Lista stanowisk - Scrum Master

Scrum Master

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Scrum jest jednym ze sposobów realizacji zwinnego (z ang. agile) podejścia do produkcji oprogramowania, którego sami twórcy, z uwagi na prostotę zamysłu, starają się nazywać metodyką. W scrumie rozwój faz produktu (nazywanych przebiegami) podzielony jest na następujące bezpośrednio po sobie i trwające od dwóch do sześciu tygodni przebiegi, po których zespół developerski powinien zaprezentować działający prototyp projektu. Do zespołu scrumowego wchodzą również właściciel projektu i zespół projektowy, a rolą scrum mastera jest zarządzanie jego pracą.

Do jego zadań należą dbanie o przestrzeganie zasad ustalonych przez zespół, zapewnienie mu wsparcia, usuwanie przeszkód, rozwiązywanie codziennych problemów oraz zapewnianie odpowiednich warunków działania. Powinien on pracować nad zwinnością, transparentnością i skuteczną komunikacją w organizacji. Do scrum mastera należy doskonalenie procesu dostarczania wysokiej jakości produktu i pomoc zespołowi w samoorganizacji. Jest on strażnikiem realizacji samego procesu i musi pilnować poprawnego jego przestrzegania.


WYMAGANIA

 

W pracy scrum mastera najważniejsze są posiadane doświadczenie i zestaw holistycznych umiejętności wpływania na zespół. Powinien on doskonale orientować we frameworku Scruma oraz znać praktyki XP. Musi on posiadać zdolność adaptacji do zmiennych warunków.

Kluczowe w jego pracy są właściwe podejście oraz rozwinięte techniki komunikacyjne. Z uwagi na fakt samoorganizowania się zespołu scrum master nie może narzucać swoich zasad, lecz jedynie na podstawie obserwacji sugerować pewne udoskonalenia lub zmiany. Stąd wysokie wymagania dotyczące umiejętności interpersonalnych.


WARUNKI PRACY

 

Z uwagi na podejście typu wizja–eksploracja zespół scrumowy oraz scrum master dysponują dużą dowolnością charakteru pracy. Cechuje się ona pozostawieniem dużej otwartości dotyczącej pracy i braku formalności jej warunków.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Scrum master może liczyć na zatrudnienie w firmach produkujących oprogramowanie i rozwiązania IT, które w swych działaniach wykorzystują tzw. zwinne metodyki zarządzania projektami. W większości oferty pracy ograniczone są do dużych aglomeracji miejskich.


ZAROBKI

 

Zarobki scrum mastera zależne są od wielkości firmy, jej klientów i wielkości projektów. Są porównywalne z wynagrodzeniem specjalisty IT, mogą więc sięgać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych brutto.

Praca Scrum Master
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?