Prezenty dla pracowników na święta Bożego Narodzenia to gest, który jest doceniany i długo pamiętany przez zatrudnionych. Nawet jeśli podarunek jest drobny i symboliczny, pozostawia po sobie dobre wrażenie, wzmacnia więzi pracowników z firmą, lojalność wobec niej, motywuje do pracy. Zalety prezentów gwiazdkowych dla zatrudnionych naprawdę trudno przecenić. Dlatego, nawet jeśli Twoja firma jest niewielka, a budżet ograniczony, warto się na nie zdecydować. Co wybrać? Kiedy przekazać paczki świąteczne dla swoich pracowników? Co w sytuacji, gdy pracodawca nie może wręczyć ich osobiście, np. uwagi na pracę zdalną?
Spis treści
Czy szef powinien dawać pracownikom prezenty świąteczne?
Nie ma żadnego przepisu nakazującego pracodawcy wręczanie pracownikom prezentów firmowych. To, czy przedsiębiorstwo w jakikolwiek sposób obchodzi święta, na przykład w postaci Wigilii firmowej, upominków świątecznych dla pracowników czy zestawów prezentowych dla kluczowych klientów, zależy wyłącznie od kultury organizacyjnej i polityki danej jednostki. Jednocześnie warto podkreślić, że upominki z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Nowego Roku mają bardzo wiele zalet. Nawet jeśli prezent jest symboliczny, pozwala na:
- docenienie pracowników za ich pracę, co jest ważnym elementem zarządzania kadrami i budowania zgranego zespołu,
- zwiększenie zadowolenia z pracy u podwładnych,
- zwiększenia lojalności pracowników wobec firmy,
- integrację pracowników i poprawienie relacji w zespole (np. jeśli prezenty są wręczane na wspólnym spotkaniu),
- zwiększenie motywacji do dalszej pracy,
- ocieplenie wizerunku firmy, zarówno w oczach pracowników, jak i na rynku (np. jeśli firma lub sami pracownicy chwalą się prezentami w mediach społecznościowych, jeśli prezenty otrzymują klienci itp.),
- przekazanie pracownikom materiałów promocyjnych (jeśli pakiet prezentowy zawiera gadżety z logo firmy), co zarazem sprzyja dalszej promocji marki.
Jeśli chodzi o wady przekazywania prezentów firmowych na święta, właściwie są tylko dwie. Pierwszą stanowi oczywiście koszt tego przedsięwzięcia, który trzeba uwzględnić w budżecie. Drugim jest kwestia logistyki – prezenty musi ktoś wybrać, kupić oraz przekazać pracownikom. Jest to dodatkowa praca i należy wyznaczyć osobę za nią odpowiedzialną.
Czytaj także: Kto pracuje w święta?
Prezenty świąteczne dla pracowników – kiedy je podarować?
Kiedy rozdać prezenty? Jeśli przegapiliśmy mikołajki w pracy, nic straconego. Dobrą okazją może być firmowa wigilia albo po prostu krótkie zebranie podsumowujące. Czasami bywa i tak, że na formalne spotkanie nie ma czasu, więc przełożeni odwiedzają po kolei wszystkie działy w firmie i życzą każdemu z podwładnych wesołych świąt – taki miły gest również będzie pozytywnie odebrany. W dużych korporacjach, w których trudno byłoby zorganizować spotkanie dla wszystkich pracowników, niekiedy prezenty są po prostu stawiane przy stanowiskach pracy każdej z osób.
Pracodawca musi zdecydować:
- jaki będzie koszt prezentu,
- czy prezenty będą jednakowe, czy należy je spersonalizować np. przez nadruki z imionami lub indywidualne podziękowania,
- czy upominek zostanie przekazany bezpośrednio czy przesyłką (jeśli pracownicy wykonują obowiązki zdalnie).
