Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

 
Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

Podsumowanie mijającego roku w przedsiębiorstwie jest ważnym elementem budowania strategii firmy na kolejne lata. To okazja, by zastanowić się nad tym, co nie wyszło, czego nie udało się zrealizować i jaki był tego powód. Jest to też idealny moment, by przeanalizować, w jakich obszarach udało się osiągnąć sukces, omówić korzystne dla przedsiębiorstwa decyzje i inwestycje oraz zastanowić się, w jakim kierunku prowadzić kolejne działania.

 

Spis treści

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

 

Postanowienia noworoczne nie są domeną jedynie osób dążących do indywidualnej zmiany. Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga nieustannych obserwacji branży, rynku, ale także pracowników, metod organizacji itd. oraz wprowadzenia koniecznych zmian.

 

Postanowienia rodzące się z początkiem roku, są silniejsze i efektywniejsze niż pozostałe, które podejmujemy w innych miesiącach. Wpływ na to mają mechanizmy psychologiczne związane z momentami przełomowymi i wynikającymi z nich rytuałami. Planując zmianę od nowego roku kalendarzowego, przygotowujemy się do niej psychicznie. Przyjmujemy postawę, w której istotne są takie elementy jak mobilizacja sił, nastawienie na cel, oczekiwanie nowości. To wszystko pomaga w realizacji obranego postanowienia. Dlatego warto wykorzystać moment przełomowy, jakim jest bez wątpienia Nowy Rok, to zrobienia postanowień na kolejne miesiące. 

 

Czytaj takżeTrendy na rynku pracy 2024 – wyzwania, szanse, zagrożenia. Co nas czeka w nowym roku?

 

Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać?

 

Jak wytrwać w postanowieniach? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że po początkowym zapale pojawią się momenty zniechęcenia. To normalne – trudno jest nieustannie utrzymywać motywację na wysokim poziomie. Warto więc od razu przyjąć strategię działania, zwiększającą szansę na długoterminowy sukces. Dobrą strategią jest rozbijanie każdego dużego celu na liczne mniejsze zadania i przypisanie do nich terminów realizacji. Tak przygotowany grafik można powiesić w widocznym miejscu w firmie, by zawsze wiedzieć, w którym momencie realizacji planu aktualnie znajduje się zespół.

 

 

Postanowienia noworoczne – przykłady dla firm

 

  • inwestycja w kadry

 

Wspólnie z pracownikami można zastanowić się, czy dane stanowisko nie wymaga większej liczby osób lub może odwrotnie, czy jeden pracownik mógłby przyjąć nowe obowiązki, odciążając innych.

 

  • poprawa komunikacji wewnętrznej w firmie

 

Początkowo może to wydawać się mało znaczącą zmianą. Jednak skrócenie ścieżki decyzyjnej, określenie osób odpowiedzialnych za dany dział, uszczegółowienie zakresu kompetencji pozwoli szybciej podejmować ważne dla przedsiębiorstwa decyzje.

 

  • plan rozwoju pracownika

 

Jeśli pracownicy przysłowiowo stoją w miejscu, to może również przełożyć się na podobną kondycję firmy. Warto zaplanować, w jakim kierunku poszerzać kompetencje, umiejętności i potencjał pracownika tak, by jednocześnie przełożyło się to na widoczne efekty wydajności przedsiębiorstwa.

 

  • poprawa wizerunku firmy

 

Być może nasza strona internetowa, profil na portalach społecznościowych wymagają odświeżenia, odpowiedzi na pytania użytkowników czy reakcji na nieprzychylne komentarze. Warto pamiętać, że strategia rozwoju przedsiębiorstwa powinna uwzględniać to, jak o danej firmie mówi się w branży lub wśród klientów.

 

  • usprawnienie obsługi klienta

 

To niejako jeden z elementów budowania wizerunku. Szkolenia pracowników w zakresie budowania pozytywnych relacji z klientem może znacząco przełożyć się na liczbę zawieranych przez przedsiębiorstwo transakcji.

 

  • system nagradzania pracowników 

 

Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga wiedzy i zaangażowania. Ważne jest dobranie odpowiedniego systemu nagradzania pracowników, by ci z większym zapałem realizowali powierzone zadania. Motywowanie pracowników niekoniecznie musi opierać się na premiach finansowych. Warto to przemyśleć, opracowując strategię firmy na nadchodzący rok.

