Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Stereotypy i mity o pracy w IT

Stereotypy i mity o pracy w IT

 
Stereotypy i mity o pracy w IT

1. W IT się mnóstwo zarabia

 

Ten mit powoduje, że na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą kandydaci na staż z oczekiwaniami na poziomie menedżera zespołu IT. Oczywiście to branża, w której można zarobić kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie – ale nie z półrocznym doświadczeniem w PHP.

 

2. Programista jest chudy i ma koszulę w kratę

 

Wizerunek „nerda” upowszechniony przez lata ulega radykalnej zmianie. Flanelowa koszula i klapki zdarzają się już niezwykle rzadko. Choć… nadal wielu programistów lubi mieć w pracy własne kapcie.

„W Capgemini panuje casual dress code, niemniej jednak w przypadku wizyty klienta garnitur czy elegancka koszula są wymagane. Co do mitu wizerunku programisty – zdecydowana większość członków zespołu to ludzie bardzo wysportowani” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

3. Programista czyta jedynie książki o komputerach i komiksy

 

Seriale takie jak „Big Bang Theory” i „IT crown” umacniają stereotyp człowieka, który nie radzi sobie w kontaktach z innymi, jest mało towarzyski i jeśli już gdzieś wychodzi wieczorem, to jest to najwyżej zlot miłośników komiksów. Tymczasem branża IT jest niezwykle aktywna społecznie.

„Rozwój osobisty to nie tylko nauka IT ;) – nasz zespół organizuje bardzo dużo wspólnych wyjść – piwo, kino, sport itp. To nie zbiór „nerdów”, a bardzo towarzyskich ludzi. Dodatkowo staramy się być obecni grupowo na każdym ważnym wydarzeniu IT w Krakowie” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

4. Praca w IT to wieczne siedzenie przed komputerem

 

Godziny siedzenia przed monitorem i garb od pochylania się nad klawiaturą – tak często wyobrażamy sobie pracę developera. W nowoczesnych firmach IT wygląda to jednak zupełnie inaczej:
„W naszych zespołach bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby każdy programista miał kontakt z klientem. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie piszemy kodu dla siebie, tylko po to, aby przynieść wartość biznesową naszemu klientowi. To dlatego każdy programista jest osobiście odpowiedzialny przed odbiorcą za swoje wyniki. Praca inżyniera nie opiera się jedynie na kodowaniu, ale także na zbieraniu wymagań, dbaniu o klienta poprzez prezentację swojej pracy, a także zrozumieniu, na czym polega biznes. Innymi słowy zespół jest takim zbiorem >>jednoosobowych firm<<, które potrafią ze sobą współpracować” – Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager, Capgemini.

 

5. Praca programisty to kodowanie do końca życia

 

Wielu studentom, którzy są dopiero na początku drogi w IT, wydaje się, że jeśli pójdą ścieżką developerską, to będą kodować do końca życia. Tymczasem IT daje wiele możliwości  – od stanowisk menedżerskich poprzez rozwój w architekturze oprogramowania czy budowaniu systemów IT.

 

6. W pracy w dziale IT liczą się tylko twarde umiejętności

 

Wielu – zwłaszcza początkujących – pracowników działów IT uważa, że w pracy developera lub administratora potrzebne są jedynie techniczne, tzw. twarde kompetencje – znajomość określonych systemów, języków programowania, platform. Tymczasem z perspektywy pracodawcy równie ważne są takie umiejętności jak: współpraca w zespole, jasne wyrażanie myśli, nastawienie na realizację celów, proaktywność, dobra organizacja własnej pracy. Te kompetencje badane są w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przez specjalistę HR.

 

7. Każdy absolwent studiów informatycznych znajdzie pracę

 

Mimo tego, że popyt na programistów, wdrożeniowców i administratorów nadal przewyższa podaż, samo ukończenie studiów z zakresu informatyki nie wystarczy, by zdobyć dobrą pracę. Pracodawcy poszukują osób, które mają wiedzę i potrafią ją wykorzystać. Cenieni są pasjonaci, którzy będą się stale rozwijać – gdyż w tej branży wszystko wyjątkowo szybko się zmienia. Osoby, które nie mają zamiłowania do IT i które nie interesują się tą tematyką, mogą mieć trudności ze zdobyciem ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

    Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
  • Specjalista ds. Analizy i Zarządzania Bazami Danych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Bieżące zarządzanie bazami danych między działami firmy. Tworzenie systemu baz danych (typologii baz). Dokonywanie oceny skuteczności oraz efektywności baz danych. Dbanie o kompletność baz danych. Utrzymanie poziomu jakościowego baz danych. Scoring rekordów w bazach....
  • Informatyk / Specjalista IT

    SANO - Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o.   Sękowo, ul. Lipowa 10    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Technologie, których używamy Microsoft SQL Server; Windows Server; VMware; Twój zakres obowiązków zarządzenie danymi, wykonywanie backupów danych i aktualizacji oprogramowań, w tym SAP, czynny udział w procesie migracji SAP do wyższej wersji, administracja i zarządzanie infrastrukturą...
  • Administrator Systemów IT

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Branickiego 17​    praca zdalna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Rodzaj pracy: hybrydowy (pierwsze 3 miesiące w biurze, po czasie adaptacji możliwa praca zdalna) Rekrutacja: 100% zdalna; Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracy; Zakres obowiązków: bieżąca administracja, utrzymanie i rozwój środowiska VMware; tworzenie maszyn wirtualnych z wykorzystaniem...
  • Asseco Data Systems S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Zadania: przyjmowanie i obsługa zgłoszeń wsparcia (1-wsza i 2-ga linia) od klientów wewnętrznych (pracowników ADS), administracja systemami IT, pisanie raportów SQL, analiza i rozwiązywanie zgłoszeń użytkowników, proponowanie optymalnych rozwiązań dla klientów, udział w testach...
  • PGE Systemy
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój Projekt oraz zadania: Administracja systemami cyberbezpieczeństwa na platformie Microsoft Azure. Ścisła współpraca z zespołem PGE-CERT przy analizie incydentów bezpieczeństwa IT. Udział w codziennych działaniach operacyjnych Departamentu Cyberbezpieczeństwa. Udział w działaniach...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?