Jeśli prezenty będą wręczane osobiście:
- kto będzie je przekazywać (prezesi, pracownicy kadr, managerowie zespołów, wynajęci animatorzy w strojach Świętego Mikołaja?),
- czy prezenty zostaną przekazane na spotkaniu integracyjnym poza siedzibami firmy czy w biurze? A może zostaną po prostu rozstawione przy wszystkich stanowiskach pracy lub ustawione pod firmową choinką?
Upominki dla pracowników na święta – pomysły:
-
pomysły na prezenty świąteczne do 50 zł
Gdy na prezenty świąteczne możemy przeznaczyć maksymalnie 50 złotych na osobę, niech upominki mają wymiar symboliczny i budzą pozytywne skojarzenia. Rozdawanie koszulek i długopisów z logiem firmy raczej nie będzie dobrym pomysłem – chyba że mają one charakter wyraźnie nawiązujący do Gwiazdki lub Nowego Roku. Możemy zdecydować się na przykład na:
-
- zestawy herbat świątecznych,
- ładnie zapakowane bakalie i pierniki,
- bombonierki,
- zestawy miodów,
- ozdoby choinkowe,
- okolicznościowy kubek firmowy,
- bilety do kina, teatru,
- książki,
- małe gry planszowe,
- bony upominkowe,
- akcesoria biurowe np. pendrive, okolicznościowe notatniki.
-
paczki świąteczne dla pracowników od 100 do 200 zł
Przy nieco większym budżecie na prezenty świąteczne dla pracowników świetnie sprawdzają się karty upominkowe. Są one także dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy część pracowników wykonuje obowiązki w trybie home-office – karty pre-paid i bony zniżkowe zwykle mają bowiem również formę cyfrową. W zależności od wybranej opcji, karty podarunkowe można realizować np. w wybranych sklepach odzieżowych, sportowych, z wyposażeniem domu, elektroniką itp.
Kolejnym pomysłem są vouchery na różnego rodzaju usługi – jak voucher na masaż, lot balonem, minigolfa, tyrolkę czy curling. Taki kreatywny, nietypowy prezent może niekiedy wzbudzić śmiech, ale i radość oraz na długo pozostać w pamięci pracowników.
Wolimy tradycyjny prezent? Wielu pracodawców decyduje się na kosze czy małe skrzynki zawierające zestawy prezentowe. Są w nich np. wino lub inny alkohol, słodycze, herbata, kawa, bakalie, drobny upominek oraz kartka z życzeniami. Oferta takich zestawów świątecznych zarówno dla pracowników, jak i dla klientów, jest obecnie bardzo bogata na rynku. Warto rozważyć ich personalizację.
Prezenty świąteczne czy premia świąteczna?
Prezent na święta w Twojej firmie w postaci dodatku do pensji doceni raczej każdy pracownik. Nie ma się co oszukiwać – dla wielu osób to właśnie gratyfikacja finansowa na koniec roku – a więc w okresie wzmożonych wydatków – jest najbardziej wyczekiwana. Jeśli planujemy rozdawanie premii uznaniowych dla pracowników osiągających najlepsze wyniki – warto skorzystać z okazji i przyznać je właśnie na święta. Będą one działać motywująco także dla innych i zachęcać do wejścia w nowy rok z zapałem do pracy.
Czytaj także: Prezenty świąteczne dla klientów – jakie wybrać?
Prezenty świąteczne dla pracowników – najczęściej zadawane pytania:
-
Czy prezenty świąteczne są opodatkowane?
Prezenty dla pracowników w większości przypadków są finansowane z środków obrotowych firmy i podlegają opodatkowaniu.
-
Jakich upominków świątecznych nie kupować pracownikom?
Nie kupuj prezentów, które mogą wydać się niestosowne, np. podkreślają jakieś wady czy negatywne zdarzenia dotyczące pracownika. Prezent nie powinien być też wulgarny, nieobyczajowy, dyskryminujący. Zachowaj ostrożność, wybierając zabawne prezenty: to, co Ciebie śmieszy, niekoniecznie będzie bawić pracowników.