakości powinien być cierpliwy i skrupulatny oraz posiadać szeroką wiedzę fachową. Pożądane są też umiejętności kierownicze, łatwość podejmowania szybkich decyzji, inicjatywa, dokładność oraz zainteresowanie nauką i techniką.
Nie ma szczególnych wymagań co do stanu zdrowia kontrolera jakości. Powinien cechować się dobrą ogólną wydolnością fizyczną. Przeciwwskazaniem są wady wzroku i słuchu, których nie można skorygować. Zawód ten mogą uprawiać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Kontroler jakości musi mieć wyższe wykształcenie. Choć preferowani są absolwenci uczelni technicznych, to zawód ten mogą uprawiać również humaniści. Najważniejsze, by studia pozwoliły kontrolerowi zrozumieć podstawy technologiczne procesu, którego kontrolą ma się zajmować. Kilka uczelni w Polsce kształci już na kierunkach dotyczących inżynierii i zarządzania jakością. Bardzo przydatna jest znajomość języków obcych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Kontroler jakości może pracować praktycznie wszędzie tam, gdzie coś się produkuje i gdzie można podnosić jakość produktów przez ulepszenie procesu jego wytwarzania. Systemy zarządzania jakością funkcjonują też w firmach usługowych i instytucjach. Kontrolerzy odpowiadają tam za podnoszenie jakości świadczonych usług.
ZAROBKI
Kontroler jakości to zawód całkiem dobrze płatny jak na polskie warunki. Szczegóły zależą od stanowiska w hierarchii firmy oraz zakresu obowiązków, jednak zazwyczaj osoby odpowiedzialne za wprowadzenie i funkcjonowanie systemów jakości zarabiają więcej niż wynosi średnia krajowa.
Najnowsze oferty - Kontrola jakości
-
Inżynier ds. jakości
Praca.pl Nowa Sól praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj bez CV -
Specjalista / Specjalistka Zapewnienia Jakości
POLPHARMA S.A. Starogard Gdański praca hybrydowaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Asystent ds. kontroli zootechnicznej
Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt Warszawa praca stacjonarnaasystent umowa o pracę aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Specjalista ds. Pomiarów
Hutchinson Poland Sp. z o.o. Łódź, ul. Lodowa 80/84 praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Starszy Specjalista / Główny Specjalista w Dziale Realizacji Kontroli w Terenowym Wydziale Kontroli XVI w Departamencie Kontroli (lekarz, lekarz dentysta)
Centrala NFZ Szczecin praca hybrydowa / stacjonarnaspecjalista mid / senior / ekspert umowa o pracę pełny etat -
Młodszy Specjalista ds. kontroli jakości
Bioagra S.A Nysa praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. Jakości
Praca.pl Wrocław praca stacjonarnaspecjalista (mid) / pracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj bez CV -
Kontroler jakości w firmie produkcyjnej
HSV Polska Sp. z o.o. Wrocław, Psie Pole praca stacjonarnaspecjalista (mid) / pracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?