Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?
Lista stanowisk - Asset Manager
Asset Manager
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Asset manager to specjalista pełniący usługę zarządzania aktywami klienta biznesowego bądź indywidualnego (często o określonym progu kapitałowym). Jego zadaniem jest dopasowanie strategii inwestycyjnej to potrzeb i możliwości klienta, dobór odpowiednich instrumentów finansowych, rozpoznawanie ryzyka inwestycyjnego itp. Celem asset managera jest otworzenie przed klientem nowych możliwości inwestycyjnych i dzięki temu maksymalizacja jego zysków.
Asset manager kieruje się w pracy dogłębną wiedzą z dziedziny ekonomii. Strategię finansową dla klienta opracowuje między innymi na postawie informacji na temat dostępnego kapitału inwestycyjnego, dopuszczalnego przez klienta stopnia ryzyka finansowego, minimalnego poziomu zwrotu, maksymalnego okresu inwestycji, a także znajomości środowiska i branży, w którą chce zainwestować klient oraz ogólnych trendów rynkowych w skali lokalnej i globalnej.
ASSET MANAGER – JAK ZOSTAĆ?
W Polsce wykonywać zawód polegający na usługowym zarządzaniu aktywami klientów i doradzaniu w kwestiach inwestycji mogą tylko osoby posiadające licencję doradcy inwestycyjnego. Licencja ta wydawana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Pracodawcy poszukują osób z wykształceniem ekonomicznym lub pokrewnym, a także z bogatym doświadczeniem w obszarze asset managementu, bankowości, funduszy inwestycyjnych, rynku nieruchomości itp.
By wykonywać pracę asset managera, niezbędna jest też znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie (język biznesowy), doskonale rozwinięte umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, odporność na stres, samodzielność, doskonała organizacja pracy.
ASSET MANAGER – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?
Zakres obowiązków asset managera różni się z zależności od miejsca jego zatrudnienia. Pracownik na tym stanowisku w szczególności:
-
dokonuje oceny zdolności inwestycyjnych klienta, proponuje usprawnienia mające na celu podniesienie efektywności finansowej,
-
opracowuje strategię inwestycyjną w oparciu o posiadaną wiedzę ekonomiczną, dane rynkowe i dotyczące sytuacji finansowej konkretnego podmiotu,
-
doradza w kwestii przejęcia, sprzedaży, podziału, łączenia przedsiębiorstw,
-
dokonuje oceny ryzyka finansowego,
-
uczestniczy w planowaniu budżetu firmy,
-
współpracuje z innymi działami firmy, m.in. finansowych, obsługi klienta, realizacji projektów.
Asset manager wykonuje pracę w biurze, a także terenowo. Wymaga się od niego dyspozycyjności, gotowości do udziału w spotkaniach i wyjazdów służbowych.
ILE ZARABIA ASSET MANAGER?
Praca asset managera jest trudna i bywa bardzo stresująca. Z drugiej strony zawód ten pozwala na osiąganie bardzo wysokich zarobków. System wynagradzania pracowników często ma charakter prowizyjny. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana pensji osoby zajmującej się doradztwem inwestycyjnym wynosi 9080 zł brutto, a jedna czwarta najlepiej opłacanych pracowników zarabia co najmniej 14 280 zł brutto miesięcznie.
ASSET MANAGER – ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ
Asset managerzy mogą rozwijać się zawodowo. Wiele osób, po zdobyciu doświadczenia w renomowanej firmie, otwiera własną działalność gospodarczą. Spośród asset managerów nierzadko rekrutowani są także dyrektorzy finansowi przedsiębiorstw. Osoby obejmujące stanowisko asset managera powołuje się również często do zarządu firm.
ASSET MANAGER – PERSPEKTYWY PRACY
Na asset managerów oferty pracy czekają w bankowości, domach maklerskich czy towarzystwach funduszy inwestycyjnych.
Praca Asset ManagerNajnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?