Lista stanowisk - Młodszy Programista

Młodszy Programista

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Jak wskazuje sama nazwa zawodu, młodszy programista jest osobą stojącą nieco niżej w hierarchii firmy niż programista. Różnice  w tych dwóch zawodach ograniczają się zazwyczaj do zakresu uprawnień i zarządzania, ponieważ obowiązki programistyczne, jakie oba zawody mają są zazwyczaj jednakowe. Młodszy programista to osoba, która tworzy programy, aplikacje i narzędzia w pewnym języku programowania. Większość młodszych programistów zna co najmniej kilka języków programowania (np. C, C++, Java), lecz specjalizuje się tylko w wybranych. Zadaniami zawodowymi Młodszego Programisty są zazwyczaj: realizacja prac programistycznych dla klientów, współpraca z doświadczonym zespołem specjalistów, tworzenie oprogramowania zgodnie z dostarczonymi wytycznymi, wsparcie techniczne i rozwiązywanie problemów w istniejących produktach oraz tworzenie dokumentacji technicznej do wykonanych programów i aplikacji.


WYMAGANIA


Od kandydatów na stanowisko młodszego programisty wymaga się ukończonych studiów wyższych na kierunku informatycznym. Niektórzy pracodawcy chętnie zatrudniają też studentów ostatnich lat studiów zaocznych, którzy wykazują predyspozycje do programowania. Mimo, że doświadczenie zawodowe zdobyte na podobnym stanowisku pracy jest dużym atutem w procesie rekrutacyjnym, w przypadku studentów lub świeżo upieczonych absolwentów informatyki wystarczyć mogą odbyte staże i praktyki. Ponadto, od kandydata wymaga się dobrej znajomości przynajmniej jednego języka programowania – znajomość innych języków będzie dodatkowym atutem. Angielski to kolejny element ważny w CV kandydata – programista powinien świetnie orientować się w terminologii programistycznej i umieć tworzyć dokumentację techniczną po angielsku.


WARUNKI PRACY


Miejscem pracy Młodszego Programisty jest biuro, rzadziej jego własny dom (w przypadku wykonywania pracy zdalnej). Z przestrzeni biurowej wydzielono dla niego niewielkie stanowisko pracy, rzadko oddzielone od innych. Pracuje samodzielnie, pod nadzorem, choć często bierze udział w kilkuosobowych projektach, w trakcie których ma okazję uczyć się od starszych i bardziej doświadczonych kolegów. Typowy wymiar pracy na tym stanowisku to 8 godzin dziennie, zazwyczaj między godziną 8.00 a 18.00. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczna jest praca po godzinach.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Możliwości zatrudnienia dla Młodszego Programisty oferują firmy z niemal wszystkich branż i dziedzin gospodarki. Oczywiście najważniejszymi pracodawcami są firmy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej, jednak posady dla programistów znajdują się również w firmach finansowych, farmaceutycznych, medycznych, budowlanych i innych.


ZAROBKI


Jako, że stanowisko Młodszego Programisty jest pierwszym etapem rozwoju zawodowego w programowaniu, pensje wypłacane przedstawicielom tego zawodu nie są wysokie. Szacuje się, że średnia miesięczna pensja w zawodzie Młodszego Programisty wynosi 3200 zł brutto.

Praca Młodszy Programista
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?