Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

 
Reskilling i upskilling - jakie niosą ze sobą korzyści

Reskilling i upskilling – przygotowanie pracowników do pełnienia nowych funkcji w organizacji i doskonalenie nabytych już umiejętności. Czy w dobie pandemii zyskały na znaczeniu? Rozmawiamy z Agnieszką Walencik, managerką działu rozwoju i szkoleń pracowników w Capgemini.

 

Praca.pl: Czy pandemia stworzyła przestrzeń na wprowadzenie działań z tego obszaru? Czy może funkcjonowały zawsze i niewiele się zmieniło?


Agnieszka Walencik: Tak naprawdę działania upskillingowe i reskillingowe w Capgemini funkcjonowały od zawsze. Jako firma działająca na konkurencyjnym rynku musimy stale podążać za rozwojem nowych technologii, trendów, wymagań i potrzeb klientów, a tym samym dbać o podnoszenie kompetencji naszych pracowników. Na początku pandemii musieliśmy oczywiście zmodyfikować nasze podejście do działań w tym obszarze, ale udało się dostosować do nowej rzeczywistości w bardzo krótkim czasie. W zasadzie wszystkie nasze programy rozwojowe zostały transformowane w przeciągu dwóch tygodni do formy online. Dzięki zwinnemu podejściu nasi pracownicy mogą wciąż liczyć na wiele możliwości rozwojowych wewnątrz organizacji, co pozwala nam ciągle odpowiadać na rosnące wymagania rynku i klientów.


Praca.pl: Czy to duże wyzwanie dla organizacji? Większe dla pracodawcy czy dla pracowników?


Agnieszka Walencik: Na pewno jest to wyzwanie ze względu na dynamiczny rozwój rynku i technologii, a tym samym konieczność ciągłego rozwoju kompetencji i tworzenia programów, które ten rozwój umożliwią. Jednak myślę, że to jednocześnie ogromna szansa dla pracowników, którzy w ramach swojej pracy wewnątrz organizacji mogą stale rozwijać swoje kompetencje i karierę, obejmując nowe role w organizacji. Firma z kolei korzysta z potencjału i talentów pracowników, inwestując w ich rozwój, a nie tylko poszukując nowych pracowników na rynku.


Praca.pl: Jak pracownicy reagują na wiadomość o konieczności reskillingu? Czy generuje to stres? Czy raczej upatrują w tym szansę na rozwój?


Agnieszka Walencik: Reakcje pracowników są zdecydowanie pozytywne. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze szkoleniowej, uwzględniającej platformy e-learningowe, programy i ścieżki rozwojowe, pracownicy otrzymują szerokie wsparcie w tym zakresie i upatrują w tym możliwości rozwoju swojej kariery w ramach Capgemini.


Praca.pl: Jakie trudności napotkaliście podczas przeprowadzenia reskillingu/upskillingu?


Agnieszka Walencik: Na pewno trudnością w reskillingu czy upskillingu jest czas. Nie brakuje chęci do rozwoju, ale bywa, że wyzwaniem jest odpowiednie zbalansowanie czasu i wysiłku wkładanego w wykonywanie standardowych obowiązków, a  tego, który poświęcamy na rozwój. Stąd też konieczne jest ustalenie priorytetów z biznesem i określenie długofalowych korzyści z inwestycji w rozwój pracowników.

Praca.pl: Jaka jest rola HR-u w tych procesach?


Agnieszka Walencik: Dział HR odpowiada przede wszystkim za stworzenie systemu umożliwiającego pracownikom rozwój potrzebnych umiejętności – tworzenie map i ścieżek rozwojowych, selekcję i dopasowanie szkoleń do potrzeb biznesowych (tzw. content curation), projektowanie i dostarczanie programów rozwojowych, umożliwiających rozwój konkretnych umiejętności czy nawet przygotowanie do pracy w nowych rolach i na stanowiskach. HR pracuje w tym względzie bardzo blisko z biznesem, analizując potrzeby, rekomendując rozwiązania, a następnie projektując i dostarczając we współpracy z ekspertami biznesowymi programy odpowiadające strategii i priorytetom organizacji.


