Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

 
Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

Reskilling i upskilling – przygotowanie pracowników do pełnienia nowych funkcji w organizacji i doskonalenie nabytych już umiejętności. Czy w dobie pandemii zyskały na znaczeniu? Rozmawiamy z Agnieszką Walencik, managerką działu rozwoju i szkoleń pracowników w Capgemini.

 

Praca.pl: Czy pandemia stworzyła przestrzeń na wprowadzenie działań z tego obszaru? Czy może funkcjonowały zawsze i niewiele się zmieniło?


Agnieszka Walencik: Tak naprawdę działania upskillingowe i reskillingowe w Capgemini funkcjonowały od zawsze. Jako firma działająca na konkurencyjnym rynku musimy stale podążać za rozwojem nowych technologii, trendów, wymagań i potrzeb klientów, a tym samym dbać o podnoszenie kompetencji naszych pracowników. Na początku pandemii musieliśmy oczywiście zmodyfikować nasze podejście do działań w tym obszarze, ale udało się dostosować do nowej rzeczywistości w bardzo krótkim czasie. W zasadzie wszystkie nasze programy rozwojowe zostały transformowane w przeciągu dwóch tygodni do formy online. Dzięki zwinnemu podejściu nasi pracownicy mogą wciąż liczyć na wiele możliwości rozwojowych wewnątrz organizacji, co pozwala nam ciągle odpowiadać na rosnące wymagania rynku i klientów.


Praca.pl: Czy to duże wyzwanie dla organizacji? Większe dla pracodawcy czy dla pracowników?


Agnieszka Walencik: Na pewno jest to wyzwanie ze względu na dynamiczny rozwój rynku i technologii, a tym samym konieczność ciągłego rozwoju kompetencji i tworzenia programów, które ten rozwój umożliwią. Jednak myślę, że to jednocześnie ogromna szansa dla pracowników, którzy w ramach swojej pracy wewnątrz organizacji mogą stale rozwijać swoje kompetencje i karierę, obejmując nowe role w organizacji. Firma z kolei korzysta z potencjału i talentów pracowników, inwestując w ich rozwój, a nie tylko poszukując nowych pracowników na rynku.


Praca.pl: Jak pracownicy reagują na wiadomość o konieczności reskillingu? Czy generuje to stres? Czy raczej upatrują w tym szansę na rozwój?


Agnieszka Walencik: Reakcje pracowników są zdecydowanie pozytywne. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze szkoleniowej, uwzględniającej platformy e-learningowe, programy i ścieżki rozwojowe, pracownicy otrzymują szerokie wsparcie w tym zakresie i upatrują w tym możliwości rozwoju swojej kariery w ramach Capgemini.


Praca.pl: Jakie trudności napotkaliście podczas przeprowadzenia reskillingu/upskillingu?


Agnieszka Walencik: Na pewno trudnością w reskillingu czy upskillingu jest czas. Nie brakuje chęci do rozwoju, ale bywa, że wyzwaniem jest odpowiednie zbalansowanie czasu i wysiłku wkładanego w wykonywanie standardowych obowiązków, a  tego, który poświęcamy na rozwój. Stąd też konieczne jest ustalenie priorytetów z biznesem i określenie długofalowych korzyści z inwestycji w rozwój pracowników.

Praca.pl: Jaka jest rola HR-u w tych procesach?


Agnieszka Walencik: Dział HR odpowiada przede wszystkim za stworzenie systemu umożliwiającego pracownikom rozwój potrzebnych umiejętności – tworzenie map i ścieżek rozwojowych, selekcję i dopasowanie szkoleń do potrzeb biznesowych (tzw. content curation), projektowanie i dostarczanie programów rozwojowych, umożliwiających rozwój konkretnych umiejętności czy nawet przygotowanie do pracy w nowych rolach i na stanowiskach. HR pracuje w tym względzie bardzo blisko z biznesem, analizując potrzeby, rekomendując rozwiązania, a następnie projektując i dostarczając we współpracy z ekspertami biznesowymi programy odpowiadające strategii i priorytetom organizacji.


Praca.pl: Co zrobić, żeby zrobić to dobrze? Co pokazuje Wasze doświadczenie?


Agnieszka Walencik: Zdecydowanie na pierwszym miejscu stawiam bliską współpracę z biznesem – zrozumienie strategii, priorytetów i trendów rynkowych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie budować takie programy rozwojowe, które pozwolą odpowiedzieć na potrzeby biznesowe, a także samych pracowników. Łączenie ekspertyzy HR-owej, związanej z metodologią uczenia się dorosłych, rozwijania kompetencji, projektowania szkoleń wraz z wiedzą biznesową specjalistów w danych obszarach jest kluczem do sukcesu.


Praca.pl: I na zakończenie rozmowy tytułowe pytanie – jakie korzyści niosą ze sobą reskilling i upskilling?


Agnieszka Walencik: Korzyści czerpią pracownicy, jak i organizacja. Dzięki stałemu podnoszeniu kompetencji firma może podążać za trendami rynkowymi i technologicznymi, budować swoją konkurencyjność na rynku. Jednocześnie organizacja, koncentrując się na rozwoju pracowników, wykorzystuje ich potencjał i talenty, ograniczając tym samym konieczność poszukiwania ich na zewnątrz. Z kolei sami pracownicy doceniają możliwości rozwoju kompetencji w bezpiecznym środowisku, mogą budować ścieżki kariery wewnątrz organizacji, korzystając z szerokiego wachlarza programów rozwojowych, które ich w tym wspierają.

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz​

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, al. Niepodległości 44    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    1 godz.
    Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile widziane ukończone kursy specjalistyczne z zakresu: szczepień ochronnych, EKG, RKO; znajomość języka...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz​

    LUX MED Sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    1 godz.
    Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile widziane ukończone kursy specjalistyczne z zakresu: szczepień ochronnych, EKG, RKO; znajomość języka...
  • Specjalista ds. BHP

    MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Krapkowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: przeprowadzanie systematycznej kontroli warunków pracy we wszystkich lokalizacjach firmy, przestrzegania przez pracowników przepisów i zasad BHP; bieżące monitorowanie wewnętrznych procedur, regulaminów, instrukcji z wymogami przepisów BHP; prowadzenie postępowań...
  • Lekarz Endodonta

    Medicover Stomatologia   Mława, ul. Sienkiewicza 29    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    1 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z doświadczeniem w leczeniu endodontycznym z użyciem mikroskopu.
  • Tech Solutions Specialist with German

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. Cognizant Poland offices are located in Gdańsk, Wrocław, and Kraków. With the capacity to support various clients, we offer a world of...
  • QUBICAAMF POLAND sp. z o o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy stolarzy - monterów torów i urządzeń kręgielni po przeszkoleniu. Pracujemy również w wielu krajach Europy.

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!