Lista stanowisk - Inżynier DevOps

Polecane oferty - Informatyka / Programowanie

  • Inżynier ds. Platform Chmurowych

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 dni
    Forma współpracy: Umowa o pracy Model pracy: praca hybrydowa (możliwość 100% pracy zdalnej) Rekrutacja: 100% zdalna Zakres obowiązków na tym stanowisku będzie obejmował: ​ Zarządzanie i monitorowanie wdrożeń usług chmurowych w Microsoft Azure Wdrażanie, konfigurowanie usług i...
  • Inżynier DevOps (Azure/Databriks)​

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 dni
    Zakres obowiązków:​ Ścisła współpraca z zespołem przy rozwoju korporacyjnej platformy danych opartej o Azure oraz Databricks; Rozwijanie infrastruktury jako kodu (IaC) przy użyciu Terraform/Bicep w celu zwiększenia bezpieczeństwa, niezawodności i re-używalności. Konfigurowanie...

Inżynier DevOps

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Pojęcie DevOps stanowi połączenie dwóch angielskich słów – development (rozwój) oraz operations (operacje) – i idealnie oddaje charakter pracy inżyniera DevOps. Zadaniem osoby pracującej na tym stanowisku jest połączenie działań charakterystycznych dla działów rozwoju i developerów programujących aplikacje oraz działów utrzymania administratorów utrzymujących środowiska, w których te aplikacje działają. Celem inżyniera jest synergia działań związanych z tworzeniem kodu z infrastrukturą oraz usprawnienie komunikacji między zespołami i różnymi warstwami zarządzania w danej organizacji.

Do zadań inżyniera DevOps należą m.in.: współpraca z programistami i testerami w procesie przygotowania oprogramowania, administracja systemu operacyjnego, troubleshooting, konfiguracja i utrzymywanie środowisk developerskich, obsługa zadań związanych z bieżącym utrzymaniem systemów informatycznych, automatyzacja powtarzanych czynności i skracanie cyklu wytwarzania oprogramowania, wdrażanie strategii bezpieczeństwa systemów i sieci czy współpraca z zespołami developerów i QA.


WYMAGANIA

 

Preferowane jest wykształcenie wyższe drugiego stopnia (techniczne). Niezbędna jest także dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie (min. B2). Najważniejsze jednak są umiejętności oraz znajomość systemów, narzędzi i języków programowania. Kluczowa okazuje się znajomość środowiska Linux (CentOs, RedHat, Debian, Ubuntu), języków skryptowych (Bash, Perl/Python, csh, Groovy, Fedora, Ruby), narzędzi budowania oprogramowania, doświadczenie w pracy z bazami danych, znajomość narzędzi (Puppet, Jenkins, Hudson, Apache Tomcat, Artifactory).


WARUNKI PRACY

 

Środowiskiem inżyniera DevOps jest praca przy komputerze w pomieszczeniach biurowych. Pracownicy otrzymują liczne benefity pozapłacowe: karty na zajęcia sportowe, prywatną opiekę medyczną, finansowanie kosztów szkoleń, udział w konferencjach technicznych i pozatechnicznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Praca dla inżynierów DevOps z reguły dostępna jest w dużych ośrodkach miejskich. Oferują je miejsca takie jak centra programistyczne dużych firm, firmy oferujące usługi doradcze i rozwiązania IT, działy programistyczne, firmy zajmujące się dostarczaniem i projektowaniem oprogramowania dla biznesu.


ZAROBKI

Zarobki na początku kształtują się na poziomie 4000–10 000 zł brutto. Doświadczeni pracownicy są w stanie osiągnąć pułap kilkunastu tysięcy zł miesięcznie.

Praca Inżynier DevOps
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.