Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Stereotypy i mity o pracy w IT

Stereotypy i mity o pracy w IT

 
Stereotypy i mity o pracy w IT

1. W IT się mnóstwo zarabia

 

Ten mit powoduje, że na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą kandydaci na staż z oczekiwaniami na poziomie menedżera zespołu IT. Oczywiście to branża, w której można zarobić kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie – ale nie z półrocznym doświadczeniem w PHP.

 

2. Programista jest chudy i ma koszulę w kratę

 

Wizerunek „nerda” upowszechniony przez lata ulega radykalnej zmianie. Flanelowa koszula i klapki zdarzają się już niezwykle rzadko. Choć… nadal wielu programistów lubi mieć w pracy własne kapcie.

„W Capgemini panuje casual dress code, niemniej jednak w przypadku wizyty klienta garnitur czy elegancka koszula są wymagane. Co do mitu wizerunku programisty – zdecydowana większość członków zespołu to ludzie bardzo wysportowani” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

3. Programista czyta jedynie książki o komputerach i komiksy

 

Seriale takie jak „Big Bang Theory” i „IT crown” umacniają stereotyp człowieka, który nie radzi sobie w kontaktach z innymi, jest mało towarzyski i jeśli już gdzieś wychodzi wieczorem, to jest to najwyżej zlot miłośników komiksów. Tymczasem branża IT jest niezwykle aktywna społecznie.

„Rozwój osobisty to nie tylko nauka IT ;) – nasz zespół organizuje bardzo dużo wspólnych wyjść – piwo, kino, sport itp. To nie zbiór „nerdów”, a bardzo towarzyskich ludzi. Dodatkowo staramy się być obecni grupowo na każdym ważnym wydarzeniu IT w Krakowie” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

4. Praca w IT to wieczne siedzenie przed komputerem

 

Godziny siedzenia przed monitorem i garb od pochylania się nad klawiaturą – tak często wyobrażamy sobie pracę developera. W nowoczesnych firmach IT wygląda to jednak zupełnie inaczej:
„W naszych zespołach bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby każdy programista miał kontakt z klientem. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie piszemy kodu dla siebie, tylko po to, aby przynieść wartość biznesową naszemu klientowi. To dlatego każdy programista jest osobiście odpowiedzialny przed odbiorcą za swoje wyniki. Praca inżyniera nie opiera się jedynie na kodowaniu, ale także na zbieraniu wymagań, dbaniu o klienta poprzez prezentację swojej pracy, a także zrozumieniu, na czym polega biznes. Innymi słowy zespół jest takim zbiorem >>jednoosobowych firm<<, które potrafią ze sobą współpracować” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

5. Praca programisty to kodowanie do końca życia

 

Wielu studentom, którzy są dopiero na początku drogi w IT, wydaje się, że jeśli pójdą ścieżką developerską, to będą kodować do końca życia. Tymczasem IT daje wiele możliwości  – od stanowisk menedżerskich poprzez rozwój w architekturze oprogramowania czy budowaniu systemów IT.

 

6. W pracy w dziale IT liczą się tylko twarde umiejętności

 

Wielu – zwłaszcza początkujących – pracowników działów IT uważa, że w pracy developera lub administratora potrzebne są jedynie techniczne, tzw. twarde kompetencje – znajomość określonych systemów, języków programowania, platform. Tymczasem z perspektywy pracodawcy równie ważne są takie umiejętności jak: współpraca w zespole, jasne wyrażanie myśli, nastawienie na realizację celów, proaktywność, dobra organizacja własnej pracy. Te kompetencje badane są w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przez specjalistę HR.

 

7. Każdy absolwent studiów informatycznych znajdzie pracę

 

Mimo tego, że popyt na programistów, wdrożeniowców i administratorów nadal przewyższa podaż, samo ukończenie studiów z zakresu informatyki nie wystarczy, by zdobyć dobrą pracę. Pracodawcy poszukują osób, które mają wiedzę i potrafią ją wykorzystać. Cenieni są pasjonaci, którzy będą się stale rozwijać – gdyż w tej branży wszystko wyjątkowo szybko się zmienia. Osoby, które nie mają zamiłowania do IT i które nie interesują się tą tematyką, mogą mieć trudności ze zdobyciem ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Analityk Sprzedaży

    Rotenso - Grupa Thermosilesia   Ruda Śląska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Będziesz odpowiedzialny/a za: przetwarzanie i analiza danych efektywnościowych z różnych źródeł; prezentowanie wyników analiz w formie raportów i dashboardów; przygotowywanie wniosków i rekomendacji w oparciu o realizowane analizy; współpraca z innymi działami w celu optymalizacji...
  • Analityczka / Analityk ds. kontraktów it

    PKO Bank Polski   Warszawa, Chmielna 89    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: zajmujemy się realizacją zadań w zakresie umów IT z uwzględnieniem umów outsourcingu EBA oraz postanowień DORA (w tym opiniowanie umów pod kątem formalno-prawnym i finansowym), monitorujemy umowy IT mające na celu zapewnienie ciągłości usług, badamy...
  • Specjalista ds. Platform Egzaminacyjnych

    Akademia Leona Koźmińskiego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Centrum Egzaminacyjne Główne obowiązki: Organizacyjny i techniczny nadzór nad egzaminami elektronicznymi. Wprowadzanie materiałów egzaminacyjnych do systemu zgodnie z instrukcjami. Przygotowanie i prowadzenie szkoleń z obsługi platformy dla wykładowców i studentów. Techniczne i...
  • Programista C++

    CAD Projekt K&A Sp. J.   Poznań    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Może pora coś w życiu zmienić? Pracujesz w domu i czujesz, że chcesz wyjść do ludzi? Albo przytłacza Cię korporacyjna biurokracja? Zapraszamy do nas! Całą organizację tworzy ok 50 osób, które cenią sobie kontakt bezpośredni, wymianę doświadczeń i rodzinną atmosferę. Siedziba...
  • Specjalista ds. utrzymania sieci

    NetWorkS! sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Miejsce pracy: Bydgoszcz nr ref: CTO-ODN-GDA-GDE Opis zadań na stanowisku: Utrzymanie elementów sieci skonsolidowanej w trybie 24/7 na podległym obszarze zgodnie z wymaganiami SLA; Zarządzanie firmami zewnętrznymi (L1M) w zakresie usuwania awarii sieci oraz okresowych przeglądów...
  • Technik w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych

    Uniwersytet Wrocławski   Wrocław, plac Uniwersytecki 1    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Nazwa stanowiska: technik Wymiar etatu: pełny etat Liczba etatów: 1 Zakres obowiązków Wsparcie pracowników SPNJO w zakresie korzystania z systemu USOS i innych systemów informatycznych w SPNJO. Przygotowywanie zestawień i opracowywanie danych na podstawie systemu USOS. Nadzór nad systemami i...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.