– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Specjalista GIS / LiDAR
Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja
-
Młodszy Specjalista w Dziale Utrzymania w Zarządzie Zlewni
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Gryfice, ul. Niekładzka 9 praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa na zastępstwo / o pracę pełny etat
Specjalista GIS / LiDAR
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Specjalista GIS / LiDAR to osoba sprawnie posługująca się systemem informacji geograficznej i potrafiąca analizować i przetwarzać chmury danych LiDAR. Ze względu na szerokie zastosowanie GIS i LiDAR praca czeka w wielu branżach, a specjalista nie może narzekać na brak ofert. Myśląc o rozwoju zawodowym w tym obszarze, warto poszerzać swoje umiejętności, brać udział w kursach i szkoleniach.
WYMAGANIA NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR
Podstawowym wymaganiem pracodawców jest umiejętność wykorzystywania oprogramowania GIS (np. ArcGIS, QGIS), a także znajomość platformy do przetwarzania chmur punktów LiDAR na potrzeby projektów infrastrukturalnych i innych narzędzi np. do wizualizacji.
Ze względu na to, że firmy bardzo często są podmiotami działającymi na międzynarodowym rynku, a sam zespół specjalistów pochodzi z różnych części świata, jeden z podstawowych wymogów stanowi znajomość języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego. Dyplom uczelni wyższej nie jest zazwyczaj decydującym warunkiem, ale pracodawcy traktują go jako dodatkowy atut.
Jakie są wymagania w kwestii kompetencji miękkich? Pracodawcy poszukują ludzi, których cechują komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, zaangażowanych w pracę, samodzielnych i odpowiedzialnych.
SPECJALISTA GIS / LIDAR – ZAKRES OBOWIĄZKÓW PRACOWNIKA
GIS, z angielskiego geographic information system, to system informacji geograficznej. Jest on wykorzystywany do gromadzenia, przetwarzania, udostępniania, analizy i wizualizacji danych geograficznych. Służy m.in. do produkcji map, wizualizacji w 3D, pomaga w zarządzaniu nieruchomościami, umożliwia planowanie prac budowlanych, drogowych, rozwiązywanie problemów w zakresie ochrony środowiska.
LiDAR, czyli skaning laserowy (najczęściej z wykorzystaniem dronów) jest jedną z optycznych metod teledetekcyjnych pozyskiwania danych. Owe dane – chmury punktów – pozwalają na dokładną wizualizację skanowanych obiektów, tworzenie realistycznych modeli. LiDAR to nowoczesna metoda, mająca liczne zastosowania m.in. w branży leśnej, mapowaniu, archeologii, zarządzaniu przestrzenią, planowaniu ruchu czy poszukiwaniu źródeł gazu i ropy.
Specjalista GIS/ LiDAR zajmuje się przygotowywaniem, analizą i przetwarzaniem danych teledetekcyjnych, w tym chmury punktów LiDAR. Musi posługiwać się oprogramowaniem, znać zastosowanie i możliwości wykorzystania danych LiDAR, biegle poruszać się po tematyce analizy przestrzennej.
SPECJALISTA GIS / LIDAR – ŚREDNIE WYNAGRODZENIE
Czy ten zawód wiąże się z wysokimi zarobkami? Wiele zależy od miejsca pracy, doświadczenia pracownika i stopnia jego zaawansowania w znajomości technologicznych rozwiązań i umiejętności ich wykorzystania.
Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana, czyli środkowa wartość, pensji brutto specjalistów ds. GIS wynosi 4560 zł brutto. 25% najlepiej zarabiających pracowników otrzymuje pensje w przekraczające 5510 zł brutto. Umiejętność przetwarzania danych LiDAR z pewnością pozwoli negocjować wyższe stawki.
GDZIE SZUKAĆ PRACY NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR?
Specjalista GIS oferty pracy znajdzie w dużych firmach inżynierskich, świadczących usługi projektowania i doradztwa technicznego przy inwestycjach związanych np. z rozwojem infrastruktury transportowej czy gospodarką wodną. Mają one swoje siedziby w największych polskich miastach, a wiele z nich oferuje pracę w międzynarodowym środowisku.
Warto jednak pamiętać, że znajomość systemu GIS, kartografii, umiejętność tworzenia baz danych otwiera wiele możliwości zawodowych. Specjalistów poszukują np. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, urzędy geodezji i kartografii czy instytucje badawcze.
Praca Specjalista GIS / LiDARNajnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?