Płynność finansowa – definicja
Nie ma jednej definicji płynności finansowej. Najpopularniejsze stwierdzenie, które pojawia się w kontekście pojęcia, to zdolność przedsiębiorstwa do terminowej realizacji bieżących płatności, krótkoterminowych zobowiązań. Definicję należy jednak poszerzyć. Płynność finansowa to także możliwość szybkiego i prostego zamienienia aktywów, elementów majątku na środki pieniężne. Płynność finansowa wskazuje też na zdolność do wypłacania zobowiązań wobec dostawców, wynagrodzeń pracowniczych – oraz dokonywania zakupu dóbr i usług wtedy, kiedy jest to potrzebne.
Płynność finansowa przedsiębiorstwa – dlaczego jest ważna
Właściwe zarządzanie płynnością finansową w firmie ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania na rynku. Wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, umacnia wizerunek stabilnej i godnej zaufania organizacji. Dzięki utrzymywaniu płynności na optymalnym poziomie można elastycznie korzystać z pojawiających się okazji, promocji itp.
Utrata płynności finansowej spowoduje równolegle utratę powyższych możliwości. Sytuacja, w której płynność finansowa jest zagrożona, przyczynia się często do wypowiadania umów kredytowych czy pojawienia się zadłużenia w wypłacie wynagrodzeń pracowniczych.
Wskaźniki płynności
Aby ustalić, w jakiej kondycji znajduje się przedsiębiorstwo, oblicza się wskaźniki płynności finansowej. I tak rozróżnia się m.in.:
- wskaźnik płynności gotówkowej: oznacza część zobowiązań krótkoterminowych, które mogą być natychmiastowo uregulowane, gdyby zaszła taka konieczność,
- wskaźnik płynności szybkiej: określa, w jakim stopniu zobowiązania bieżące można pokryć płynnymi aktywami,
- wskaźnik płynności bieżącej: to informacja, ile razy aktywa bieżące są w stanie pokryć bieżące zobowiązania.
Istota płynności finansowej
Określając status płynności finansowej, firma ocenia, w jakim stanie znajduje się przedsiębiorstwo. Niska płynność albo jej utrata może zakończyć się nawet bankructwem. Z kolei nadpłynność finansowa to sytuacja, w której środki obrotowe znacząco przewyższają posiadane przez firmę zobowiązania. Najczęściej odkładane są na kontach i tam „zamrażane”. Firma nie operuje tymi środkami, zmniejsza się wtedy jej efektywność.
Istotą płynności finansowej jest więc utrzymanie jej na optymalnym poziomie. Dzięki temu przedsiębiorstwo zawsze będzie w stanie spłacić powstające zobowiązania, gotowe również do inwestycji i płatności długoterminowych.