Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Klin podatkowy – co to? Jak obliczyć?

Klin podatkowy – co to? Jak obliczyć?

 
Klin podatkowy – co to? Jak obliczyć?

Pracodawca ponosi koszty zatrudnienia pracowników, na które składają się nie tylko wynagrodzenia, ale także podatki i składki ZUS. Wysokość tych obciążeń określana jest jako klin podatkowy, a więc różnica między pensją brutto a netto. Jak wyliczyć klin podatkowy w Polsce? Sprawdź, jakie skutki mają wysokie koszty ponoszone przez pracodawców.

 

Spis treści

Co to jest klin podatkowy?

 

Klin podatkowy to suma danin i podatków, które opłaca pracownik i pracodawca ponoszący koszty zatrudnienia pracownika z tytułu umowy o pracę (bądź zleceniodawca i zleceniobiorca w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło). Nazywa się tak różnicę pomiędzy całkowitym kosztem zatrudnienia a kwotą wynagrodzenia netto. Najczęściej różnica ta przedstawiana jest jako udział procentowy w całkowitych kosztach pracy. Wysokość klina podatkowego można zmniejszyć – służy do tego kwota wolna od podatku i ulgi podatkowe na dzieci.

 

Jak wskazują wyliczenia przedstawione przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska znajduje się w czołówce państw, w których klin podatkowy dla minimalnego wynagrodzenia jest najwyższy. Jest to spowodowane przede wszystkim przez wysokość wydatków na świadczenia społeczne, które pokrywane są przez wpływy do budżetu państwa z obciążeń fiskalnych pracy.

 

Klin podatkowy – główne składowe

 

Analizy porównawcze definiują klin podatkowy jako procentowy udział różnicy całkowitego kosztu pracy i wynagrodzenia netto. W jego skład wchodzą wszelkiego rodzaju podatki i daniny opłacane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Są to:

 

  • podatek dochodowy;

  • składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawcę;

  • składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracownika.

 

Klin podatkowy – jak wyliczyć?

 

Wynagrodzenie brutto to pensja netto plus koszty pracodawcy. Aby sprawdzić, jak wygląda pensja brutto a netto w konkretnym przypadku, konieczne jest wyliczenie wszystkich danin, które składają się na całkowity koszt pracodawcy.

 

Klin podatkowy można obliczyć  na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga stosowania się do definicji tego pojęcia, a więc odjęcia pensji netto od kosztów zatrudnienia. Robi się to wykorzystując poniższy wzór:

 

  • całkowity koszt pracownika – wynagrodzenie netto = klin podatkowy (w polskich złotych).

 

Wysokość klinu można też określić jako wartość procentową. Takie obliczenia wymagają zastosowania innego wzoru:

 

  • klin podatkowy : całkowity koszt pracodawcy x 100% = klin podatkowy (w procentach).

 

Klin podatkowy w Polsce – ile wynosi?

 

2022 rok przyniósł dalsze zmiany podatkowe wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu. Dane opublikowane na początku roku przez Polski Instytut Ekonomiczny pokazują, że problemy gospodarcze nie wpłynęły znacząco na opodatkowanie wysokich dochodów osób fizycznych – wciąż są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej.

 

Klin podatkowy jest wskaźnikiem, dzięki któremu można określić łączne obciążenie dochodów z wykonywanej pracy. Na terenie Unii Europejskiej wynosi średnio 47%, w Polsce jest to 42%. Mediana zarobków polskich pracowników w pierwszym kwartale roku wyniosła 6235,22 złotych. W Europie niższe średnie zarobki zanotowały jedynie Węgry, Bułgaria, Rumunia i Łotwa.

 

Klin podatkowy – skutki

 

Na polski rynek pracy wpływają wszystkie pozapłacowe koszty pracy składające się na koszty zatrudnienia pracownika. Zarówno podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i składki na ubezpieczenia społeczne oddziałują na takie aspekty zatrudnienia jak podaż pracy czy popyt na pracę, zwiększając napływ pracowników do szarej strefy. Im wyższy klinpodatkowy, tym mniejszy popyt na pracę, co oznacza wzrost znaczenia szarej strefy.

 

Rosnące koszty pracy powodujące wzrost klina często traktowane są jako jedna z głównych barier na polskim rynku pracy. Dotyczy to głównie osób o niskich kwalifikacjach, które zarabiają mniej niż średnie wynagrodzenie, osób starszych oraz młodzieży. Przyjmuje się, że klin wpływa szczególnie na niskoproduktywne miejsca pracy działające w sektorze małych, ewentualnie średnich przedsiębiorstw. Wysoki koszt pracownika generowany przez obciążenia podatkowe i składkowe wpływa negatywnie nie tylko na działalność gospodarczą, ale również na politykę zatrudnieniową firm. To z kolei przekłada się na niechęć do legalnego zatrudniania pracowników.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Sienna    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze biurowym, w tym: Sprzątanie kuchni, sal konferencyjnych i toalet; Mycie ekspresów; Codzienne opróżnianie koszy;
  • Stażysta w Dziale Kontroli Jakości i Stanów Magazynowych (płatny staż)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 godz.
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Śledzenia przepływu stanów magazynowych; Odnajdywania i wyjaśniania niezgodności; Analizy danych i tworzenia raportów w Ms Excel; Procedur kontroli przepływu stanów magazynowych i jakości;
  • Pracownik hali

    Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ   Mińsk Mazowiecki, ul. Dąbrówki 52    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje główne zadania: obsługa i zatowarowanie działu piekarniczego praca przy odpieku pieczywa obsługa lady z ciastem i słodyczami; inne prace fizyczne związane ze wsparciem pracowników pozostałych działów sklepu; dbałość o właściwą ekspozycję produktów oraz aktualne oznaczenia...
  • Asystent konserwatorski

    Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: realizacja zadań konserwatorskich związanych z projektem konserwacji murowanych baraków mieszkalnych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, udział we wdrożeniu metodologii BIM (modelowanie informacji o budynku), opracowanie i aktualizacja bazy danych z działań...
  • Pracownik produkcji – stolarka okienna

    Schweiker Sp. z o.o.   Komorniki (pow. średzki, gm. Środa Śląska), k. Środy Śląskiej    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 5 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Ilość wakatów: 5 Zakres obowiązków: obsługa maszyn do cięcia i frezowania profili z tworzyw sztucznych, kontrola zgodności obrabianych profili ze standardami technicznymi, obsługa komputera, obsługa elektronarzędzi (wiertarki, wkrętarki, szlifierki, piły, frezarki), współpraca z kierownikiem zmiany;
  • Pomocnik pracownika magazynu

    ManpowerGroup   Gliwice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   28 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zadania: Drobne prace magazynowe: pakowanie, etykietowanie i oklejanie elektronarzędzi; Wymagania: Dyspozycyjność do pracy w systemie 2-zmianowym (6-14, 14-22) od poniedziałku do piątku; Sumienność; Odpowiedzialność; Chęć do podjęcia pracy od zaraz;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.