Praca.pl Poradniki List motywacyjny
Fakty i mity o liście motywacyjnym

Fakty i mity o liście motywacyjnym

 
Fakty i mity o liście motywacyjnym

Po co komu list motywacyjny? – pytają setki kandydatów, patrząc na ogłoszenia, w których pracodawcy wymagają tego dokumentu. Czy to archaiczny pomysł i zupełny przeżytek w czasach, kiedy mamy tak wiele na głowie? A może wręcz przeciwnie – list wciąż pokazuje, komu na pracy zależy, a kto wysyła swoje aplikacje masowo, czytając ogłoszenia tylko pobieżnie. Oto kilka faktów i mitów na temat listów motywacyjnych.

 

MIT 1: W dzisiejszych czasach nie czyta się listów motywacyjnych


CV i list motywacyjny to dwa podstawowe dokumenty w rekrutacji. Bardzo wielu kandydatów uważa, że pracodawca co prawda dodaje w ogłoszeniu wymóg przygotowania listu, ale przecież na pewno ich nie czyta… Zwłaszcza kiedy rekrutacja prowadzona jest na specjalistyczne stanowisko, zupełnie niezwiązane z naukami humanistycznymi, może nam się wydawać, że list motywacyjny do pracy to zbędny dodatek, nad którym i tak nikt się nie pochyli, więc można napisać cokolwiek. Jest to jednak jeden z bardziej popularnych mitów.

Warto mieć świadomość, że niedbały, przekopiowany z internetowych szablonów list może pogrzebać naszą szansę na pomyślne przejście selekcji zgłoszeń. Być może pracodawca sprawdza już na etapie selekcji aplikacji, czy kandydaci potrafią jasno wyrażać swoje myśli, są świadomi swoich zawodowych atutów. To przecież cechy istotne w każdej pracy. Zatem – gdy w ogłoszeniu pojawia się wymóg napisania listu – przyłóżmy się do tego zadania.

 

MIT 2: List motywacyjny musi być długi


Im więcej, tym lepiej? Nie w tym przypadku. Długie, kwieciste opisy, metafory, złożone zdania, z których niewiele wynika, warto zostawić sobie na inną okazję. Jak napisać list motywacyjny? Konkretnie i zwięźle. Skupmy się na naszych największych atutach, pokażmy, że wiemy, jakiego pracownika szuka firma i spełniamy te oczekiwania.

Nie starajmy się jednak zaimponować rekruterowi samą objętością dokumentu, zwłaszcza kiedy planujemy pisać zdania, które nie niosą ważnych informacji. List motywacyjny wcale nie musi być długi. Najlepiej zmieścić się na jednej stronie A4, ¾ strony również w zupełności wystarczy. Zamiast mnożyć zdania, zadbaj o to, aby każde z nich miało sens i wartość.

 

MIT 3: List motywacyjny to streszczenie zawodowe


List motywacyjny jest uzupełnieniem CV, a nie inną formą do zapisywania tych samych informacji co w życiorysie. Nie traktujmy go więc jako miejsca na streszczenie zawodowe, wyliczanie naszych miejsc pracy i ukończonych szkół. List ma przede wszystkim pokazywać naszą motywację do pracy, odpowiadać na pytanie: dlaczego warto nas zatrudnić?.

W CV rekruter dostaje pakiet informacji o przebiegu naszej kariery, edukacji, ukończonych kursach, znajomości języka obcego itd. Z listu powinien dowiedzieć się czegoś więcej – jakie mamy sukcesy, jak wykorzystujemy nasze umiejętności, co cenimy sobie najbardziej i jakiej pracy szukamy.

FAKT 1: Musi być dopasowany do CV

 

Faktem jest, że list motywacyjny powinien być dopasowany do CV. Najlepiej, jeśli oba dokumenty aplikacyjne będą napisane pod konkretne ogłoszenie o pracę. W sieci można znaleźć różne gotowce – wzory listów na poszczególne stanowiska. Najczęściej są one na tyle ogólne, że pasują właściwie do każdego kandydata. Nie są też powiązane z CV. Taki list nie spełnia swojej funkcji, nic nie mówi pracodawcy o konkretnym kandydacie.

Pisząc list motywacyjny, warto nawiązywać do wymagań pracodawcy i przez to udowodnić, że spełnia się jego oczekiwania. Uniwersalna treść, np. przekopiowany z internetowej strony przykładowy list motywacyjny dla sprzedawcy, nauczyciela czy kierowcy nie pokaże pracodawcy, kim naprawdę jesteśmy.

