Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rozmowa z Ekspertem: rola komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji

Rozmowa z Ekspertem: rola komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji

 
Rozmowa z Ekspertem: rola komunikacji z kandydatem w procesie rekrutacji

Na temat komunikacji z kandydatem rozmowiamy z ekspertem - Marcinem Gralewskim, Partnerem Zarządzającym w Talent IN

 

Praca.pl: Zacznijmy od podstaw – jak to jest z komunikacją?

 

M.G.: Komunikacja jest praprzyczyną zarówno większości sukcesów jak i większości porażek w projektach w ogóle, nie tylko projektach rekrutacyjnych. Pomimo że kanały komunikacji ulegają nieustanym zmianom, to zasady rządzące dobrą wymianą informacji są zasadniczo stałe.

 

Praca.pl: W naszych rozmowach z pracodawcami, rekruterami często przewija się proces udzielania informacji zwrotnej. Proszę powiedzieć, jak to wygląda z Pana perspektywy.

 

M.G.: Staramy się informować naszych kandydatów z reguły na bieżąco, ale też nie nadużywamy ich czasu. Dziś każdy jest zajętą osobą. Uprzedzamy, że jeśli nastąpi jakakolwiek zmiana w projekcie, to na pewno wrócimy z informacją jak najszybciej. Często zachęcamy kandydatów również do kontaktu z ich strony, aby dzwonili lub wysyłali SMS do nas z pytaniem o status projektu.

 

Praca.pl: Jak rozkładają się proporcje, jeśli chodzi o wykorzystanie różnych kanałów komunikacji?

 

M.G.: Dziś wykorzystujemy wszelkie możliwe kanały komunikacji z kandydatem, rozpoczynając od rozmowy telefonicznej poprzez narzędzia i aplikacje, kończąc na SMS-ach i komunikatorach. Praktycznie 80%-90% komunikacji z kandydatem odbywa się online. Jeszcze rok temu proporcje były zupełnie inne: 40% – online, 60% – spotkania osobiste. W związku z bieżącą sytuacją większość rozmów prowadzona jest online.

 

Praca.pl: Zdecydowane zwycięstwo online! Czy były jakieś wątpliwości, obawy związane z tym przejściem?

 

M.G.: Oczywiście! Przed mocnym wejściem w online było wiele obaw z tym związanych, między innymi czy spotkania online pozwolą na właściwe poznanie kandydata. Okazało się, że jest to narzędzie nie mniej skuteczne, a przede wszystkim bardzo wygodne. Kandydaci nie muszą marnować czasu, żeby przyjechać na spotkanie, zwalniać się z pracy. Zazwyczaj rozmowy prowadzone są z domu po godzinach pracy kandydata.


Praca.pl: Wracając do samego kandydata, który jest osią komunikacji – jak kanały komunikacji przekładają się na tempo działań, rozmów z kandydatem?

 

M.G.: Ważne jest, aby wcześniej ustalić z kandydatem formy i kanały komunikacji. Kanał nie umniejsza wagi projektu, jest tylko wykorzystaniem możliwych narzędzi. Różnorodność kanałów wynika z faktu, że jednym z kluczowych elementów w projekcie rekrutacyjnym jest czas. Dlatego osoby, które mogą rozstać się z firmą w krótszym czasie, mają przewagę w procesie rekrutacji. Spotykamy się też z sytuacjami, gdy kandydaci rezygnują z pracy, a dopiero po rezygnacji zaczynają poszukiwać nowej. Chcą maksymalnie skupić się na jednym zadaniu, czyli znalezieniu nowej pracy. Brak pracy podczas poszukiwania nowego zajęcia dziś już nie umniejsza atrakcyjności kandydata, jeżeli ów kandydat potrafi świadomie uzasadnić taką sytuację.

 

Praca.pl: Mamy zatem komunikację jako „klucz”, informację zwrotną jako proces, online – jako główny kanał komunikacji. Wydawać by się mogło, że jest to kompletny zestaw, żeby wszystko zadziałało… Czy aby na pewno? Jak to jest z tym czasem?

 

M.G.: Czas bywa elementem pozornym i trzeba na ten element uważać. Pracodawcy chcą jak najszybciej poznać kandydatów, żeby zorientować się, jak wyglądają możliwości rynkowe i dostępność pożądanych do zespołu osób. Po tym etapie często tempo projektu zwalnia. Jest to zazwyczaj związane ze złożonością procesu decyzyjnego u pracodawcy, wynikającą m.in. z liczby osób, z którymi kandydat musi się spotkać, czy też podjęcia trudnej decyzji przez pracodawcę. To jest moment, kiedy kandydaci się niecierpliwią, natomiast tłumaczymy, że tak wygląda proces i jest on naturalny. Zdarza się, że pracodawca zmienia w ogóle decyzję na tym etapie, np. czy nowa osoba jest potrzebna.

