Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Geek w IT – jak budować karierę

Geek w IT – jak budować karierę

 
Geek w IT – jak budować karierę

Zapotrzebowanie rynku pracy na programistów stale rośnie. Nie oznacza to jednak, że każdy absolwent studiów informatycznych znajduje pracę tuż po studiach. Jak ją budować świadomie i jakie narzędzia wykorzystywać?

 

Spis treści

 Programista bez CV?

 

Specjaliści z branży zwykli mówić, że jeśli pracownik IT musi wysyłać CV w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, to znaczy, że nie jest zbyt dobrym specjalistą. Osoby cenione, z dużym doświadczeniem, które mają szerokie kompetencje, dostają tak dużo ofert pracy od headhunterów, że jeśli chcą zmienić pracę, nie muszą wysyłać aplikacji. Robią to tylko wtedy, kiedy trafią na ogłoszenie z firmy, w której chcieliby pracować, bądź opis projektu, w którym mogliby wziąć udział, wydaje się im atrakcyjny. Jak doprowadzić do tego, by nigdy nie musieć wysyłać CV i by to pracodawcy „zabijali się” o możliwość współpracy?

 

Międzynarodowe konferencje, szkolenia, spotkania branżowe

 

Ilość wydarzeń, w których może uczestniczyć pasjonat IT, jest ogromna. Są to nie tylko profesjonalnie organizowane konferencje czy szkolenia, ale również spotkania organizowane przez „nerdów”, którzy fascynują się określoną technologią czy rozwiązaniem. Zaproszenia na tego typu spotkania, na których dyskutuje się o nowościach i zmianach, rozchodzą się pocztą pantoflową – bo w tym świecie ludzie się po prostu znają. W rozwoju pomagają pracownikom również firmy – sponsorując szkolenia czy wyjazdy na konferencje bądź… proponując spotkania z wybranym guru.

– Budżet szkoleniowy staramy się wykorzystać, zapraszając międzynarodową gwiazdę ze świata IT, która robi kilkudniowe szkolenie dla całego zespołu. Takie podejście jest zdecydowanie ciekawsze i przynosi więcej benefitów niż zajęcia w autoryzowanych ośrodkach szkoleniowych. Ponadto co tydzień organizujemy wewnętrzne spotkanie, na którym wymieniamy się swoim doświadczeniem, każdy jest zobowiązany do prowadzenia takiego spotkania – tłumaczy Bartłomiej Czudek, Technical Team Manager w Capgemini.

 

Specjalizacja w określonej branży

 

Developer, który doskonale orientuje się w branży health care lub telekomunikacji, taki, który zęby zjadł na systemach ERP czy specjalizujący się w bankowości? Pracodawcy coraz częściej wymagają specjalizacji. Jeśli wybierze się ją mądrze, to może się opłacić.

 



Znajomość trendów

 

Co się dzieje w branży? Jakie nowe narzędzia wprowadzono? Jakie języki programowania są na topie? Czego warto się uczyć? Znajomość trendów i bycie na bieżąco pomaga nie tylko zwiększać wiedzę, ale również świadomie budować karierę – wiedząc, w jakim kierunku można zmierzać, co jest opłacalne, gdzie będą realizowane nowe, ciekawe projekty. Programista dbający o swoją karierę trzyma rękę na pulsie. A z czego można korzystać? Przede wszystkim z serwisów zagranicznych, poświęconych nowym technologiom, blogów, podcastów. Aby być na bieżąco, wystarczy założyć konto na Twitterze i dodać do obserwowanych najlepsze serwisy IT oraz osoby z branży, które są opiniotwórcze. Prawie każda z nich prowadzi swój serwis lub bloga.

 

 

Projekty dające wyzwania

 

Programista rozwija się wtedy, kiedy zadania, które są przed nim stawiane, są dla niego w jakimś stopniu wyzwaniem. Konieczność przeanalizowania kodu, przeczytania dokumentacji, znalezienia rozwiązania, współpracy z innymi – to elementy, które powodują, że pracownik się rozwija. Jeśli nie ma tej możliwości w pracy, często pracuje dodatkowo – np. nad rozwijaniem programów open source. Na GitHub działają 3 miliony programistów z całego świata – każdy z nich to pasjonat, który rozwija się również poza godzinami swojej pracy.