 

FAKT 2: Powinien zawierać konkretne informacje


W opozycji do stereotypu, że list motywacyjny musi być długi, stoi fakt, że należy zawrzeć w nim jak najwięcej konkretów. Warto na chwilę wejść w buty rekrutera. Czy wolelibyśmy przeczytać, jak kandydat opisuje, że wg niego jest najlepszym sprzedawcą, ma liczne sukcesy i zna się na swoim fachu? Czy może bardziej zależałoby nam na informacjach, jakie ma osiągnięcia w sprzedaży, jakie kursy skończył itd? Nie bójmy się podawać danych liczbowych czy procentów – one uwiarygodniają całość i wiele o nas mówią. List jest okazją do przedstawienia swoich zalet, ale powinny one być poparte konkretnymi przykładami.

 

FAKT 3: Ważny jest wygląd listu motywacyjnego

 

Najważniejsza jest treść, ale wygląd listu motywacyjnego też ma znaczenie! Błędy ortograficzne i inne, niesformatowany tekst, brak akapitów zdecydowanie utrudniają czytanie i świadczą o tym, że autor dokumentu nie poświęcił mu zbyt dużo czasu i uwagi.

Używajmy jednej czcionki. Zamiast bloku tekstu, wydzielajmy poszczególne sekcje. Niech dokument będzie czytelny i łatwy w odbiorze. Nie zapominajmy, że list motywacyjny ma formalny charakter, dlatego musi spełnić ściśle określone wymagania. Trzeba podać nadawcę i odbiorcę, miejsce i datę sporządzenia oraz tytuł dokumentu. Podzielmy tekst na wstęp, rozwinięcie i zakończenie oraz zwieńczmy całość zwrotem grzecznościowym i podpisem (jeśli wysyłamy list online, podpis nie musi być odręczny). Dzięki temu rekruter od razu zauważy, że znamy zasady przygotowania dobrego listu motywacyjnego.

Sprawdź też najpopularniejsze fakty i mity na temat CV.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Delikatesy Justynka Janusz Pozański
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu   4 500 - 5 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Dbanie o poprawne saldo kasy; Obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych; Obsługa systemu kasowego POS; Rozliczenie środków płatniczych; Obsługa klientów; Dbanie o porządek w sklepie i estetykę miejsca pracy; Dbanie o prawidłowe rozmieszczenie towaru, ich jakość oraz...
  • Przedstawiciel handlowy ze znajomością języka hiszpańskiego

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    pozyskiwanie nowych klientów; prezentacja oferty firmy; promocja usług i towarów firmy; negocjowanie warunków długoterminowej współpracy; uczestnictwo w wystawach tematycznych (Automotive)
  • Koordynator / Koordynatorka ds. sprzedaży

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Gliwice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalna i kompleksowa obsługę naszych klientów; indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta; współtworzenie i koordynowanie pracy zespołu profesjonalistów, w którym liczy się wspólny sukces; dostępność towarów w dziale i ich prawidłowe...
  • Animator

    Health Resort & Medical Spa Panorama Morska   Jarosławiec (pow. sławieński, gm. Postomino)   
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa   6 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Szukamy animatorów do prowadzenia: animacji dziecięcych; animacji sportowych; animacji scenicznych; animatorów do prowadzenia zajęć fitness; Zakres obowiązków: zabawa poprzez taniec; umiejętność planowania; inicjowanie i wdrażanie kreatywnych form spędzania czasu wolnego; łatwość w...
  • Concentrix
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Co jeśli możesz być częścią czegoś wielkiego? Kiedy ostatnio oferta pracy skierowana do mieszkańców Lublina zaparła Ci dech w piersiach? Nie kojarzysz? Zatem daj szansę swojej karierze i dołącz do nowego zespołu tworzonego z myślą o Tobie w Concentrix Lublin! Czy jesteś...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Badań Laboratoryjnych

    Roca Pool - Spa Sp. z o.o.   Gryfice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    To my nauczymy Cię: Oceny fizycznych warunków surowców, Rejestracji i kontroli parametrów produkcji, Wykonywania fizycznych i mechanicznych testów nowych materiałów, Przygotowywania przykładowych materiałów dla klientów, Prowadzenia dokumentacji Laboratorium. Jeżeli posiadasz:...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.