Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rozmowa z Ekspertem: rola komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji

Rozmowa z Ekspertem: rola komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji

 
Rozmowa z Ekspertem: rola komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji

Na temat komunikacji z kandydatem rozmowiamy z ekspertem - Marcinem Gralewskim, Partnerem Zarządzającym w Talent IN

 

Praca.pl: Zacznijmy od podstaw – jak to jest z komunikacją?

 

M.G.: Komunikacja jest praprzyczyną zarówno większości sukcesów jak i większości porażek w projektach w ogóle, nie tylko projektach rekrutacyjnych. Pomimo że kanały komunikacji ulegają nieustanym zmianom, to zasady rządzące dobrą wymianą informacji są zasadniczo stałe.

 

Praca.pl: W naszych rozmowach z pracodawcami, rekruterami często przewija się proces udzielania informacji zwrotnej. Proszę powiedzieć, jak to wygląda z Pana perspektywy.

 

M.G.: Staramy się informować naszych kandydatów z reguły na bieżąco, ale też nie nadużywamy ich czasu. Dziś każdy jest zajętą osobą. Uprzedzamy, że jeśli nastąpi jakakolwiek zmiana w projekcie, to na pewno wrócimy z informacją jak najszybciej. Często zachęcamy kandydatów również do kontaktu z ich strony, aby dzwonili lub wysyłali SMS do nas z pytaniem o status projektu.

 

Praca.pl: Jak rozkładają się proporcje, jeśli chodzi o wykorzystanie różnych kanałów komunikacji?

 

M.G.: Dziś wykorzystujemy wszelkie możliwe kanały komunikacji z kandydatem, rozpoczynając od rozmowy telefonicznej poprzez narzędzia i aplikacje, kończąc na SMS-ach i komunikatorach. Praktycznie 80%-90% komunikacji z kandydatem odbywa się online. Jeszcze rok temu proporcje były zupełnie inne: 40% – online, 60% – spotkania osobiste. W związku z bieżącą sytuacją większość rozmów prowadzona jest online.

 

Praca.pl: Zdecydowane zwycięstwo online! Czy były jakieś wątpliwości, obawy związane z tym przejściem?

 

M.G.: Oczywiście! Przed mocnym wejściem w online było wiele obaw z tym związanych, między innymi czy spotkania online pozwolą na właściwe poznanie kandydata. Okazało się, że jest to narzędzie nie mniej skuteczne, a przede wszystkim bardzo wygodne. Kandydaci nie muszą marnować czasu, żeby przyjechać na spotkanie, zwalniać się z pracy. Zazwyczaj rozmowy prowadzone są z domu po godzinach pracy kandydata.


Praca.pl: Wracając do samego kandydata, który jest osią komunikacji – jak kanały komunikacji przekładają się na tempo działań, rozmów z kandydatem?

 

M.G.: Ważne jest, aby wcześniej ustalić z kandydatem formy i kanały komunikacji. Kanał nie umniejsza wagi projektu, jest tylko wykorzystaniem możliwych narzędzi. Różnorodność kanałów wynika z faktu, że jednym z kluczowych elementów w projekcie rekrutacyjnym jest czas. Dlatego osoby, które mogą rozstać się z firmą w krótszym czasie, mają przewagę w procesie rekrutacji. Spotykamy się też z sytuacjami, gdy kandydaci rezygnują z pracy, a dopiero po rezygnacji zaczynają poszukiwać nowej. Chcą maksymalnie skupić się na jednym zadaniu, czyli znalezieniu nowej pracy. Brak pracy podczas poszukiwania nowego zajęcia dziś już nie umniejsza atrakcyjności kandydata, jeżeli ów kandydat potrafi świadomie uzasadnić taką sytuację.

 

Praca.pl: Mamy zatem komunikację jako „klucz”, informację zwrotną jako proces, online – jako główny kanał komunikacji. Wydawać by się mogło, że jest to kompletny zestaw, żeby wszystko zadziałało… Czy aby na pewno? Jak to jest z tym czasem?

 

M.G.: Czas bywa elementem pozornym i trzeba na ten element uważać. Pracodawcy chcą jak najszybciej poznać kandydatów, żeby zorientować się, jak wyglądają możliwości rynkowe i dostępność pożądanych do zespołu osób. Po tym etapie często tempo projektu zwalnia. Jest to zazwyczaj związane ze złożonością procesu decyzyjnego u pracodawcy, wynikającą m.in. z liczby osób, z którymi kandydat musi się spotkać, czy też podjęcia trudnej decyzji przez pracodawcę. To jest moment, kiedy kandydaci się niecierpliwią, natomiast tłumaczymy, że tak wygląda proces i jest on naturalny. Zdarza się, że pracodawca zmienia w ogóle decyzję na tym etapie, np. czy nowa osoba jest potrzebna.