 

Pasja do kodu

 

Nawet najlepsze szkolenia czy ślęczenie nad branżową prasą nie pomogą, jeśli programiście brakuje po prostu zamiłowania do tworzenia kodu. Wiedzą to pracodawcy, którzy na tę pasję stawiają przy rekrutacji: dlatego osoby, które czują, że choć nie jest to dla nich najgorsza praca na świecie, to jednak budowanie kolejnych linijek aplikacji, wymyślanie i opracowywanie rozwiązań nie sprawia im przyjemności, powinny się przekwalifikować – np. na wdrożeniowca czy testera. Mogą też świetnie sprawdzić się w roli Project Managera. Bez pasji można być programistą, nawet niezłym, ale nigdy nie będzie się wybitnym developerem. To trzeba po prostu kochać.

 

Czytaj takżeRynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Dyrektor sprzedaży w laboratorium weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: Śląskie, Mazowieckie, Opolskie Twój zakres obowiązków: Kreowanie i wdrażanie strategii sprzedażowej, która zwiększy nasz zasięg i przychody. Budowanie i zarządzanie zespołem sprzedażowym, motywowanie go do osiągania wyznaczonych celów. Nawiązywanie...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych z materiałów biologicznych pochodzenia zwierzęcego, obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Junior Helpdesk Specialist

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Chcesz stawiać pierwsze kroki w IT i zdobywać doświadczenie w pracy z nowoczesnymi systemami i infrastrukturą? Dołącz do naszego zespołu jako Junior Helpdesk! To praca pełna wyzwań, w której nie tylko rozwiążesz realne problemy techniczne, ale też weźmiesz udział w ciekawych...
  • Diagnosta weterynaryjny – analityka ogólna

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, Aleja Krakowska 110/114 bud. B-55    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Jeśli masz kilkuletnie doświadczenie w pracy laboratoryjnej i szukasz stabilnego miejsca, w którym Twoje umiejętności naprawdę mają znaczenie – zapraszamy do naszego zespołu. Cenimy wiedzę, precyzję i odpowiedzialność. Dołącz do nowoczesnego laboratorium, w którym liczy się...
  • Specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al. Krakowska 110    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Jeśli jesteś osobą komunikatywną, z pasją do pracy z klientem i chcesz pracować w dynamicznym środowisku, zapraszamy do aplikowania! Dlaczego warto do nas dołączyć? Bezpośredni kontakt z klientem: Będziesz pierwszym punktem kontaktu dla naszych klientów, pomagając im w rozwiązywaniu...
  • Regionalny Kierownik logistyki

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Koordynacja i nadzór transportu próbek materiałów laboratoryjnych. Zarządzanie i organizacja pracy zespołu kurierów – tworzenie grafików, planowanie urlopów, rozliczanie czasu pracy. Organizacja i nadzór nad terminowymi przeglądami technicznymi oraz gwarancyjnymi pojazdów....

Najnowsze artykuły

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, różni się tylko częstotliwość ich wykonywania oraz rodzaj zlecanych badań. Przykładowo, jeśli pracownik wykonuje pracę na wysokości, zostanie wysłany m.in. na badanie neurologiczne, nauczyciele mogą spodziewać się badań laryngologicznych, a osoby na kierowniczych stanowiskach – EKG serca i pomiaru poziomu cholesterolu we krwi.

Żałoba a powrót do pracy – jak pomóc pracownikowi?

Żałoba a powrót do pracy – jak pomóc pracownikowi?

Prawo pracy określa obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika bądź bliskiej mu osoby. Osobie przeżywającej żałobę należy się urlop okolicznościowy o wymiarze 1 lub 2 dni. Jednak czy pracownik ma obowiązek poinformować w miejscu pracy o pogrzebie kogoś bliskiego? Jak może, a jak nie powinien reagować przełożony pracownika przeżywającego żałobę?

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego i liczby bezrobotnych. Z zestawienia wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. To dobra wiadomość świadcząca o dużej stabilności polskiego rynku pracy. Wciąż widać jednak znaczne różnice na poziomie lokalnym. Gdzie bezrobocie jest najwyższe?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Wraz z podpisaniem umowy o pracę w świetle prawa stajesz się pracownikiem: zaczynasz być chroniony prawem pracy oraz masz wynikające z niego obowiązki. Pamiętaj: nieznajomość prawa szkodzi! Zanim podpiszesz pierwszą umowę o pracę, sprawdź, co powinno znaleźć się w dokumencie, na co zwrócić uwagę, co może alarmować oraz jakie punkty dokumentu warto przedyskutować z pierwszym pracodawcą.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379