Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

 
Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

Reskilling i upskilling – przygotowanie pracowników do pełnienia nowych funkcji w organizacji i doskonalenie nabytych już umiejętności. Czy w dobie pandemii zyskały na znaczeniu? Rozmawiamy z Agnieszką Walencik, managerką działu rozwoju i szkoleń pracowników w Capgemini.

 

Praca.pl: Czy pandemia stworzyła przestrzeń na wprowadzenie działań z tego obszaru? Czy może funkcjonowały zawsze i niewiele się zmieniło?


Agnieszka Walencik: Tak naprawdę działania upskillingowe i reskillingowe w Capgemini funkcjonowały od zawsze. Jako firma działająca na konkurencyjnym rynku musimy stale podążać za rozwojem nowych technologii, trendów, wymagań i potrzeb klientów, a tym samym dbać o podnoszenie kompetencji naszych pracowników. Na początku pandemii musieliśmy oczywiście zmodyfikować nasze podejście do działań w tym obszarze, ale udało się dostosować do nowej rzeczywistości w bardzo krótkim czasie. W zasadzie wszystkie nasze programy rozwojowe zostały transformowane w przeciągu dwóch tygodni do formy online. Dzięki zwinnemu podejściu nasi pracownicy mogą wciąż liczyć na wiele możliwości rozwojowych wewnątrz organizacji, co pozwala nam ciągle odpowiadać na rosnące wymagania rynku i klientów.


Praca.pl: Czy to duże wyzwanie dla organizacji? Większe dla pracodawcy czy dla pracowników?


Agnieszka Walencik: Na pewno jest to wyzwanie ze względu na dynamiczny rozwój rynku i technologii, a tym samym konieczność ciągłego rozwoju kompetencji i tworzenia programów, które ten rozwój umożliwią. Jednak myślę, że to jednocześnie ogromna szansa dla pracowników, którzy w ramach swojej pracy wewnątrz organizacji mogą stale rozwijać swoje kompetencje i karierę, obejmując nowe role w organizacji. Firma z kolei korzysta z potencjału i talentów pracowników, inwestując w ich rozwój, a nie tylko poszukując nowych pracowników na rynku.


Praca.pl: Jak pracownicy reagują na wiadomość o konieczności reskillingu? Czy generuje to stres? Czy raczej upatrują w tym szansę na rozwój?


Agnieszka Walencik: Reakcje pracowników są zdecydowanie pozytywne. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze szkoleniowej, uwzględniającej platformy e-learningowe, programy i ścieżki rozwojowe, pracownicy otrzymują szerokie wsparcie w tym zakresie i upatrują w tym możliwości rozwoju swojej kariery w ramach Capgemini.


Praca.pl: Jakie trudności napotkaliście podczas przeprowadzenia reskillingu/upskillingu?


Agnieszka Walencik: Na pewno trudnością w reskillingu czy upskillingu jest czas. Nie brakuje chęci do rozwoju, ale bywa, że wyzwaniem jest odpowiednie zbalansowanie czasu i wysiłku wkładanego w wykonywanie standardowych obowiązków, a  tego, który poświęcamy na rozwój. Stąd też konieczne jest ustalenie priorytetów z biznesem i określenie długofalowych korzyści z inwestycji w rozwój pracowników.

Praca.pl: Jaka jest rola HR-u w tych procesach?


Agnieszka Walencik: Dział HR odpowiada przede wszystkim za stworzenie systemu umożliwiającego pracownikom rozwój potrzebnych umiejętności – tworzenie map i ścieżek rozwojowych, selekcję i dopasowanie szkoleń do potrzeb biznesowych (tzw. content curation), projektowanie i dostarczanie programów rozwojowych, umożliwiających rozwój konkretnych umiejętności czy nawet przygotowanie do pracy w nowych rolach i na stanowiskach. HR pracuje w tym względzie bardzo blisko z biznesem, analizując potrzeby, rekomendując rozwiązania, a następnie projektując i dostarczając we współpracy z ekspertami biznesowymi programy odpowiadające strategii i priorytetom organizacji.


Praca.pl: Co zrobić, żeby zrobić to dobrze? Co pokazuje Wasze doświadczenie?


Agnieszka Walencik: Zdecydowanie na pierwszym miejscu stawiam bliską współpracę z biznesem – zrozumienie strategii, priorytetów i trendów rynkowych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie budować takie programy rozwojowe, które pozwolą odpowiedzieć na potrzeby biznesowe, a także samych pracowników. Łączenie ekspertyzy HR-owej, związanej z metodologią uczenia się dorosłych, rozwijania kompetencji, projektowania szkoleń wraz z wiedzą biznesową specjalistów w danych obszarach jest kluczem do sukcesu.


Praca.pl: I na zakończenie rozmowy tytułowe pytanie – jakie korzyści niosą ze sobą reskilling i upskilling?


Agnieszka Walencik: Korzyści czerpią pracownicy, jak i organizacja. Dzięki stałemu podnoszeniu kompetencji firma może podążać za trendami rynkowymi i technologicznymi, budować swoją konkurencyjność na rynku. Jednocześnie organizacja, koncentrując się na rozwoju pracowników, wykorzystuje ich potencjał i talenty, ograniczając tym samym konieczność poszukiwania ich na zewnątrz. Z kolei sami pracownicy doceniają możliwości rozwoju kompetencji w bezpiecznym środowisku, mogą budować ścieżki kariery wewnątrz organizacji, korzystając z szerokiego wachlarza programów rozwojowych, które ich w tym wspierają.

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Specjalista Call Center

    G Data Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca zdalna / stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie / o dzieło  pełny etat   28,00 - 32,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Dołącz do naszego zespołu i rozwijaj swoje umiejętności w obszarze obsługi klienta! Poszukujemy energicznej, komunikatywnej osoby na stanowisko Konsultanta ds. Obsługi Klienta, która będzie odpowiedzialna za pierwszy kontakt z klientami i partnerami firmy G DATA. Twoja praca będzie...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. logistyki

    T-Mobile Polska S.A.   Ołtarzew    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Kompletacja i pakowanie zamówień ze sprzętem elektronicznym Pomoc w przyjmowaniu i obsłudze przesyłek zwrotnych; Rozmieszczanie towarów w magazynie z wykorzystaniem terminala radiowego; Uczestnictwo w cyklicznych inwentaryzacjach Wykonywanie inny prac...
  • Położna (Środowiskowo-Rodzinna) / Położny (Środowiskowo-Rodzinny)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Myśliborska 95    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie medyczne lub ukończone studia magisterskie na kierunku położnictwo wraz z ukończonym kursem środowiskowo-rodzinnym lub specjalizacją z tego zakresu; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile widziane ukończone kursy specjalistyczne z...
  • Mistrz

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: Wykonywanie drobnych prac remontowych i konserwacyjnych, Wykonywanie napraw nieruchomości i zabezpieczanie miejsc awarii, Wykonywanie prac mających na celu utrzymanie trenów zielonych, Usuwanie drobnych awarii (w tym wod.-kan.).
  • Mistrz

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Rzeszów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) za: Przygotowanie odpowiednich narzędzi i sprzętu do wykonywanych prac, Prawidłowe stosowanie, wykorzystywanie oraz zabezpieczenie otrzymanych do robót materiałów, Terminowe wykonywanie zadań, Wykonywanie napraw, usuwanie awarii i innych prac...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?