Lista stanowisk - Specjalista GIS / LiDAR

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Młodszy Specjalista w Dziale Utrzymania w Zarządzie Zlewni

    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie   Gryfice, ul. Niekładzka 9    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa na zastępstwo / o pracę  pełny etat
    6 dni
    OSOBA NA TYM STANOWISKU BĘDZIE ODPOWIEDZIALNA ZA: udział w prowadzeniu spraw związanych z opracowywaniem programów, planów wieloletnich i rocznych oraz realizację zadań w zakresie utrzymania, ocenę szkód i opracowywanie planów usuwania skutków powodzi, realizację prac związanych z...

Specjalista GIS / LiDAR


CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Specjalista GIS / LiDAR to osoba sprawnie posługująca się systemem informacji geograficznej i potrafiąca analizować i przetwarzać chmury danych LiDAR. Ze względu na szerokie zastosowanie GIS i LiDAR praca czeka w wielu branżach, a specjalista nie może narzekać na brak ofert. Myśląc o rozwoju zawodowym w tym obszarze, warto poszerzać swoje umiejętności, brać udział w kursach i szkoleniach.

 

WYMAGANIA NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR

 

Podstawowym wymaganiem pracodawców jest umiejętność wykorzystywania oprogramowania GIS (np. ArcGIS, QGIS), a także znajomość platformy do przetwarzania chmur punktów LiDAR na potrzeby projektów infrastrukturalnych i innych narzędzi np. do wizualizacji.

 

Ze względu na to, że firmy bardzo często są podmiotami działającymi na międzynarodowym rynku, a sam zespół specjalistów pochodzi z różnych części świata, jeden z podstawowych wymogów stanowi znajomość języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego. Dyplom uczelni wyższej nie jest zazwyczaj decydującym warunkiem, ale pracodawcy traktują go jako dodatkowy atut.

 

Jakie są wymagania w kwestii kompetencji miękkich? Pracodawcy poszukują ludzi, których cechują komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, zaangażowanych w pracę, samodzielnych i odpowiedzialnych.

 

SPECJALISTA GIS / LIDAR – ZAKRES OBOWIĄZKÓW PRACOWNIKA

 

GIS, z angielskiego geographic information system, to system informacji geograficznej. Jest on wykorzystywany do gromadzenia, przetwarzania, udostępniania, analizy i wizualizacji danych geograficznych. Służy m.in. do produkcji map, wizualizacji w 3D, pomaga w zarządzaniu nieruchomościami, umożliwia planowanie prac budowlanych, drogowych, rozwiązywanie problemów w zakresie ochrony środowiska.

 

LiDAR, czyli skaning laserowy (najczęściej z wykorzystaniem dronów) jest jedną z optycznych metod teledetekcyjnych pozyskiwania danych. Owe dane – chmury punktów – pozwalają na dokładną wizualizację skanowanych obiektów, tworzenie realistycznych modeli. LiDAR to nowoczesna metoda, mająca liczne zastosowania m.in. w branży leśnej, mapowaniu, archeologii, zarządzaniu przestrzenią, planowaniu ruchu czy poszukiwaniu źródeł gazu i ropy.

 

Specjalista GIS/ LiDAR zajmuje się przygotowywaniem, analizą i przetwarzaniem danych teledetekcyjnych, w tym chmury punktów LiDAR. Musi posługiwać się oprogramowaniem, znać zastosowanie i możliwości wykorzystania danych LiDAR, biegle poruszać się po tematyce analizy przestrzennej.

 

SPECJALISTA GIS / LIDAR –  ŚREDNIE WYNAGRODZENIE

 

Czy ten zawód wiąże się z wysokimi zarobkami? Wiele zależy od miejsca pracy, doświadczenia pracownika i stopnia jego zaawansowania w znajomości technologicznych rozwiązań i umiejętności ich wykorzystania.

 

Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana, czyli środkowa wartość, pensji brutto specjalistów ds. GIS wynosi 4560 zł brutto. 25% najlepiej zarabiających pracowników otrzymuje pensje w przekraczające 5510 zł brutto. Umiejętność przetwarzania danych LiDAR z pewnością pozwoli negocjować wyższe stawki.

 

GDZIE SZUKAĆ PRACY NA STANOWISKU SPECJALISTY GIS / LIDAR?

 

Specjalista GIS oferty pracy znajdzie w dużych firmach inżynierskich, świadczących usługi projektowania i doradztwa technicznego przy inwestycjach związanych np. z rozwojem infrastruktury transportowej czy gospodarką wodną. Mają one swoje siedziby w największych polskich miastach, a wiele z nich oferuje pracę w międzynarodowym środowisku.

 

Warto jednak pamiętać, że znajomość systemu GIS, kartografii, umiejętność tworzenia baz danych otwiera wiele możliwości zawodowych. Specjalistów poszukują np. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, urzędy geodezji i kartografii czy instytucje badawcze.

Praca Specjalista GIS / LiDAR
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?