 

Tu rekruterzy, a w zasadzie cały HR, ma do odegrania dużą rolę w procesie edukowania rynku – zarówno w swoim gronie, jak i wśród kandydatów. Nad procesami komunikacji warto nieustannie pracować.

 

Praca.pl: Dodajmy do tego zestawu jeszcze styl komunikacji. Dużo mówi się o różnicach między pokoleniami, specjalistami z różnych obszarów. Co Pan o tym sądzi?

 

M.G.: Jeżeli chodzi o styl komunikacji, można zaobserwować pewne różnice pomiędzy pokoleniami, ale też właśnie pomiędzy obszarami pracy, specjalizacjami – w inny sposób komunikują się osoby z obszaru IT, a w inny osoby z obszaru sprzedaży. Wpływ na styl ma również długość doświadczenia, jakie posiadają kandydaci. Ilość zmiennych, które wpływają na styl komunikacji, jest dość spora, więc można powiedzieć, że każda osoba posiada własny. Poszukiwanie jakichś precyzyjnych reguł prowadzących do uogólnień mogłoby być nadinterpretacją.


Praca.pl: Na koniec naszej rozmowy proszę o kilka słów podsumowania – na co warto stawiać w procesie komunikacji.

 

M.G.: Tak jak zaznaczyłem na początku, moim zdaniem kanały komunikacji ulegają upgrade’owi, natomiast styl czy język pozostają w zasadzie stałe. Używając komunikatorów czy spotkań on-line, również przywiązujemy wagę do formy i sposobu komunikacji. Nie skracajmy zbytnio dystansu, natomiast też nie starajmy się tej wzajemnej komunikacji obudowywać przesadnym poziomem dyplomacji.

 

Mam przekonanie, że właśnie te zasady spowodowały, że powstał nasz projekt krokikariery.pl, który pomaga kandydatom odnaleźć się na rynku pracy. Jeden z kandydatów zapytał nas po zakończonym projekcie, czy nie pomoglibyśmy we właściwej prezentacji własnej osoby podczas rozmowy, bo miał wrażenie, że mimo doskonałych kompetencji nie udawało mu się otrzymać oferty od pracodawcy.


Warto pamiętać na co dzień, że każdą ze stron w bezpośredniej komunikacji obowiązują zasady rzetelnej wymiany informacji, pracy z uśmiechem i wzajemnej życzliwości.

 

Praca.pl: Dziękuję za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Spawacz / Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: spawanie półautomatem - metoda 135 lub 141; wszystkie pozycje; Wymagania: doświadczenie zawodowe; umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami;
  • Tłumacz języka chińskiego

    Stecol Corporation Sp. z o.o. Oddział w Polsce   Sławno    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska tłumaczenie w językach: chińskim i polskim, pomocniczo angielski. tłumaczenie dokumentów z różnych dziedzin. tłumaczenia ustne podczas spotkań, negocjacji, w urzędach, delegacjach itp. tłumaczenie na budowie drogi ekspresowej S6 na odcinku Koszalin- Słupsk; realizacja...
  • Technolog - Kontroler Jakości

    Cukiernia P. Chojecki   Skierniewice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: opracowywanie i nadzorowanie niezbędnej dokumentacji technologicznej i jakościowej; prowadzenie kontroli jakości wyrobów gotowych, surowców, opakowań; opracowywanie receptur i wdrażanie nowych produktów; ścisłą współpracę i...
  • Kierowca C+E w transporcie międzynarodowym (k/m)

    Trenkwalder   Niemcy    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: wyjazdy do Niemiec oraz Austrii, praca w systemie 3 tygodnie / 1 tydzień, samochody marki Scania, flota do 3 lat.
  • Eco Team Solutions sp. z o.o.
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 11 905 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska jeżeli nie pracowałeś nigdy w branży, Twoim pierwszym zadaniem będzie ukończenie szkolenia wdrożeniowego; pośrednictwo w sprzedaży usług z branży OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje, ocieplenia, magazyny energii) pozyskiwanie nowych klientów (pozyskanie...
  • Stażysta / Stażystka ds. Automatyki i AKP

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Rudniki, gmina Rędziny koło Częstochowy    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania na stanowisku: Udział w planowaniu, zlecaniu, nadzorowaniu prac związanych z utrzymaniem ruchu w eksploatacją, prewencją, obsługą, konserwacją, naprawą i remontami urządzeń elektrycznych i automatyki w Cementowni Rudniki; Zapoznanie się z zasadami planowania budżetu...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?