Myślisz o pracy w branży IT? Na pewno masz na ten temat mnóstwo wyobrażeń i oczekiwań. Które są zgodne z rzeczywistością, a co jest tylko stereotypem? Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager z Capgemini rozprawia się z największymi mitami dotyczącymi pracy w IT.
Spis treści
- 1. W IT się mnóstwo zarabia
- 2. Programista jest chudy i ma koszulę w kratę
- 3. Programista czyta jedynie książki o komputerach i komiksy
- 4. Praca w IT to wieczne siedzenie przed komputerem
- 5. Praca programisty to kodowanie do końca życia
- 6. W pracy w dziale IT liczą się tylko twarde umiejętności
- 7. Każdy absolwent studiów informatycznych znajdzie pracę
1. W IT się mnóstwo zarabia
Ten mit powoduje, że na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą kandydaci na staż z oczekiwaniami na poziomie menedżera zespołu IT. Oczywiście to branża, w której można zarobić kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie – ale nie z półrocznym doświadczeniem w PHP.
2. Programista jest chudy i ma koszulę w kratę
Wizerunek „nerda” upowszechniony przez lata ulega radykalnej zmianie. Flanelowa koszula i klapki zdarzają się już niezwykle rzadko. Choć… nadal wielu programistów lubi mieć w pracy własne kapcie.
– W Capgemini panuje casual dress code, niemniej jednak w przypadku wizyty klienta garnitur czy elegancka koszula są wymagane. Co do mitu wizerunku programisty – zdecydowana większość członków zespołu to ludzie bardzo wysportowani – tłumaczy Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager z Capgemini.
3. Programista czyta jedynie książki o komputerach i komiksy
Seriale takie jak „Big Bang Theory” i „IT crown” umacniają stereotyp człowieka, który nie radzi sobie w kontaktach z innymi, jest mało towarzyski i jeśli już gdzieś wychodzi wieczorem, to jest to najwyżej zlot miłośników komiksów. Tymczasem branża IT jest niezwykle aktywna społecznie.
– Rozwój osobisty to nie tylko nauka IT! Nasz zespół organizuje bardzo dużo wspólnych wyjść – piwo, kino, sport itp. To nie zbiór „nerdów”, a bardzo towarzyskich ludzi. Dodatkowo staramy się być obecni grupowo na każdym ważnym wydarzeniu IT w Krakowie – wyjaśnia Bartłomiej Czudek z Capgemini.
4. Praca w IT to wieczne siedzenie przed komputerem
Godziny siedzenia przed monitorem i garb od pochylania się nad klawiaturą – tak często wyobrażamy sobie pracę developera. W nowoczesnych firmach IT wygląda to jednak zupełnie inaczej.
– W naszych zespołach bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby każdy programista miał kontakt z klientem. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie piszemy kodu dla siebie, tylko po to, aby przynieść wartość biznesową naszemu klientowi. To dlatego każdy programista jest osobiście odpowiedzialny przed odbiorcą za swoje wyniki. Praca inżyniera nie opiera się jedynie na kodowaniu, ale także na zbieraniu wymagań, dbaniu o klienta poprzez prezentację swojej pracy, a także zrozumieniu, na czym polega biznes. Innymi słowy zespół jest takim zbiorem >>jednoosobowych firm<<, które potrafią ze sobą współpracować” – dodaje Bartłomiej Czudek.
5. Praca programisty to kodowanie do końca życia
Wielu studentom, którzy są dopiero na początku drogi w IT, wydaje się, że jeśli pójdą ścieżką developerską, to będą kodować do końca życia. Tymczasem IT daje wiele możliwości – od stanowisk menedżerskich poprzez rozwój w architekturze oprogramowania czy budowaniu systemów IT.
6. W pracy w dziale IT liczą się tylko twarde umiejętności
Wielu – zwłaszcza początkujących – pracowników działów IT uważa, że w pracy developera lub administratora potrzebne są jedynie techniczne, tzw. twarde kompetencje – znajomość określonych systemów, języków programowania, platform. Tymczasem z perspektywy pracodawcy równie ważne są takie umiejętności jak: współpraca w zespole, jasne wyrażanie myśli, nastawienie na realizację celów, proaktywność, dobra organizacja własnej pracy. Te kompetencje badane są w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przez specjalistę HR.
7. Każdy absolwent studiów informatycznych znajdzie pracę
Mimo tego, że popyt na programistów, wdrożeniowców i administratorów nadal przewyższa podaż, samo ukończenie studiów z zakresu informatyki nie wystarczy, by zdobyć dobrą pracę. Pracodawcy poszukują osób, które mają wiedzę i potrafią ją wykorzystać. Cenieni są pasjonaci, którzy będą się stale rozwijać – gdyż w tej branży wszystko wyjątkowo szybko się zmienia. Osoby, które nie mają zamiłowania do IT i które nie interesują się tą tematyką, mogą mieć trudności ze zdobyciem ciekawej i dobrze płatnej pracy.
Czytaj także: Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?