Napisanie listu motywacyjnego bywa problematyczne i dla osób stawiających dopiero pierwsze kroki na rynku pracy, i dla ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Nie każdy kandydat dysponujący cennymi umiejętnościami umie o nich opowiedzieć w sposób atrakcyjny – w końcu nie każdy rodzi się pisarzem i marketingowcem. Oto 5 przydatnych wskazówek, które pomogą w przygotowaniu dobrego dokumentu.
Lista stanowisk - Specjalista GIS / LiDAR
Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja
-
Analityk Danych GIS
Vimap Sp. z o.o. Olsztyn praca stacjonarnaspecjalista mid / junior umowa zlecenie / o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV
Specjalista GIS / LiDAR
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Specjalista GIS / LiDAR to osoba sprawnie posługująca się systemem informacji geograficznej i potrafiąca analizować i przetwarzać chmury danych LiDAR. Ze względu na szerokie zastosowanie GIS i LiDAR praca czeka w wielu branżach, a specjalista nie może narzekać na brak ofert. Myśląc o rozwoju zawodowym w tym obszarze, warto poszerzać swoje umiejętności, brać udział w kursach i szkoleniach.
WYMAGANIA NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR
Podstawowym wymaganiem pracodawców jest umiejętność wykorzystywania oprogramowania GIS (np. ArcGIS, QGIS), a także znajomość platformy do przetwarzania chmur punktów LiDAR na potrzeby projektów infrastrukturalnych i innych narzędzi np. do wizualizacji.
Ze względu na to, że firmy bardzo często są podmiotami działającymi na międzynarodowym rynku, a sam zespół specjalistów pochodzi z różnych części świata, jeden z podstawowych wymogów stanowi znajomość języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego. Dyplom uczelni wyższej nie jest zazwyczaj decydującym warunkiem, ale pracodawcy traktują go jako dodatkowy atut.
Jakie są wymagania w kwestii kompetencji miękkich? Pracodawcy poszukują ludzi, których cechują komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, zaangażowanych w pracę, samodzielnych i odpowiedzialnych.
SPECJALISTA GIS / LIDAR – ZAKRES OBOWIĄZKÓW PRACOWNIKA
GIS, z angielskiego geographic information system, to system informacji geograficznej. Jest on wykorzystywany do gromadzenia, przetwarzania, udostępniania, analizy i wizualizacji danych geograficznych. Służy m.in. do produkcji map, wizualizacji w 3D, pomaga w zarządzaniu nieruchomościami, umożliwia planowanie prac budowlanych, drogowych, rozwiązywanie problemów w zakresie ochrony środowiska.
LiDAR, czyli skaning laserowy (najczęściej z wykorzystaniem dronów) jest jedną z optycznych metod teledetekcyjnych pozyskiwania danych. Owe dane – chmury punktów – pozwalają na dokładną wizualizację skanowanych obiektów, tworzenie realistycznych modeli. LiDAR to nowoczesna metoda, mająca liczne zastosowania m.in. w branży leśnej, mapowaniu, archeologii, zarządzaniu przestrzenią, planowaniu ruchu czy poszukiwaniu źródeł gazu i ropy.
Specjalista GIS/ LiDAR zajmuje się przygotowywaniem, analizą i przetwarzaniem danych teledetekcyjnych, w tym chmury punktów LiDAR. Musi posługiwać się oprogramowaniem, znać zastosowanie i możliwości wykorzystania danych LiDAR, biegle poruszać się po tematyce analizy przestrzennej.
SPECJALISTA GIS / LIDAR – ŚREDNIE WYNAGRODZENIE
Czy ten zawód wiąże się z wysokimi zarobkami? Wiele zależy od miejsca pracy, doświadczenia pracownika i stopnia jego zaawansowania w znajomości technologicznych rozwiązań i umiejętności ich wykorzystania.
Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana, czyli środkowa wartość, pensji brutto specjalistów ds. GIS wynosi 4560 zł brutto. 25% najlepiej zarabiających pracowników otrzymuje pensje w przekraczające 5510 zł brutto. Umiejętność przetwarzania danych LiDAR z pewnością pozwoli negocjować wyższe stawki.
GDZIE SZUKAĆ PRACY NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR?
Specjalista GIS oferty pracy znajdzie w dużych firmach inżynierskich, świadczących usługi projektowania i doradztwa technicznego przy inwestycjach związanych np. z rozwojem infrastruktury transportowej czy gospodarką wodną. Mają one swoje siedziby w największych polskich miastach, a wiele z nich oferuje pracę w międzynarodowym środowisku.
Warto jednak pamiętać, że znajomość systemu GIS, kartografii, umiejętność tworzenia baz danych otwiera wiele możliwości zawodowych. Specjalistów poszukują np. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, urzędy geodezji i kartografii czy instytucje badawcze.
Praca Specjalista GIS / LiDARNajnowsze artykuły

5 porad, jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?
Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Storytelling w marketingu
Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?
Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu
– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?