Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?
Lista stanowisk - Architekt Sieci
Polecane oferty - Informatyka / Administracja
-
Administrator infrastruktury IT
specjalista mid / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online
Architekt Sieci
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Osoba na tym stanowisku jest jednym z niezbędnych członków każdego zespołu projektowego w branży IT. Zawodowo zajmuje się tworzeniem projektów w zakresie architektury sieci oraz nadzoruje proces ich wdrażania do praktycznego użycia.
W codziennej pracy odpowiada za rozwój i wsparcie techniczne dotyczące takich rozwiązań, jak m.in. roadmaps oraz „high level designs” oraz wprowadzenia do nich niezbędnych zmian i modyfikacji.
WYMAGANIA
Do pracy jako architekt sieci preferowane jest wyższe wykształcenie o profilu informatycznym poparte odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Ten drugi czynnik jest dla niektórych firm nawet ważniejszy i uzależnia zatrudnienie kandydata na samodzielnym stanowisku.
Musi posiadać wiedzę na temat budowy baz danych i zasad bezpieczeństwa dotyczących środowiska sieciowego. Niezbędna jest także znajomość zagadnień branżowych, takich jak Network design, DMZ, Security, Network (Foundry, Cisco), Firewalls oraz umiejętność pracy w zgodzie z obowiązującymi standardami ICT.
Ważna jest również znajomość języka angielskiego, który stanowi podstawową formę komunikacji w branży. Architekt powinien być także osobą komunikatywną, pomysłową, sprawnie organizującą swoją pracę oraz potrafiącą pracować samodzielnie, jak i w zespole.
WARUNKI PRACY
Architekt sieci pracuje głównie przy użyciu komputera, za pomocą którego tworzy nowe rozwiązania sieciowe. Do pracy wykorzystuje także laboratoria i obiekty testowe, na których sprawdza ich funkcjonalność
Regularnie uczestniczy w spotkaniach projektowych z klientami, jak również wewnątrz swojego zespołu. Podczas nich udziela rekomendacji i porad dotyczących możliwego usprawnienia funkcjonujących sieci.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Architekt może szukać pracy w firmach posiadających działy IT i tworzących rozwiązania w zakresie sieci informatycznych na własny użytek, jak również w firmach świadczących tego typu usługi na rzecz klientów zewnętrznych. Niektórzy specjaliście pracują w oparciu o kontrakty obejmujące realizacje jednorazowych zleceń. W ostatnich latach otworzyły się przed nimi duże możliwości rozwoju ze względu na pojawianiu się w naszym kraju wielu zagranicznych firm IT oraz łatwość wyjazdu do pracy za granicę.
ZAROBKI
Architekci sieci są jednym z lepiej opłaconych zawodów, nawet w samej branży IT. Ze względu na duży popyt na rynku ich średnia pensja przekracza w wielu przypadkach 10 tys. zł brutto. Najlepsi potrafią zarabiać nawet 13-15 tys. zł brutto. Do samego wynagrodzenia dokładane są często bonusy pozapłacowe, a przy zmianie pracy można liczyć na tzw. premie „za przejście” i atrakcyjne pakiety relokacyjne.
Praca Architekt SieciNajnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?