 

  • analiza kultury organizacji

 

Zaangażowanie pracowników jest między innymi wynikiem dobrej atmosfery pracy, norm panujących w zespole, sposobie zarządzania. Work-life balance, inwestowanie w spotkania integracyjne, wsparcie pracownika w rozwoju zawodowym – sprawdźmy, czy kultura organizacyjna spełnia podstawowe kryteria dobrego pracodawcy.

 

Wyciągnięcie wniosków z minionego roku, podtrzymanie lub zmiana strategii – przeanalizowanie tych aspektów prowadzenia działalności może być dla przedsiębiorstwa odświeżające i przyczynić się do jej przyszłych sukcesów.

 

Czytaj także: Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

 

Postanowienia noworoczne dla firm – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie robić postanowienia na Nowy Rok dla swojej firmy?

 

Każde przedsiębiorstwo jest inne, niemniej nowy rok kalendarzowy to dobry moment, żeby przeanalizować potrzeby i sukcesy swojej organizacji oraz zastanowić się, co warto poprawić w firmie w kolejnym roku. Postanowienia noworoczne mogą dotyczyć chociażby optymalizacji finansowej lub logistycznej, sposobu zarządzania kadrami czy wejścia na nowe rynki lub rozwinięcia lepszej strategii marketingowej, uwzględniającej korzystanie z nowych technologii.

 

  • Jak zrealizować postanowienia noworoczne dla swojej firmy?

 

Żadne życzenie nie spełni się samo. Żeby zrealizować postanowienia, warto przygotować dobry plan działania, uwzględniające kolejne etapy wykonania danego projektu. W planie wyznacz deadline'y oraz wskaż osoby odpowiedzialne za dane czynności. Na bieżąco monitoruj postępy planu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Asystent / Specjalista ds. Kadr i Płac

    Stecol Corporation Sp. z o.o. Oddział w Polsce   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Ewidencja i rozliczanie czasu pracy; Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji płacowej, z uwzględnieniem rozliczania wynagrodzeń i świadczeń dla pracowników; Sporządzanie i archiwizacja dokumentacji kadrowej (umowy o pracę, wnioski, oświadczenia) Prowadzenie rekrutacji...
  • Młodszy Mechanik – Brygadzista

    ManpowerGroup   Częstochowa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   7 500 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zadania: Bezpośrednie usuwanie powstałych awarii i usterek podczas procesu produkcyjnego celem zachowania ciągłości produkcji; Kontrola zużycia narzędzi i części zamiennych; Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego oraz nad jakością produkowanych detali; Nadzór nad...
  • Technik Automatyk

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Bieżący nadzór techniczny nad utrzymaniem ruchu w zakresie instalacji automatyki Analiza programów PLC i wprowadzanie zmian Analizowanie przyczyn awarii i podejmowanie działań zapobiegawczych Udział w nowych uruchomieniach Bieżące diagnozowanie i naprawa aparatury...
  • Kierownik Hostelu Robotniczego

    ZAKŁAD SIECI I ZASILANIA sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy dynamicznej i odpowiedzialnej osoby na stanowisko Zarządcy Hostelu Robotniczego. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za całościowe zarządzanie hostelem, nadzorowanie jego działalności operacyjnej, dbanie o standardy obsługi oraz efektywność finansową. To doskonała...
  • Ekspert ds. inwestycji budowlanych w Departamencie Organizacyjnym

    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie   Warszawa, ul. Żelazna 59A    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    OSOBA NA TYM STANOWISKU BĘDZIE ODPOWIEDZIALNA ZA: koordynowanie działań i monitorowanie spraw związanych z opracowywaniem okresowych planów inwestycyjnych i remontowych, weryfikację i ocenę kosztorysów inwestorskich oraz sporządzanie kosztorysów z branży budowlanej, koordynowanie...
  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Geodezji i Regulacji Stanów Prawnych

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: Realizację zgłoszeń prac geodezyjnych na kolejowym terenie zamkniętym, Prowadzenie ewidencji operatów pomiarowych, Udostępnianie i reprodukcję dokumentacji zgromadzonej w Kolejowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej...

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!