Praca.pl: Co zrobić, żeby zrobić to dobrze? Co pokazuje Wasze doświadczenie?


Agnieszka Walencik: Zdecydowanie na pierwszym miejscu stawiam bliską współpracę z biznesem – zrozumienie strategii, priorytetów i trendów rynkowych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie budować takie programy rozwojowe, które pozwolą odpowiedzieć na potrzeby biznesowe, a także samych pracowników. Łączenie ekspertyzy HR-owej, związanej z metodologią uczenia się dorosłych, rozwijania kompetencji, projektowania szkoleń wraz z wiedzą biznesową specjalistów w danych obszarach jest kluczem do sukcesu.


Praca.pl: I na zakończenie rozmowy tytułowe pytanie – jakie korzyści niosą ze sobą reskilling i upskilling?


Agnieszka Walencik: Korzyści czerpią pracownicy, jak i organizacja. Dzięki stałemu podnoszeniu kompetencji firma może podążać za trendami rynkowymi i technologicznymi, budować swoją konkurencyjność na rynku. Jednocześnie organizacja, koncentrując się na rozwoju pracowników, wykorzystuje ich potencjał i talenty, ograniczając tym samym konieczność poszukiwania ich na zewnątrz. Z kolei sami pracownicy doceniają możliwości rozwoju kompetencji w bezpiecznym środowisku, mogą budować ścieżki kariery wewnątrz organizacji, korzystając z szerokiego wachlarza programów rozwojowych, które ich w tym wspierają.

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Zarządzania Opiekunami Osób Starszych z Językiem Niemieckim

    Carework Plus Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki: Koordynacja i zarządzanie kontaktami z opiekunami osób starszych, w tym oferowanie zleceń i ustalanie szczegółów wyjazdów. Prowadzenie rozmów i utrzymywanie dobrych relacji z opiekunami. Samodzielna praca oraz dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i zarządzanie danymi.
  • Specjalista / Starszy Specjalista w Wydziale Zamówień Publicznych

    Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku   Gdańsk, ul. Mostowa 11a    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat   6 500 - 7 300 zł brutto/mies.
    6 godz.
    Zakres głównych zadań na stanowisku: przygotowywanie i prowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych, w tym jako sekretarz komisji przetargowej, obsługa platformy e-Zamówienia oraz platformy zakupowej zamawiającego, udział w procedurach związanych z wniesieniem środków...
  • Koordynator / Koordynatorka Zespołu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, Al. Niepodległości 44​    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twoją rolą będzie:​ koordynację pracy zespołu pielęgniarskiego; sporządzanie i zarządzanie grafikiem czasu pracy; zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi Pacjenta zgodnie z obowiązującymi standardami; nadzór nad prowadzoną dokumentacją medyczną; nadzór i kontrolę nad...
  • Robotnik budowlany

    ŁK Budowlaniec Łukasz Kiejnich   Zygry    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Roboty murarskie, elewacyjne, tynkarskie, ciesielskie, rozbiórkowe, brukarstwo. Praca na terenie kraju.
  • AGATA Spółka Akcyjna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie najwyższego poziomu standardu obsługi Klienta; Realizacja sprzedaży; Utrzymywanie standardu ekspozycji; Przyjmowanie i koordynowanie procesu indywidualnych zamówień mebli oraz terminów ich realizacji.
  • Doradca Klienta - Sprzedawca

    AGATA Spółka Akcyjna   Warszawa, Targówek    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie najwyższego poziomu standardu obsługi Klienta; Realizacja sprzedaży; Utrzymywanie standardu ekspozycji; Przyjmowanie i koordynowanie procesu indywidualnych zamówień mebli oraz terminów ich realizacji.

Najnowsze artykuły

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379