Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.
Lista stanowisk - +Mainframe Developer
+Mainframe Developer
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Mainframe Developer to osoba zajmująca się projektowaniem, a następnie wdrażaniem do praktycznego użycia rozwiązań IT przy użyciu technologii i środowiska mainframe. W tym języku programowania napisane są aplikacje finansowe obsługujące różnego rodzaju banki i giełdy. Przeprowadza także testy wytworzonego oprogramowania, do których przygotowuje oraz automatyzuje odpowiednie warunki testowe. Dba o to, by aplikacje i systemy odpowiadały potrzebom klientów i były zgodne z ich aktualnymi potrzebami.
Wykonuje także zadania związane z utrzymaniem istniejących w firmie systemów informatycznych, implementuje i przygotowuje zmiany w projektach technicznych oraz opracowuje specyfikację techniczną nowych lub modernizowanych rozwiązań. Odpowiada także za sprawną pracę i konfigurację maszyn mainframe’owych.
WYMAGANIA
Do pracy na tym stanowisku potrzebne jest wykształcenie wyższe, najlepiej z zakresu informatyki, elektroniki, telekomunikacji lub automatyki. Pracodawcy wymagają także znajomości: technologii i narzędzi mainframe (z\OS, Enterprise COBOL, JCL, Control-M, ISPW); baz danych, języka zapytań SQL oraz technologii .NET (C#, Visual Studio, git). Atutem jest wiedza na temat architektur klient-serwer.
Ze względu na środowisko pracy (sektor finansowy), atutem będzie znajomość tej branży. Potrzebna jest również przynajmniej dobra znajomość języka angielskiego.
Z kwalifikacji miękkich liczą się m.in. kreatywność, komunikatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz chęć rozwoju i nauki nowych technologii i narzędzi stosowanych podczas programowania.
WARUNKI PRACY
Praca mainframe developera jest pracą stacjonarną, wykonywaną w siedzibie firmy. Większość czasu spędza on przed komputerem lub przy innych obsługiwanych przez siebie narzędziach. Bierze udział w pracach projektowych nad przygotowaniem nowych lub modernizacją już istniejących systemów. Częścią pracy są także spotkania i szkolenia innych pracowników z zakresie korzystania z narzędzi multiframe.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Miejscem pracy specjalisty w tym zawodzie są działy IT, zwłaszcza w dużych firmach i korporacjach korzystających na co dzień ze środowiska multiframe. Od lat wykorzystywane jest ono do obsługi instytucji finansowych, dlatego tego typu specjalistów szukają m.in. banki, domy maklerskie czy fundusze inwestycyjne.
ZAROBKI
Początkujący programiści otrzymują pensję w wysokości ok. 2 tys. zł miesięcznie, jednak już w pierwszym roku pracy mogą liczyć na podwyżkę, niekiedy nawet o tysiąc złotych. Specjalista z 2-2,5 letnim doświadczeniem zarabiają dwukrotność początkowej kwoty, czyli 4 tys. zł.
Praca +Mainframe DeveloperNajnowsze artykuły

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Storytelling w marketingu
Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?
Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu
– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?
– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?