 

Tu rekruterzy, a w zasadzie cały HR, ma do odegrania dużą rolę w procesie edukowania rynku – zarówno w swoim gronie, jak i wśród kandydatów. Nad procesami komunikacji warto nieustannie pracować.

 

Praca.pl: Dodajmy do tego zestawu jeszcze styl komunikacji. Dużo mówi się o różnicach między pokoleniami, specjalistami z różnych obszarów. Co Pan o tym sądzi?

 

M.G.: Jeżeli chodzi o styl komunikacji, można zaobserwować pewne różnice pomiędzy pokoleniami, ale też właśnie pomiędzy obszarami pracy, specjalizacjami – w inny sposób komunikują się osoby z obszaru IT, a w inny osoby z obszaru sprzedaży. Wpływ na styl ma również długość doświadczenia, jakie posiadają kandydaci. Ilość zmiennych, które wpływają na styl komunikacji, jest dość spora, więc można powiedzieć, że każda osoba posiada własny. Poszukiwanie jakichś precyzyjnych reguł prowadzących do uogólnień mogłoby być nadinterpretacją.


Praca.pl: Na koniec naszej rozmowy proszę o kilka słów podsumowania – na co warto stawiać w procesie komunikacji.

 

M.G.: Tak jak zaznaczyłem na początku, moim zdaniem kanały komunikacji ulegają upgrade’owi, natomiast styl czy język pozostają w zasadzie stałe. Używając komunikatorów czy spotkań on-line, również przywiązujemy wagę do formy i sposobu komunikacji. Nie skracajmy zbytnio dystansu, natomiast też nie starajmy się tej wzajemnej komunikacji obudowywać przesadnym poziomem dyplomacji.

 

Mam przekonanie, że właśnie te zasady spowodowały, że powstał nasz projekt krokikariery.pl, który pomaga kandydatom odnaleźć się na rynku pracy. Jeden z kandydatów zapytał nas po zakończonym projekcie, czy nie pomoglibyśmy we właściwej prezentacji własnej osoby podczas rozmowy, bo miał wrażenie, że mimo doskonałych kompetencji nie udawało mu się otrzymać oferty od pracodawcy.


Warto pamiętać na co dzień, że każdą ze stron w bezpośredniej komunikacji obowiązują zasady rzetelnej wymiany informacji, pracy z uśmiechem i wzajemnej życzliwości.

 

Praca.pl: Dziękuję za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Przygotowania Produkcji

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Częstochowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska analizowanie dokumentacji technicznej związanej z procedurą wyboru dostawców i podwykonawców, przygotowywanie planu zakupu, tworzenie zapytań ofertowych; analiza porównawcza ofert, prowadzenie negocjacji techniczno-finansowych z potencjalnymi dostawcami i wykonawcami,...
  • Technik laboratoryjny - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań na podstawie instrukcji stanowiskowych, samodzielne wykonywanie badań pod nadzorem diagnosty, przyjmowanie zamówień (odczynniki i materiały zużywalne), zarządzanie magazynem (materiały zużywalne).
  • Lekarz Psychiatra

    Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, Konstancin-Jeziorna   Konstancin-Jeziorna, ul. Gąsiorowskiego 15    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków diagnoza i leczenie psychiatryczne; wymagane wizyty środowiskowe w ramach pracy w zespole leczenia środowiskowego – obszar powiatu piaseczyńskiego (Centrum posiada samochód, którym dojeżdża się na wizyty); konsultacje psychiatryczne; współpraca z psychologami i...
  • Rejestrator Medyczny / Rejestratorka Medyczna

    MEDIKAR   Warszawa, ul. Puławska 120/124    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykształcenie minimum średnie; szybkie przyswajanie nowej wiedzy; umiejętność pracy w zespole oraz w sytuacjach stresowych; zaangażowanie; gotowość do pracy w systemie zmianowym (Centrum jest otwarte od pon. do piątku w godzinach 8:00-19:00); sprawna obsługa komputera i urządzeń...
  • Konstruktor Mebli (Superjachty)

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Będziesz tworzyć stylowe i praktyczne meble oraz dodatki, tworząc wyjątkowe wnętrza. Twoim zadaniem będzie wymyślanie solidnych rozwiązań konstrukcyjnych i wybór odpowiednich okuć meblowych, aby nasze meble były trwałe i funkcjonalne. Tworzenie rysunków...
  • Psycholog w Zespole Leczenia Środowiskowego

    Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, Konstancin-Jeziorna   Konstancin-Jeziorna, ul. Gąsiorowskiego 15    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Centrum Zdrowia Psychicznego dla powiatu piaseczyńskiego zatrudni Psychologa do pracy w zespole leczenia środowiskowego w Centrum Zdrowia Psychicznego w Konstancinie-Jeziornej. Umożliwiamy nabywanie doświadczenia zawodowego podczas pracy w zespole doświadczonych specjalistów i możliwość...

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379